Dnia 29 listopada przedszkolaki z grupy Jeżyki, by poczuć klimat zbliżających się świąt, wybrały się do sali zabaw „Eu-Geniusz” na plastyczne warsztaty świąteczne, podczas których dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów, wykazując się wyjątkową pomysłowością i kreatywnością. Celem spotkania było rozbudzenie twórczej aktywności i wrażliwości dzieci, rozwijanie zdolności plastycznych oraz odczuwanie radości z podejmowanej działalności twórczej.
Jeżyki z zapałem zabrały się za malowanie farbami wcześniej przygotowanej gipsowej formy choinki. Gdy drzewka przybrały kolor zielony, przedszkolaki przystąpiły do dekorowania ich kolorowymi cekinami. Na zakończenie choinki zostały obsypane kolorowymi brokatami, dzięki czemu nabrały świątecznego blasku.
Organizatorka warsztatów – pani Grażynka – zapewniła przedszkolakom potrzebne materiały, instrukcje wykonania oraz niosła pomoc podczas realizacji zadania, za co serdecznie dziękujemy.
Drodzy Rodzice….
CZUJEMY SIĘ ZASZCZYCENI…..
Nasze przedszkole zostało nominowane w Plebiscycie KURIERA LUBELSKIEGO „PRZEDSZKOLE NA MEDAL”
Zachęcamy Was do oddania głosu w Plebiscycie
Głosowanie trwa do 1 grudnia do godziny 22.
JAK GŁOSOWAĆ?
- trzeba wejść na stronę: https://kurierlubelski.pl/wielki-plebiscyt-edukacyjny-rozpoczety-glosuj-na-nauczycieli-przedszkola-szkoly-i-uczelnie-lub-zglos-swoich-kandydatow-do/ar/c5-15836527
- wybrać zakładkę PRZEDSZKOLE ROKU
- następnie zakładkę POWIAT LUBARTOWSKI
- przy zakładce naszego przedszkola klikać zakładkę GŁOSUJ
- głosowanie odbywa się za pomocą SMS (koszt 2,46), numer 72355 o treści TLB.158
Prosimy również o oddanie głosów na naszą kadrę pedagogiczną zgłoszoną do plebiscytu W ZAKŁADCE – NAUCZYCIEL PRZEDSZKOLA
Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY ODDANY GŁOS !!!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA co roku obchodzony jest 25 listopada. Datę „urodzin” najlepszego przyjaciela dzieci ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Jednak cała „misiowa historia” miała miejsce dużo wcześniej. W 1902 r. Teodor Roosvelt – prezydent Stanów Zjednoczonych – wybrał się z przyjaciółmi na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano w waszyngtońskiej prasie. Pewien czytelnik gazety – producent zabawek- zainspirowany wydarzeniem, stworzył nową zabawkę dla dzieci – pluszowego misia – i nazwał go Teddy Bear. Dziś, mimo upływającego czasu oraz sklepów pełnych nowoczesnych zabawek, pluszowy Miś jest ponadczasowy.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ POSZCZEGÓLNYCH GRUP ŚWIĘTUJĄCYCH TEN WAŻNY DZIEŃ
S. Wojnowska
[…]„Miś
jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby
jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – pluszowy miś.
Przedszkolaki z grupy Misie w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały dzisiaj święto Pluszowego Misia, który uznaliśmy również naszym grupowym świętem.
Każde dziecko przyszło dzisiaj do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem – misiem. Przybyły misie małe i duże, białe, niebieskie i brązowe wprost bajecznie kolorowe, a każdy był niezwykły, piękny i wyjątkowy.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie, w której czekało wiele atrakcji. Poznały historię święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy „misiowych” piosenkach, uczestniczyły w „misiowych” zabawach ruchowych, tanecznych i plastycznych oraz rozwiązywały matematyczne zadania. W tym magicznym dniu nie zabrakło również słodkiej niespodzianki w postaci biszkoptowego misia Lubisia.
Atrakcją okazała się również misiowa fotobudka, w której dzieci pozowały do zdjęć.
Dzisiejszy dzień upłynął nam w radosnej atmosferze i pozostanie na długo w naszej pamięci.
24 i 25 listopada 2021r. po raz kolejny w naszym przedszkolu odbyło się muzyczne spotkanie w ramach „Wędrującej filharmonii”. Tym razem tematem przewodnim był patriotyzm. Przedszkolaki przy dźwiękach trąbki i keyboarda miały okazję poczuć się jak żołnierze na poligonie. Muzyczne zabawy zaproponowane przez Pana Marcina dostarczyły dzieciom wiele radości.
[…]Patriotyzm wyraża się w przywiązaniem do Ojczyzny, obyczajów i kultury narodowej, szacunkiem dla ludzi, którzy je tworzyli. Wychowanie patriotyczne należy więc powiązać z treściami i zadaniami innych dziedzin wychowania. W realizowaniu zadań wychowania patriotycznego należy zwrócić uwagę na różne kierunki działań dostosowane do środowiska społecznego. Już w grupie najmłodszej należy rozbudzać przywiązanie do Ojczyzny, do swego regionu, miasta, rodziny. Można to czynić na wiele różnych sposobów.
[…]23.XI .2021 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość dla Kotków. Od tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią.
Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania oraz medal super przedszkolaka.
W. Redmerska, A. Woźniak
[…]Przedszkolaki z grupy Misie rozpoczęły realizację kolejnego – IV bloku innowacji pt. „Nazywanie świata”. Zawiera on zabawy intelektualno – ruchowe polegające na dokładaniu wylosowanych kartek z nazwami do odpowiednich przedmiotów.
[…]W dniu 22.11.2021 r. dzieci z grupy „Króliczki”, w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolak Kreatywne Dziecko – wykonały zadanie listopadowe – „Złota Polska Jesień”. Prace są dwojakiego rodzaju: Odciśnięte dłonie chłopców , pomalowane różnymi „jesiennymi” kolorami utworzyły koronę drzewa. Dziewczynki zamiast pędzla użyły patyczków kosmetycznych do wyczarowania przepięknych spódniczek baletnic w barwach jesiennych. Kreatywnym wykończeniem prac było użycie farby i brokatu w kolorze złotym , co przyniosło przedszkolakom dużo radości.
Marzena Karczmarz
[…]Dzisiaj ( 19.11.2021r. ) dzieci z Grupy Zajączki odwiedziły Salę Nauki i Zabawy Eu- Geniusz . W tym dniu zostały dla dzieci zorganizowane warsztaty plastyczne : ozdabianie gipsowej choinki. Zajączki rozpoczęły swoją pracę od założenia fartuszka , a kiedy każdy był już gotowy mogły przystąpić do malowania choinki farbami akwarelowymi . Następnie przy pomocy odrobiny kleju , ozdobiły choinkę błyszczącymi cekinami . Jednak najwięcej frajdy przyniosło dzieciom obsypanie choinki brokatem. Po skończonej pracy był czas na zabawy swobodne . Warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości oraz mogły rozwijać ich zdolności manualne oraz kreatywność . Wszyscy poczuliśmy już delikatnie klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 🙂
[…]Imieniny naszego miasta to działanie realizowane w Lubartowie od 2015r. m. in. w środowisku oświatowym.
Tradycyjnie, jak co roku, nasze przedszkole włączyło się w jego obchody. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w wielu interesujących przedsięwzięciach związanych z historią naszego miasta.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Dnia 18 listopada 2021 r. w naszym przedszkolu, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Pocztówka z mojego miasta Lubartowa”, który miał na celu zachęcenie dzieci do czynnego udziału w tegorocznych obchodach Imienin Miasta Lubartowa, jak również popularyzowanie miejsc będących wizytówką naszego miasta, pobudzanie kreatywności poprzez łączenie wyobraźni plastycznej dzieci z wiedzą na temat Lubartowa, jego historii, architektury i otaczającej przyrody. Zadaniem głównym konkursu było zaprojektowanie pocztówki przedstawiającej elementy związane z naszą miejscowością: krajobraz, zabytki, obiekty, znane osoby.
W konkursie wzięło udział 48 ciekawych, pomysłowych i twórczych prac z wszystkich grup przedszkolnych naszego przedszkola, które oceniło jury w składzie pani Dyrektor Iwona Kożuchowska oraz pani Małgorzata Wronowska reprezentująca pracownię plastyczną „Art Chata”.
[…]Dnia 18 listopada 2021 r. przedszkolaki z grupy Jeżyki przystąpiły do realizacji kolejnego zadania pt. – „FOLK – PROJEKT” – w ramach międzynarodowego projektu pt. „Piękna Nasza Polska Cała”. Tego dnia dzieci zamieniły się w kreatorów mody i zaprojektowały ludowe kamizelki ozdabiając je cekinami i kawałkami bibuły. Praca wymagała dużej precyzji i cierpliwości a efekt końcowy można podziwiać w galerii poniżej.
S. Wojnowska
[…]Jak wygląda herb Lubartowa? Jeżyki z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lubartowie wiedzą to doskonale.
W dniach 12-17 listopada przedszkolaki bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania do Imienin Miasta Lubartowa i wspólnymi siłami wykleiły dużej wielkości HERB LUBARTOWA. Jest to też kolejne zadanie w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Piękna Nasza Polska Cała”. Praca wymagała od dzieci dużej cierpliwości, ale była też okazją do rozwijania sprawności manualnej, zręczności oraz dokładności.
Celem powyższego działania było poznanie kultury, historii własnego regionu. To właśnie w przedszkolu, kiedy dziecko otwarte jest na nowe doświadczenia, rozpoczyna się kształtowanie poczucia systemu wartości oraz przynależności do konkretnego miejsca. Jeżyki stopniowo poznają obyczaje i tradycje najpierw własnej rodziny, następnie regionu, kończąc na wiedzy historycznej o Polsce co w efekcie rozwija tożsamość lokalną i narodową.
Dziękujemy Pani Agnieszce -mamie Igora – za możliwość druku dużego formatu herbu.
S. Wojnowska, G. Szewczyk
[…]Dnia 16.11.2021r. dzieci z grupy ZAJĄCZKI uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Lubartów-pana Michała Karpińskiego. Bardzo ciekawie opowiadał on o znaczeniu lasu w przyrodzie. Był test na spostrzegawczość wzrokową, ilustracje, ciekawostki o roślinach i zwierzętach występujących w lesie.
Dzieci poznały cechy lasu – jego budowę, która składa się z kilku warstw, a tam panują nieco inne warunki odpowiadające różnym organizmom.
Najniższa warstwa to ściółka, wyższa to runo leśne, następna – podszycie i korony drzew.
Żeby las mógł funkcjonować bez zarzutu, organizmy z różnych pięter wzajemnie od siebie zależne – współpracują ze sobą. Przedszkolaki wykazały się wiedzą na temat roślin i zwierząt występujących w danej warstwie lasu. Prawidłowo odpowiadały na zadawane pytania. Słuchały podpowiedzi pana leśnika i wyciągały trafne wnioski.
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY… ZADANIE Z MODUŁU II WYKONANE. SÓWKI ROZPOCZĘŁY SWOJĄ PRZYGODĘ Z KODOWANIEM
A. N. Janeczek
[…]Zajączki przez cały tydzień rozmawiały o historii naszego kraju, symbolach narodowych, o znaczeniu słowa „niepodległość”. Są to trudne tematy do zrozumienia dla tak małych główek. Różnorodne formy pracy stosowane na zajęciach pozwoliły im to łatwiej zrozumieć. Najtrafniej ujmują to słowa piosenki, którą śpiewały przedszkolaki:
„Co to jest niepodległość
Teraz wiem już na pewno
Każde dziecko dziś woła
To polski dom, polska szkoła”
Pielęgnując tradycje oraz patriotyzm Zajączki 12-go listopada zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.
10 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Lubartowie w grupie „MOTYLKI „odbyły się warsztaty z panem leśnikiem. Miały one na celu przybliżenie dzieciom zawodu leśnika, utrwalenie wiadomości dotyczących ptactwa oraz sposobów dokarmiania zwierząt zimą. Dzieci dowiedziały się, że dokarmianie ptaków należy rozpocząć dopiero gdy spadnie śnieg. Wcześniej ptaki same poradzą sobie z szukaniem pożywienia. Aby pomóc ptakom można zawiesić karmik lub powiesić kule z ziarnami. Dzieci otrzymały instrukcję, jak należy dbać o ptaki, po czym przystąpiły do samodzielnego przygotowania pokarmu dla ptaków, wykorzystując: smalec, ziarno, siatkę, szyszki oraz sznurek. Wykonane smakołyki dzieci mogły zabrać do domu aby wywiesić je na gałęziach drzew.
B. Romanek
[…]11 listopada to data szczególna dla każdego Polaka. 1918 roku – po 123 latach niewoli naznaczonej krwią, walką, cierpieniem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał niepodległość. Z okazji tego wyjątkowego Święta przedszkolaki z grupy Jeżyki zaprezentowały inscenizację słowno-muzyczną pod kierunkiem swoich wychowawców: Sylwii Wojnowskiej i Gabrieli Szewczyk.
[…]Dnia 10 listopada 2021 Przedszkole Miejskie Nr 4 w Lubartowie wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do Hymnu”. Jest to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, polegająca na odśpiewaniu hymnu państwowego w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości.
Dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11 wszystkie przedszkolak naszego przedszkola wraz z wychowawcami uroczyście odśpiewali w swoich grupach hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzieci pamiętały tego dnia o uroczystym ubiorze, prawidłowej postawie podczas śpiewu. Udział w akcji jest jednym z wielu działań podejmowanym w naszym przedszkolu, mającym na celu kształtowanie wśród wychowanków postawy patriotycznej, poczucia świadomości narodowej.
[…]W dniu 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Ma on na celu promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci i dorosłych , wyrabianie nawyków żywieniowych, zachęcanie do spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Dzieci z gr. ZAJĄCZKI naszego przedszkola włączyły się w obchody tego dnia przygotowując zdrowe drugie śniadanie. W pierwszej części dnia rozmawialiśmy na podstawie obrazu graficznego Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej o tym, co jest wartościowe dla naszego zdrowia. Dzieci zauważyły, że najważniejsza w zdrowym stylu życia, obok aktywności fizycznej jest odpowiednia ilość snu w celu regeneracji naszego organizmu. Przedszkolaki mówiły o potrzebie spożywania owoców i warzyw, pieczywa z mąki razowej wypiekanego z ziarnami zbóż, jedzeniu nabiału i ryb.
[…]4 listopada 2021 roku w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Lubartowie w grupie „Króliczków” i „Biedronek” odbyło się spotkanie z panem leśnikiem. Miało ono na celu przybliżenie dzieciom zawodu leśnika, utrwalenie wiadomości dotyczących dzikiego ptactwa oraz sposobów dokarmiania zwierząt zimą.
Pani leśnik z pasją opowiedział dzieciom o różnych gatunkach ptaków, o ich zwyczajach oraz o szczególnych ptasich potrzebach w porze zimowej. Dzieci otrzymały instrukcję, jak należy dbać o ptaki i w jaki sposób pomóc im przetrwać zbliżającą się zimę, po czym z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do samodzielnego przygotowania pokarmu dla ptaków, wykorzystując: smalec, ziarno, siatkę, kubeczki plastikowe, szyszki oraz sznurek. Wykonane smakołyki dzieci mogły zabrać do domu aby wywiesić je na gałęziach drzew. Mamy nadzieję, że okoliczne ptaki chętnie zagoszczą na tych drzewach, korzystając z zaproponowanych przez dzieci smakołyków.
Za Zajączkami kolejny miesiąc z Ogólnopolskim Programem „Uczymy Dzieci Programować” i październikowymi zadaniami:
„Jesień w parku – zadania dla mistrza łamigłówek”
„Jesień w lesie – poznajemy grzyby”
„My się zimy nie boimy – tworzymy algorytmy jesiennych przetworów”
„Dbamy o nasze zdrowie”.
W dniu 3 listopada 2021 r w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lubartowie w grupie „Króliczki” odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Jest to ważna uroczystość przedszkolna dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu. Przekonały wszystkich o tym, że zasługują na miano przedszkolaka. Pięknie zaprezentowały się w recytacji i śpiewie oraz tańcu. Śmiało można powiedzieć, że wszyscy spisali się na szóstkę.
[…]Dziś tj. 2 listopada w grupie Jeżyki odbyły się popołudniowe zajęcia z zakresu edukacji patriotycznej pt. „Biało-czerwone kodowanie”. Przedszkolaki dzieląc się radością z kodowania chcą udowodnić i pokazać, iż „zabawy na macie” nie są trudne i nie wymagają dostępu do sprzętu komputerowego. Aby utrwalić polskie symbole narodowe oraz doskonalić naukę kodowania przedszkolaki miały za zadanie ułożyć „Patriotyczne Sudoku” a następnie złożyć z puzzli godło Polski. Oprócz ćwiczenia umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości, przewidywania i współpracy Jeżyki pogłębiły wiedzę patriotyczną. Dzieci, które pierwsze skończyły swoje zadanie wcieliły się w rolę pomocników nauczyciela, a pozostałe dzieci mogły skorzystać z ich pomocy. Muzycznym przerywnikiem w zajęciach była zabawa do utworu Fryderyka Chopina „Walc a-moll” z biało czerwonymi karteczkami symbolizującymi flagę Polski. Kolejnym zadaniem, mającym na celu rozwijanie percepcji wzrokowej, spostrzegawczości z elementami kodowania, było pokolorowanie rysunku według kodu. Każdy kolor miał przypisaną cyfrę. Zadanie wymagało od przedszkolaków dużej koncentracji i dokładności. Biało-czerwone kubeczki to „jeżykowy hit” w kodowaniu. Zabawa polegała na odwzorowaniu piramid z kubków białych i czerwonych. Układanie ćwiczy doskonale motorykę małą, skupienie uwagi. Efekty można podziwiać na zdjęciach poniżej.
S. Wojnowska
[…]