JESIENNE KODOWANIE ZAJĄCZKÓW

Za Zajączkami kolejny miesiąc z Ogólnopolskim Programem „Uczymy Dzieci Programować” i październikowymi zadaniami:
„Jesień w parku – zadania dla mistrza łamigłówek”
„Jesień w lesie – poznajemy grzyby”
„My się zimy nie boimy – tworzymy algorytmy jesiennych przetworów”
„Dbamy o nasze zdrowie”.

Dzieci chętnie podejmowały kolejne stawiane przed nimi wyzwania. Podczas realizacji tematu: „Jesień w parku” Zajączki zamieniły się w detektywów,  którzy szukali ukrytych w parku kasztanów i tworzyły z nich dowolną kompozycję. Następnie podczas pracy z matą do kodowania i ułożonych na niej liter, podążając za kodem złożonym z symboli graficznym, dzieci odczytały ukryte hasło – jesień.
Podczas realizacji drugiego zadania: „Jesień w lesie – poznajemy grzyby”, przedszkolaki rozmawiały o tym, że grzyby są ozdoba lasu, ale mogą być też również potencjalnym niebezpieczeństwem, jeżeli ich nie znamy. Podczas gry z wykorzystaniem   maty do kodowania utrwalaliśmy nazwy grzybów, ćwiczyliśmy umiejętności przeliczania, dodawania, odejmowania oraz utrwalaliśmy znajomość wyglądu grzybów jadalnych i trujących.
Realizując zadanie: „My się zimy nie boimy – tworzymy algorytmy jesiennych przetworów” rozmawialiśmy na temat sposobów zatrzymania na dłużej smaków i zapachów późnego lata i wczesnej jesieni np. zamykając je w słoikach. Aby to zrobić musieliśmy stworzyć przepis czyli algorytm. Podczas pracy z matą do kodowania ustawialiśmy kubeczki i układaliśmy symbole warzyw według koordynatów pól. Podczas kolejnej aktywności układaliśmy na macie krążki z symbolami przetworów, w taki sposób, aby nie powtórzyły się one w linii pionowej i poziomej.
Temat „Dbamy o nasze zdrowie” skłonił Zajączki do zastanowienia się „Co to jest zdrowie?”. A także jakie zachowania pozytywnie wpływają na stan naszego organizmu. Podczas zabawy z kubeczkami, zanim dzieci ustawiły wieżę, musiały odgadnąć jakiej barwy będzie poszczególny kubek. Na podstawie legendy ustaliły, że kubek zielony to produkty zdrowe, a czerwony to produkty, których nie powinniśmy jeść zbyt często. Zastanawialiśmy się także wspólnie jaki wpływ na nasze zdrowie ma regularne uprawianie sportu.

Agnieszka Woźniak