Wróbelki

Wychowawcy grupy: mgr Magdalena Korzan, mgr Małgorzata Misiak
Pomoc nauczyciela: Jadwiga Matyjaszczyk

13maj2024

13 maja dzieci z grupy Wróbelki wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im.  A. Mickiewicza. Pani Wiola wprowadziła nas w tajniki jak zostać czytelnikiem, dzięki niej mogliśmy zwiedzić dział nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Dzieci z zainteresowaniem oglądały książki , jak również wzięły udział w rozwiązywaniu zagadek o tematyce bibliotecznej. Na zakończenie rysowały laurki z okazji 115 – lecia biblioteki. Na pamiątkę wizyty otrzymały karty zapisu  oraz pamiątkowe gadżety wykonane przez panie pracujące w bibliotece. Zajęcia dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, a może zachęciły do wypożyczania książek z biblioteki.

M. Misiak

[…]
24mar2024

Zbliża się Wielkanoc…w tygodniu poprzedzającym te wyjątkowe święta  dzieci z grupy Sówek i Wróbelków miały okazję wziąć udział w warsztatach pieczenia ciastek wielkanocnych pod kierunkiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowodworu. Na początku uważnie obserwowaliśmy proces wyrabiania ciasta po czym samodzielnie je przygotowywaliśmy i zdobiliśmy używając różnorodnych wielkanocnych symboli. Przedszkole podczas pieczenia wypełniło się aromatem świeżo pieczonych ciasteczek wprowadzając wszystkich w cudowny świąteczny nastrój. Podsumowując, warsztaty pieczenia ciastek  wielkanocnych były fantastycznym doświadczeniem, które pozwoliło przedszkolakom nie tylko nauczyć się nowych  umiejętności, ale także spędzić miło czas w towarzystwie innych pasjonatów kulinarstwa.

Nina Janeczek

[…]
20gru2023

Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Przygotowania do Jasełek w naszym przedszkolu trwały wiele dni. Uczyliśmy się kolęd i pastorałek. W dniu 19 grudnia, pod okiem swoich pań w rolę aktorów wcieliły się dzieci z grupy „Wróbelki”. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sali. Przedszkolaki na moment przestały być zwykłymi dziećmi i zmieniły się w najświętszą rodzinę, anioły, pastuszki i królów, przenosząc wszystkich obecnych w czasy sprzed dwóch tysięcy lat. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie , wokalne i taneczne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały. Jasełka wprowadziły wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Na koniec pani dyrektor Beata Romanek podziękowała za występ i złożyła wszystkim życzenia. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz wzmacniają serdeczne relacje między nami.

[…]
16paź2023

Wszystkich Rodziców, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat rozwoju mowy dziecka, zrozumieć czynniki hamujące i stymulujące jej rozwój, poznać sposoby radzenia sobie z obserwowanymi u dziecka trudnościami zapraszamy na rozpoczynające się w naszej placówce Spotkania Edukacyjne dla Rodziców. Logopeda przedszkolny Magdalena Cieślik poprowadzi cykl wykładów „Pomówmy o…”, których celem jest:
– podniesienie świadomości logopedycznej Rodziców,
– wspieranie Rodziców w poznawaniu i rozumieniu mechanizmów wpływających na rozwój mowy dziecka,
– wyposażenie w wiadomości i umiejętności potrzebne do stymulowania i wspomagania rozwoju mowy dziecka,
– włączenie w efektywną współpracę.
Pierwszy wykład z cyklu „Pomówmy o…”, dotyczący rozwoju mowy dziecka odbędzie się 23 października 2023r. (poniedziałek) o godzinie 15.30 w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Lubartowie (w sali grupy Motylki).
Zainteresowanych Rodziców proszę o zgłoszenie chęci udziału i zapisanie się na spotkanie u wychowawców grup, do czwartku 19.10.2023r.
Spotkanie jest bezpłatne i będzie trwało ok. 1godziny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Serdecznie zapraszam

                                       Magdalena Cieślik

6paź2023

Dnia 04.10.2023r w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie odbył się spektakl pod tytułem : „ Doktor i jego zwierzęta”. W tym wydarzeniu wzięły udział dzieci z grupy : wiewiórki, sówki, wróbelki, króliczki, motylki i kotki

Spektakl opowiada o przygodach szalonego doktora, który pewnego dnia przewrócił swoje życie do góry nogami. Doktor zamiast ludzi leczy zwierzęta, ponieważ zna ich język i potrzeby. Jako wybitny weterynarz znany na całym świecie, wyrusza do odległej Afryki, ogarniętej małpią zarazą. W tej międzynarodowej misji towarzyszą mu jego zwierzęta: pies Jip,  świnia Geb-Geb , małpa Czi-Czi i papuga Polinezja, a to wszystko przy specjalnie skomponowanych do spektaklu piosenkach, przybliżających młodemu widzowi cechy naszych bohaterów.

[…]
4paź2023

Grupa Wróbelki przy dużym wsparciu i pomocy ze strony rodziców, wykonała jesienną wystawę. Ta piękna ekspozycja to owoce jesieni – kasztany, żołędzie, szyszki, warzywa, owoce itd. Nie zabrakło również ludzików i zwierząt wykonanych ze skarbów, które oferuje nam ta cudowna pora roku. Dzieci przy okazji zapoznały się z darami jesieni, uczyły się rozróżniać liście oraz grzyby. Pozwoliły nam również na przeprowadzenie wielu atrakcyjnych zajęć i zabaw dydaktycznych dla dzieci. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie . Wystawa pięknie udekorowała nasz przedszkolny korytarz.

Magdalena Korzan
Małgorzata Misiak

[…]
3paź2023

03.10.2023 r. dzieci z grupy WRÓBELKI wybrały się na wycieczkę do sali zabaw „Super Kids”. Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej przedszkolaków, ale także okazja do doskonałej zabawy i rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy. Z ogromnym entuzjazmem i dużą dawką energii przedszkolaki korzystały z dostępnych w sali sprzętów:  zjeżdżalni, basenu z piłeczkami i wielu innych atrakcji. Dzieci miały również okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach, na których robiły słodkie, czekoladowe lizaki. Dwie godziny wspaniałej  zabawy upłynęły przedszkolakom bardzo szybko. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciły do przedszkola. Przedszkolaki z niecierpliwością czekają już na kolejną wycieczkę.

Magdalena Korzan
Małgorzata Misiak

[…]
2cze2023

„Mama i tata, najpiękniejsze słowa świata”
02.06.2023r. Wróbelki zaprosiły swoich rodziców na występ przygotowany z okazji Święta Rodziny.
Przedszkolaki zaprezentowały wierszyki, piosenki oraz wyjątkowo wzruszające tańce będące wyrazem podziękowania i miłości dla swoich rodziców. Dzieci pod opieką swoich pań wychowawczyń z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały się do swoich ról wiedząc, że przedstawienie to dedykowane jest ukochanym Rodzicom. Święto rodziny to wyjątkowy czas, nie tylko dla dzieci, lecz również dla Rodziców. To czas pełen wzruszeń i porywu serca,
Święto Rodziny zakończyło się wręczeniem własnoręcznie i staranie wykonanych przez dzieci upominków z życzeniami
Dziękujemy za ten dzień małym aktorom oraz rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

[…]
24mar2023

Są takie święta raz do roku,
co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońce blasku.
I wielka miłość rośnie w nas.
Miłość do ludzi, do przyrody.
W zielone każdy z wiosną  gra.
Już zima poszła spać za morze,
a w naszych sercach radość gra.

Tymi słowami 24 marca w grupie Wróbelki rozpoczęło się spotkanie wielkanocne, przygotowane przez dzieci z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Przedstawienie pełne radości przybliżyło zgromadzonym gościom zwyczaje i tradycje wielkanocne. Nie zabrakło również spiewu, tańców i jak stary obyczaj każe polewania gości wodą. Występ przedszkolaków nagrodzony został gromkimi brawami.
Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Iwona Kożuchowska jak i panie pracujące w grupie złożyły wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia świąteczne, natomiast przedszkolaki  wręczyły zaproszonym gościom kolorowe, wielkanocne pisanki.

[…]
16gru2022

„Kacper i Emma – zimowe wakacje”, to kolejna propozycja filmu, jaką przedszkolaki miały okazję obejrzeć w związku z udziałem programie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Jest to filmowa opowieść bogata w takie formy aktywności jak: jazda na nartach, kulig czy budowanie śniegowego zamku. Po szalonej bitwie na śnieżki, dwójka przyjaciół chętnie gra w gry planszowe, popijając przy tym ciepłe kakao. Historia bohaterów opowiada o tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które towarzyszą skomplikowanym koleżeńskim relacjom. Opowieść stanowi dowód na to, że prawdziwa przyjaźń może przetrwać wszelkie przeciwności losu. Poza tym, to doskonała propozycja dla wszystkich ciekawych świata maluchów. Dzisiejsza wizyta w kinie dostarczyła naszym przedszkolakom  wielu pozytywnych wrażeń.

Marzena Karczmarz

[…]
25paź2022

Dzieci z grupy Sówki, Króliczki i Wróbelki uczestniczą w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Lubartowskim Ośrodku Kultury . Organizowany jest już po raz 14. Zakłada comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów i przedszkolaków, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Jest powiązany z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Ministerstwa kultury oraz Dziedzictwa Narodowego …w październiku obejrzały pierwszy film z serii: „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”.

[…]
14paź2022

„ABC…Chleba chcę,
Lecz i wiedzieć mi się godzi,
Z czego też to chleb się rodzi?(…)”

W piątek 14 października dzieci z grupy Sówki i Wróbelki udały się na wycieczkę do piekarni Bigoraj – Jeżowski, by bliżej poznać pracę piekarza. przedszkolaki z uwagą śledziły etapy wypieku, oglądały maszyny i urządzenia do robienia pieczywa oraz produkty niezbędne do przygotowania chleba…a do przedszkola wróciły z pysznymi drożdżówkami.

[…]
7paź2022

Dnia 7 października Wróbelki i Sówki wybrały się z wizytą do Nadleśnictwa w Lubartowie. Główny celem naszej wyprawy było rozbudzenie u dzieci zainteresowania leśną przyrodą. Leśnicy oprowadzili nas po ścieżce edukacyjnej w trakcie pokonywania której dzieci poznały skarby lasów oraz nazwy niektórych drzew i grzybów. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem podczas którego była okazja do posilenia się smaczną kiełbaską.

[…]
30wrz2022

30 września do sali Wróbelków przybył bardzo miły gość – Pan policjant. Była to duża niespodzianka szczególnie dla chłopców z okazji ich święta. Panem policjantem okazał się  tata Mai i Poli, który opowiedział dzieciom o swojej pracy. Najbardziej wszyscy zainteresowani byli codziennym wyposażeniem policjanta, które zademonstrował nam Pan policjant : kajdanki, pałka czapka, nadajnik i inne. W podziękowaniu Wróbelki wręczyły dyplom oraz własnoręcznie wykonane kolorowanki. Jeszcze raz bardzo dziękujemy Panu Rolandowi za miłe i edukacyjne spotkanie.

[…]
21wrz2022

Wróbelki na wesoło świętowały  Dzień Przedszkolaka. Pobyt w sali zabaw Eugeniusz sprawił wszystkim dużo radości i uśmiechu . Nie obyło się bez skromnych niespodzianek. Wszystkim naszym milusińskim życzymy, aby spełniały się ich dziecięce marzenia nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia. 

[…]
18wrz2022

W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu odbyło się kolejne już spotkanie muzyczne z ” Wędrującą Filharmonią”. Pierwsze muzyczno-ruchowe zabawy w nowym roku szkolnym nosiły tytuł ” Morskie opowieści„. Tym razem dzieci dowiedziały się kim jest prawdziwy marynarz oraz na czym polega zawód ratownika wodnego. Przy akompaniamencie keyboardu oraz trąbki miały okazję poznać i zaśpiewać pieśni marynarzy czyli „szanty” oraz zatańczyć w parach „taniec irlandzki”. Ciekawym elementem zajęć była boja ratownicza, dzięki której dzieci mogły poczuć się jak na prawdziwej akcji ratunkowej. Po tańcach, marszach i śpiewach przyszedł czas na odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z muzyką w ramach ” Wędrującej Filharmonii”.

E. Truszkowska

[…]
10cze2022

9 czerwca dzieci z grup Sówki i Wróbelki wybrały się na wspaniałą i pełną wrażeń wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie. Pierwszym wielkim wydarzeniem był przejazd autokarem, następnie spotkanie ze Strażakiem, który zapoznał nas że sprzętem używanym do akcji. Wielką niespodzianką była zabawa w sali edukacyjnej OGNIK, tutaj również pan Strażak zapoznał nas z zasadami postępowania podczas pożaru. Był to bardzo udany pobyt. Dziękujemy Panom Strażakom, którzy byli z nami.

N. Janeczek, M. Szczygieł, M. Misiak

[…]
7cze2022

Choć jesteśmy jeszcze Mali
to będziemy się starali,
pięknie dla Was wystąpimy
zaśpiewamy, zatańczymy.
By za trud, za wychowanie
złożyć Wam podziękowanie.

Takimi słowami Wróbelki powitały swoje Mamusie i Tatusiów w przedszkolu z okazji ŚWIĘTA RODZINY. Oprócz laurek i upominków dzieci postanowiły dać rodzicom coś niezwykłego – radość, uśmiech i niezapomniane wrażenia ze wspólnie spędzonego czasu. Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczyciła Pani dyrektor Iwona Kożuchowska i Pani wicedyrektor Beata Guz.
W pierwszej części występu Wróbelki zaprezentowały DZIEŃ Z ŻYCIA ŁĄKI, była to improwizacja ruchowa do muzyki poważnej. Dzięki pięknym strojom dzieci zaprezentowały mieszkańców łąki w całej okazałości. Następnie poprzez wiersze piosenki i tańce Wróbelki wyśpiewały i wypowiedziały swoje życzenia dla rodziców podkreślając jak ważna dla nich jest rodzina. Rodzice oprócz gromkich braw nagrodzili pociechy słodkim poczęstunkiem. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za piękne stroje i życzymy aby spełniły się wszystkie dziecięce życzenia.

M. Misiak, M. Korzan

[…]
31maj2022

30 maja wyjściem do sali zabaw Eugeniusz Wróbelki rozpoczęły obchody zbliżającego się Dnia Dziecka. Już od samego rana były bardzo podekscytowane na myśl o wyjściu. Głównym celem naszej wizyty w sali zabaw były warsztaty czekoladowe. Po zabawach ruchowych na urządzeniach Wróbelki w strojach cukierników z wielką ochotą przystąpiły do działania. Nalewały czekoladę do foremek po czym ozdabiały ją. Ostatnim etapem było udekorowanie pudełka na gotowe czekoladki. Myślę, że własnoręcznie wykonane czekoladki smakowały jak nigdy dotąd. A dzieci przeżyły dzień pełen radości i uśmiechu.

M. Misiak

[…]
27maj2022

Wróbelki wzięły udział w bajkowym torze przeszkód. Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym nawiązywały do treści bajek czy wierszy np:
• umieszczenie w obręczy przedmiotów/piłeczek, woreczków i posegregowanie ich, kto szybciej – nawiązanie do „Kopciuszka”- oddzielenie grochu od maku,
• bieg w siedmiomilowych butach/butach kota z bajki „Kot w butach”, czyli np. w za dużych kaloszach,
• „Pan Hilary” – założenie okularów bez szkieł i przejście po rozłożonej linie,
• „Jabłko Śnieżki” – bieg z jabłkiem położonym na drewnianej łyżce.
Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu z wykorzystaniem bajkowych atrybutów dostarczyły dzieciom dużo radości i uśmiechu.

                                                                                                                                                       M. Misiak

[…]
19kwi2022

„My jesteśmy przedszkolaki
WRÓBELKI kochane
Zapraszamy wszystkich gości
na nasze pasowanie.
My chłopcy, dziewczynki
Mamy słodkie minki
Do czwórki chodzimy
Świetnie się bawimy.”

12 kwietnia 2022r. odbyło się uroczyste włączenie dzieci z grupy Wróbelki w poczet społeczności przedszkolnej. Ale zanim to nastąpiło maluszki zaprezentowały swoje umiejętności nabyte w ciągu pobytu w przedszkolu.

[…]
28mar2022

Dnia 28 I 29 marca 2022 r. przedszkolaki z grup: Sówki, Jeżyki, Żabki, Zajączki, Pszczółki, Misie, Króliki, Wróbelki oraz Motylki wzięły udział  w warsztatach pierwszej pomocy z Misiem Edziem oraz jego pomocnikami Gieniem i Florianem.  Każda grupa oddzielnie uczestniczyła w spotkaniu. Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Zajęcia rozpoczęły się bardzo aktywnie od wspólnej gimnastycznej rozgrzewki z naszym bohaterem. Łącząc naukę z zabawą, przedszkolaki pogłębiły swoją wiedzę na temat sposobów postępowania w przypadku zadławienia, krwotoku, omdlenia. Dzieci ćwiczyły ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej. Przedszkolaki trenowały na misiu prawidłowe ułożenie, opatrywanie ran, złamań i guzów.
Następnie miały możliwość ćwiczyć masaż serca na specjalistycznym fantomie LED. Każda grupa wykonała pamiątkowe, grupowe zdjęcie z Misiem Edziem.

Bardzo ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy przedmedycznej w przedszkolu i oswajanie z nią dzieci, ponieważ kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym.

S. Wojnowska

[…]