Sówki

Wychowawcy grupy: mgr Nina Agnieszka Janeczek, mgr Gabriela Szewczyk, mgr Agnieszka Woźniak
Pomoc nauczyciela: Karolina Anioł

12maj2024

Dnia 10 maja br. dzieci z grupy Motylki i Sówki  były na spektaklu teatralnym pt. „Alicja w krainie czarów” w Lublinie. Utwór „Alicja w krainie czarów” to przepiękna opowieść, która rozwija wyobraźnię i wzbudza wiele emocji. Ponadto inspiruje i dodaje odwagi, żeby kroczyć przez życie pewnie oraz walczyć i nie poddawać się nawet gdy nadzieja jest nikła. Producentem musicalu dydaktycznego, który ma także przesłanie profilaktyczne jest Teatr Muzyczny Forte. Ogromnym atutem widowiska były zachwycające przestrzenne dekoracje, kostiumy aktorów oraz efekty specjalne. Dodatkowo muzyka skorelowana z iluminacjami i grą świateł wprowadzała widza w magiczną krainę. Sztuka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

                                                                                                                            Elżbieta Bystrzycka
                                                                                                                             Agnieszka Janeczek

[…]
24mar2024

Zbliża się Wielkanoc…w tygodniu poprzedzającym te wyjątkowe święta  dzieci z grupy Sówek i Wróbelków miały okazję wziąć udział w warsztatach pieczenia ciastek wielkanocnych pod kierunkiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowodworu. Na początku uważnie obserwowaliśmy proces wyrabiania ciasta po czym samodzielnie je przygotowywaliśmy i zdobiliśmy używając różnorodnych wielkanocnych symboli. Przedszkole podczas pieczenia wypełniło się aromatem świeżo pieczonych ciasteczek wprowadzając wszystkich w cudowny świąteczny nastrój. Podsumowując, warsztaty pieczenia ciastek  wielkanocnych były fantastycznym doświadczeniem, które pozwoliło przedszkolakom nie tylko nauczyć się nowych  umiejętności, ale także spędzić miło czas w towarzystwie innych pasjonatów kulinarstwa.

Nina Janeczek

[…]
28gru2023

Na Boże Narodzenie,
życzenia składamy.
Na święta do innych
kartki wysyłamy…

 Dnia 18.12.2023 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 4 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie X edycji konkursu plastycznego „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”. Nadesłano 23 prace plastyczne z 5 placówek oświatowych, znajdujących się na terenie miasta Lubartów. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, ponieważ wszystkie prace były wyjątkowe, przepiękne i bardzo pomysłowe. Jednak komisja konkursowa postanowiła w tym roku przyznać 3 wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy. Przebieg uroczystości uświetniły swoim świątecznym występem dzieci z grupy – „Króliczki” i „Sówki”. Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom konkursu za przepiękne kartki. Życzymy dalszych sukcesów i tradycyjnie zapraszamy za rok… Nagrody zostały zakupione ze środków Rady Rodziców naszego przedszkola, za co serdecznie dziękujemy.

Marzena Karczmarz
Nina Agnieszka Janeczek

[…]

6gru2023

Dnia 06.12.23r. dzieci z grup Sówki i Króliczki w Skansenie miały spotkanie z Mikołajem…Zanim Święty Biskup nadjechał na saniach, najmłodsi Goście obejrzeli przedstawienie „Na rozkaz Zimy” według scenariusza sprzed stu lat. Poznali Śnieżycę, Promień Słońca oraz Sopel Lodu – królewskiego błazna. Śnieżynki dzwoneczkami oznajmiły dzieciom, że sanie Mikołaja nadjechały…podczas rozmowy dowiedziały się kim był św. Mikołaj – czym zasłynął za życia i czy naprawdę chodził ubrany w czerwoną czapkę. Wysłuchały tego, kto kierował do niego swoje modlitwy i dlaczego to właśnie on stał się ulubieńcem wszystkich dzieci. Spotkanie zakończyło się oczywiście wręczeniem prezentów wszystkim grzecznym dzieciom.

N. A. Janeczek
M. Karczmarz

[…]
16paź2023

Wszystkich Rodziców, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat rozwoju mowy dziecka, zrozumieć czynniki hamujące i stymulujące jej rozwój, poznać sposoby radzenia sobie z obserwowanymi u dziecka trudnościami zapraszamy na rozpoczynające się w naszej placówce Spotkania Edukacyjne dla Rodziców. Logopeda przedszkolny Magdalena Cieślik poprowadzi cykl wykładów „Pomówmy o…”, których celem jest:
– podniesienie świadomości logopedycznej Rodziców,
– wspieranie Rodziców w poznawaniu i rozumieniu mechanizmów wpływających na rozwój mowy dziecka,
– wyposażenie w wiadomości i umiejętności potrzebne do stymulowania i wspomagania rozwoju mowy dziecka,
– włączenie w efektywną współpracę.
Pierwszy wykład z cyklu „Pomówmy o…”, dotyczący rozwoju mowy dziecka odbędzie się 23 października 2023r. (poniedziałek) o godzinie 15.30 w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Lubartowie (w sali grupy Motylki).
Zainteresowanych Rodziców proszę o zgłoszenie chęci udziału i zapisanie się na spotkanie u wychowawców grup, do czwartku 19.10.2023r.
Spotkanie jest bezpłatne i będzie trwało ok. 1godziny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Serdecznie zapraszam

                                       Magdalena Cieślik

13paź2023

Dnia 11.10 grupy kotki i sówki wybrały się na wycieczkę do muzeum regionalnego w Lubartowie, gdzie miały możliwość podziwiać wystawę prac mieszkańca Lubartowa pana Jerzego Knefla… dziękujemy pani dyrektor Ewie Sędzimierz za ciekawe wprowadzenie przedszkolaków w świat sztuki.

Nina Janeczek

[…]
6paź2023

Dnia 04.10.2023r w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie odbył się spektakl pod tytułem : „ Doktor i jego zwierzęta”. W tym wydarzeniu wzięły udział dzieci z grupy : wiewiórki, sówki, wróbelki, króliczki, motylki i kotki

Spektakl opowiada o przygodach szalonego doktora, który pewnego dnia przewrócił swoje życie do góry nogami. Doktor zamiast ludzi leczy zwierzęta, ponieważ zna ich język i potrzeby. Jako wybitny weterynarz znany na całym świecie, wyrusza do odległej Afryki, ogarniętej małpią zarazą. W tej międzynarodowej misji towarzyszą mu jego zwierzęta: pies Jip,  świnia Geb-Geb , małpa Czi-Czi i papuga Polinezja, a to wszystko przy specjalnie skomponowanych do spektaklu piosenkach, przybliżających młodemu widzowi cechy naszych bohaterów.

[…]
2paź2023

„Buzia Twoja uśmiechnięta,
w dniu radosnym Twego święta.
Przyjmij proszę me życzenia,
niech się spełnią Twe marzenia,
Ważna dzisiaj data taka,
bo to przecież Dzień Chłopaka!”

Sówki „Dzień Chłopca” świętowały w sali zabaw EUGENIUSZ. Radości było co niemiara, najpierw warsztaty, później tyyyle frajdy na sali. Zapraszamy do galerii.

Nina Janeczek

[…]
25cze2023

Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy. „Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Z tej okazji na koniec maja przedszkolaki z grupy Sówki dla swoich najbliższych przygotowały improwizację ruchową „Brzydkie Kaczątko”. Podczas uroczystych przedstawień dzieci zaprezentowały wspaniale.

[…]
16maj2023

16 maja 2023 r. dzieci z grupy „Króliczki i Sówki” wybrały się do Radia Lublin na spektakl o poszukiwaniu przyjaźni, o tym czym przyjaźń jest, a czym nie jest.  Przedszkolaki były nie tylko widzami, ale też głównymi bohaterami. Oglądały, naśladowały różne gesty i kroki taneczne, wspólnie z aktorami tworzyły kolejne sceny spektaklu.
Tańcobajki bawią i uczą dostarczając wielu pozytywnych emocji.

[…]
6kwi2023

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych do naszego przedszkola zaprosiliśmy na warsztaty wyrobu palm twórców ludowych. Celem było przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Poprowadziła je dla nas mama naszego Kajtusia Pani Edyta Skrzypiec wspólnie z Panią Małgorzata Ligęzą. Panie przybliżyły nam tradycje ludowe związane ze świętami w różnych regionach Polski. Przywiozły też z sobą materiały – zebrane i zasuszone kwiaty, kłosy zbóż, bazie zioła. Podczas warsztatów każdy uczestnik wykonał tradycyjną palmę wielkanocną. Na zajęciach panowała miła i radosna atmosfera. Wykonane na warsztatach palmy Kotki i Sówki zabrały ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.
Gorąco dziękujemy Pani Edycie oraz Pani Małgosi za przeprowadzenie warsztatów.

[…]
12mar2023

Pierwsza wizyta w bibliotece to zawsze ważna sprawa. Szczególnie dla małych czytelników, którzy wkraczają w magiczny świat książki. Celem było wzbogacenie dzieci w szereg kompetencji poznawczych związanych z nowym miejscem oraz możliwość obcowania z książką, co jest niezmiernie istotne dla rozwoju myślenia, pamięci i mowy dziecka.
Sóweczki, mimo kiepskiej pogody, odwiedziły Bibliotekę Miejską w Lubartowie. Zobaczyły jakiego rodzaju niezwykłe książki można znaleźć na bibliotecznych półkach. Zwiedziły pomieszczenia biblioteczne…dla dorosłych czytelników oraz dla tych najmłodszych. Przedszkolaki wysłuchały też opowieści o przygodzie Fenka w bibliotece, a także samodzielnie pobuszowali po bibliotecznych półkach.
Wszyscy zauważyliśmy postęp dzieci w szanowaniu książek. Można dziś śmiało powiedzieć, że książka w ręku dziecka to najlepszy przyjaciel.

[…]
16gru2022

„Kacper i Emma – zimowe wakacje”, to kolejna propozycja filmu, jaką przedszkolaki miały okazję obejrzeć w związku z udziałem programie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Jest to filmowa opowieść bogata w takie formy aktywności jak: jazda na nartach, kulig czy budowanie śniegowego zamku. Po szalonej bitwie na śnieżki, dwójka przyjaciół chętnie gra w gry planszowe, popijając przy tym ciepłe kakao. Historia bohaterów opowiada o tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które towarzyszą skomplikowanym koleżeńskim relacjom. Opowieść stanowi dowód na to, że prawdziwa przyjaźń może przetrwać wszelkie przeciwności losu. Poza tym, to doskonała propozycja dla wszystkich ciekawych świata maluchów. Dzisiejsza wizyta w kinie dostarczyła naszym przedszkolakom  wielu pozytywnych wrażeń.

Marzena Karczmarz

[…]
28paź2022

W dniu 28 X przedszkolaki z grup: Króliczki, Sówki i Kotki wybrały się na Cmentarz Parafialny św. Anny w Lubartowie. Celem spaceru było uczczenie pamięci zmarłych poległych w walce o niepodległość oraz zapalenie zniczy na ich grobach.
Wychowankowie dowiedzieli się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.

[…]
25paź2022

Dzieci z grupy Sówki, Króliczki i Wróbelki uczestniczą w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Lubartowskim Ośrodku Kultury . Organizowany jest już po raz 14. Zakłada comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów i przedszkolaków, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Jest powiązany z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Ministerstwa kultury oraz Dziedzictwa Narodowego …w październiku obejrzały pierwszy film z serii: „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”.

[…]
14paź2022

„ABC…Chleba chcę,
Lecz i wiedzieć mi się godzi,
Z czego też to chleb się rodzi?(…)”

W piątek 14 października dzieci z grupy Sówki i Wróbelki udały się na wycieczkę do piekarni Bigoraj – Jeżowski, by bliżej poznać pracę piekarza. przedszkolaki z uwagą śledziły etapy wypieku, oglądały maszyny i urządzenia do robienia pieczywa oraz produkty niezbędne do przygotowania chleba…a do przedszkola wróciły z pysznymi drożdżówkami.

[…]
7paź2022

Dnia 7 października Wróbelki i Sówki wybrały się z wizytą do Nadleśnictwa w Lubartowie. Główny celem naszej wyprawy było rozbudzenie u dzieci zainteresowania leśną przyrodą. Leśnicy oprowadzili nas po ścieżce edukacyjnej w trakcie pokonywania której dzieci poznały skarby lasów oraz nazwy niektórych drzew i grzybów. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem podczas którego była okazja do posilenia się smaczną kiełbaską.

[…]
4paź2022

4 października Sówki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Ten dzień miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również maja swoje prawa. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców , poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi…były wiersze, piosenki, zabawy a na zakończenie przedszkolaki wykonały wspólny plakat XXL – puzzle „Dzień Zwierzat”.

[…]
26wrz2022

Dnia 26 września dzieci z grupy: Sówki i Kotki wykorzystując przepiękną pogodę i uroki jesieni wybrały się do parku na wycieczkę.
Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, karmiły kaczki, zbierały liście które wzbogaciły nasz kącik przyrodniczy. Był też czas na bieganie i zabawy. Do przedszkola wróciliśmy w doskonałych humorach. Z pewnością powtórzymy kiedyś taką wyprawę…Lubimy chodzić na wycieczki, było super!!!

[…]
24wrz2022

‘Skarby jesieni”
Z drzew pospadały
żołędzie, kasztany,
a my na te skarby
super pomysł mamy.

Jesień króluje nie tylko w ogrodach czy sadach. W naszym przedszkolu można ją znaleźć w kąciku przyrody przygotowanym przez grupy: Króliczki i Sówki… można tam obejrzeć wspaniałe okazy warzyw i owoców jak też kosze kasztanów, żołędzi, jarzębiny…Podkreślić należy, iż kąciki przyrody dają dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i są nieustannym źródłem doświadczania, odczuwania i przeżywania. Oczywiście lepiej podglądać jesień na zewnątrz, ale miło jest jednak śpiewać o niej, gdy mamy ja w zasięgu wzroku!!!

[…]
19wrz2022

19 września Sówki wybrały się do sali zabaw „Eu – Geniusz”. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji takich jak: dwupoziomowy labirynt z przeszkodami, zjeżdżalnie, basen z kulkami, tablica interaktywna oraz wiele kącików zabaw, gdzie każdy przedszkolak znalazł coś dla siebie.
Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, ale także okazja do doskonałej zabawy i rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy.
Godzina szalonej zabawy w tunelach na zjeżdżalni i w basenie z kolorowymi piłkami minęła Sówkom bardzo szybko, a nawet – za szybko. Zadowoleni, lekko zmęczeni, ale pełni wrażeń i emocji, pożegnaliśmy się z tym bajkowym miejscem, gdzie wkrótce ponownie wrócimy.

[…]
18wrz2022

W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu odbyło się kolejne już spotkanie muzyczne z ” Wędrującą Filharmonią”. Pierwsze muzyczno-ruchowe zabawy w nowym roku szkolnym nosiły tytuł ” Morskie opowieści„. Tym razem dzieci dowiedziały się kim jest prawdziwy marynarz oraz na czym polega zawód ratownika wodnego. Przy akompaniamencie keyboardu oraz trąbki miały okazję poznać i zaśpiewać pieśni marynarzy czyli „szanty” oraz zatańczyć w parach „taniec irlandzki”. Ciekawym elementem zajęć była boja ratownicza, dzięki której dzieci mogły poczuć się jak na prawdziwej akcji ratunkowej. Po tańcach, marszach i śpiewach przyszedł czas na odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z muzyką w ramach ” Wędrującej Filharmonii”.

E. Truszkowska

[…]
16wrz2022

Początek roku szkolnego, to dobry czas aby wszystkim przedszkolakom przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa. W drugim tygodniu września dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 4 wybrały się na edukacyjny spacer na pobliskie skrzyżowania z sygnalizacja świetlną, by poćwiczyć poprawne przechodzenie przez jezdnię. Żabki, Jeżyki, Biedronki, Motylki, Zajączki, Kotki, Króliczki, oraz Sówki obserwowały ruch uliczny pieszych, rowerzystów, samochodów, rozpoznawały napotkane znaki drogowe i poznawały ich znaczenie. Po powrocie do placówki podczas zajęć edukacyjnych dzieci dzieliły się swoja wiedzą i doświadczeniem, utrwalały nowe wiadomości oraz wykonywały różne prace plastyczne związane z bezpieczeństwem na drodze.

Wychowawcy grup

[…]