Liski

13cze2021

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „TECHNIKOLUDEK – czyli przedszkolak w świecie technologii”  Liski zrealizowały zadanie majowe „Wiosenne sadzonki”. Dzieci to zadanie wykonały wspólnie ze swoimi rodzicami w domu. Zasadzone rośliny – cebulę, groch, fasolkę szparagową, pomidora, sałatę oraz zasiane – rzodkiewkę, rzeżuchę, sałatę przyniosły do przedszkola. Przedszkolaki codziennie doglądały swoje sadzonki, sprawdzały ile urosły. Mogły popróbować własnoręcznie wyhodowanych roślin. Ze smakiem zjadły rzeżuchę, szczypiorek i sałatę. Udało im się wyhodować również fasolkę szparagową: zieloną i żółtą. Założenie hodowli i codzienna opieka nad nią oraz możliwość zjedzenia własnoręcznie wyhodowanych warzyw, pozwoliła dzieciom poczuć wielka satysfakcję z własnych działań.

[…]
11cze2021

Liski zrealizowały moduł V – „Odwaga” innowacji pedagogicznej „Emocja” Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego . Podczas zajęć dzieci zastanawiały się: Co to jest odwaga?, wskazywały sytuacje, kiedy one były odważne. Po obejrzeniu filmu: „Strażak Sam i bohaterowie burzy” rozmawialiśmy o odwadze, jaka wykazał się Strażak Sam oraz o tym, że należy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie podczas zachowań odważnych. Wykonaliśmy „Eksperymenty z odwagą” podczas których: pompowaliśmy balony, wykorzystując butelki,sodę i ocet; konstruowaliśmy samochody napędzane siłą powietrza z balonu; wkładaliśmy patyki od szaszłyków w balony w taki sposób, aby nie pękły; stworzyliśmy poduszkowce z płyt, korków od napojów i balonów. Zamieściliśmy plakat informujący o realizacji modułu „Odwaga” w naszej grupie na tablicy ogłoszeń. Liski wysłuchały bajki pt.: „Czy trzeba bać się stracha na wróble” autorstwa Elżbiety Śnieżkowskiej- Bielak. Potem rozmawialiśmy o tym, czego boją się dzieci, o negatywnych postaciach z bajek i gier komputerowych. Zastanawialiśmy się, kto może pomóc dzieciom w przezwyciężaniu ich lęku i strachu. Przedszkolaki poznały Superbohaterów i ich moce. Sami namalowali Superbohaterów, których znają z bajek. Wspólnie zrobiliśmy „Drzewo SuperMocy”, na którym dzieci nakleiły listki ze swoimi super mocami. Oglądaliśmy animacje: „Oswajanie strachu”, „Prezent”; film „Dziecko Grufołaka” oraz filmy przygotowane przez „Uniwersytet dzieci”. Każde dziecko wykonało pracę plastyczną „Słoik ze strachem”. Dzięki temu zamykało swoje strachy w słoiku i oswajało je. Liski zaznaczały też na termometrach swoje samopoczucie przed rozpoczęciem zajęć i po ich zakończeniu. Rysowały też czego nowego nauczyły się na zajęciach lub co było dla nich najciekawsze. Myślę, ze po przeprowadzonych zajęciach wszystkie Liski wiedzą czego się boją, potrafią oswoić ten strach oraz wiedzą, że podczas zachowań odważnych należy przede wszystkim myśleć o swoim bezpieczeństwie.

[…]
11cze2021

Liski w ramach realizacji V modułu – „Odwaga” innowacji pedagogicznej „Emocja”,  „Eksperymentowały z odwagą”. Dlaczego z odwagą, ponieważ, aby wykonać eksperymenty musiały przezwyciężyć strach i lęk przed głośnym dźwiękiem, który powstaje, gdy pękają balony. Zadania, jakie dzieci miały do wykonania to: napompowanie balona przy użyciu butelki, octu i sody oczyszczonej; zrobienie balonowego poduszkowca wykorzystując płytę CD, korek od płynu do mycia naczyń i balon; przekłucie napompowanego balona patykiem od szaszłyków, w taki sposób, aby nie pękł i zrobienie napędu do samochodzika, wykorzystując słomkę do napojów i balon. Wszystkie eksperymenty udały się. Nie obyło się bez pękania balonów, ale Liski są bardzo odważne i nie zrażały ich głośne dźwięki. Bawiły się znakomicie.

[…]
7cze2021

Dnia 7 czerwca odwiedził nas Pan Marcin Jóźwik prowadzący „Wędrującą filharmonię”. Przyjechał do nas z ciekawym programem muzycznym pt. ,,Kibicujemy fair – play”.Dzieci uważnie słuchały wykonywanych na trąbce i keyboardzie utworów oraz brały udział w zabawach ruchowych.
Euro 2021 wzbudza emocje nie tylko u dorosłych, przedszkolaki również kibicują Polakom. Wszyscy świetnie się bawili.

[…]
1cze2021

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”- J. Korczak.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci, które jest obchodzone na całym świecie. Oczywiście sposób oraz data świętowania jest uwarunkowana tradycjami religijnymi i narodowymi danego regionu. Niemniej jednak pomimo różnic kulturowych, tego dnia w każdym miejscu na ziemi najważniejsze są… DZIECI!
W tym szczególnym dniu dla dzieci z Naszego Przedszkola zabawy zostały zorganizowane w ogrodzie przedszkolnym. Tam od rana czekała na nich Myszka Mini i Pippi Langstrumpf, które przygotowały dla dzieci dużo atrakcji, zawody sportowe, puszczanie dużych baniek mydlanych przy muzyce, malowanie farbami na folii jak również kredą na tarasie przedszkolnym. Była to okazja do zaprezentowania przez dzieci swojej sprawności fizycznej, a rywalizacja między dziećmi do respektowania sportowych zasad fair-play. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały poszczególne konkurencje sportowe takie jak np.:  wyścig ślimaków, rzut do celu, slalom z toczeniem piłki, bieg z przeszkodami. Na zakończenie zabawy każde dziecko otrzymało medal. To nie był koniec atrakcji…
Po zabawach w ogrodzie przedszkolnym dzieci zostały zaproszone na bajkę pt. „ Kopciuszek ‘’ i coś słodkiego.
Mamy nadzieję, że ten dzień nasze przedszkolaki zapamiętają, jako radosny i pełen wrażeń.
Zapraszamy do fotorelacji.

[…]
31maj2021

Liski w maju zrealizowały ostatni temat i zarazem poznały kolejną bajkową krainę : „Gumisiów” będącą zadaniem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Dziecięcy atlas świata” – Bajkowym pociągiem ruszamy w świat IV Edycja. Poznaliśmy bohaterów bajki, ich charakterystyczne cechy. Po obejrzeniu kilku bajek rozmawialiśmy o tym, kto jest dobry, a kto zły. Dzieci uzasadniały swoje zdanie. Omówiliśmy też wygląd krainy, w której mieszkają Gumisie. Przedszkolaki chętnie nauczyły się słów i śpiewały tytułową piosenkę. Ze smakiem wypiły sok z „Gumijagód”.

[…]
27maj2021

Kochana mamo, kochany tato
Bardzo kochamy was głównie za to,
Że zawsze o nas ogromnie dbacie
I nas na pewno mocno kochacie.
Nikt nie ofiaruje nam więcej
Dziś więc wam dajemy serca w podzięce.

Liski chcąc podziękować swoim rodzicom za miłość, opiekę oraz trud wychowania przygotowały dla nich występ z okazji ich święta. Podczas „Dnia Mamy i Taty” zaprezentowały piosenki, wiersze, życzenia oraz tańce. Dzieci przygotowały także drobne upominki: koszyczki z kwiatkami dla mam i kartki – koszule dla tatusiów.
Panie pracujące w grupie Lisków przyłączając się do życzeń dzieci życzą wszystkim rodzicom dużo zdrowia, spokoju i zadowolenia ze swoich pociech.

[…]
20maj2021

20 maja 2021 roku w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lubartowie komisja konkursowa rozstrzygnęła konkurs plastyczny pt. „Sensoryczne Samogłoski”.

Celem przedsięwzięcia było rozwijanie wśród dzieci kreatywności, wyobraźni, zręczności i sprawności manualnej oraz stymulowanie zmysłów: wzroku, węchu, dotyku. Organizatorzy zachęcali do wykorzystania w tworzeniu prac różnorodnych materiałów takich jak: guziki, rzepy, pompony, wszelkiego rodzaju plecionki, sznurki, koraliki, itp. oraz trwałe materiały przyrodnicze jak np. skorupki z orzechów, nasiona czy patyki, surowców wtórnych (zakrętki, kapsle, foliowe woreczki, folie bombelkowe, itp., LICZYŁA SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM KREATYWNOŚĆ!

[…]
25kwi2021

Grupa Lisków ukończyła moduł IV – „Empatia” innowacji pedagogicznej „Emocja” w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”. Zrealizowaliśmy scenariusz. Dzieci wysłuchały bajki Joanny Chmielewskiej pt.: „Tajemnica znikających ciasteczek”, na podstawie której rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można pomóc i okazać zrozumienie osobom z niepełnosprawnościami. Zastanawialiśmy się czy „inny” znaczy gorszy. Wczuwaliśmy się w emocje osób przedstawionych na ilustracjach, demonstrowaliśmy je ciałem i mimiką, korzystając z supermocy empatii. Stworzyliśmy również plakat, prezentujący znaczenie słowa empatia. Budowaliśmy relacje podczas wykonywania ćwiczeń wg metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Umieściliśmy w swojej placówce na tablicy informacyjnej naszej grupy. Łącząc się ze wszystkimi osobami mającymi Zespół Downa oraz zwracając uwagę na promowanie praw tych osób do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, 22 marca świętowaliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa i założyliśmy skarpetki nie do pary, w różnych kolorach i wzorach. Wykonaliśmy także prace plastyczne skarpet nie do pary. Oglądaliśmy proponowane teatrzyki kukiełkowe: „Smutek zmieniać w radość”, „Dlaczego warto mówić o uczuciach?”, film „Grufołak” i fragment filmu „W głowie się nie mieści”. Razem z Uniwersytetem Dzieci zgłębialiśmy tajemnicę: „Gdzie kryje się empatia?”. Przedszkolaki realizując moduł – Empatia świetnie się bawiły, szczególnie podczas zabaw wg Weroniki Sherborne. Bardzo zaangażowały się w interpretację rysunków oraz rozmowę na temat okazywania drugiej osobie empatii. Myślę, że już każdy Lisek wie, co to jest empatia.

[…]
19kwi2021

Grupa Lisków w kwietniu zrealizowała kolejne zadanie Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Dziecięcy Atlas Świata” Bajkowym pociągiem  ruszamy w świat IV Edycja. Był to temat „Gdzie mieszka Kubuś Puchatek”. Podczas zajęć poznaliśmy bohaterów bajki pt.: „Kubuś Puchatek” A.A. Milne. Oglądaliśmy prezentację w programie Power point, która pozwoliła na przybliżeniu dzieciom wyglądu bohaterów bajki, ich charakterystycznych cech oraz poznaliśmy wygląd lasu, w którym oni mieszkają. Po obejrzeniu bajki ocenialiśmy relacje, jakie łączą Kubusia Puchatka z innymi postaciami, czy są one dobre, czy złe. Zastanawialiśmy się, co to jest przyjaźń i kto jest najlepszym przyjacielem Kubusia Puchatka. Dzieci słuchały także bajki czytanej przez nauczyciel pt.: „Kubuś Puchatek i Hefalump”. Na zakończenie naszych zajęć Liski namalowały rysunki przedstawiające Kubusia Puchatka i jego najlepszego przyjaciela. Myślę, że przedszkolakom bardzo podobały się zajęcia, ponieważ z zainteresowaniem słuchały bajki. Dzieliły się swoją wiedzą na temat postaci, ich charakterystycznych cech. Wykazały się także kreatywnością i inwencją twórczą podczas konstruowania Kubusia Puchatka z klocków.

[…]
31mar2021

„- Ja myślę, że pani Wiosna w tym sezonie pojawi się w długiej żółtej sukni. W kolorze słońca będzie jej do twarzy. Może wówczas bardziej spodoba się słońcu i dzięki temu przyjdą ciepłe dni.
– A ja myślę, że pani Wiosna przybędzie w sukni w kolorze zielonym. Będzie w niej wyglądać bardzo świeżo. Jak przejdzie się w niej po polach, to na pewno trawa będzie chętniej rosła.
– Ładnie będzie wyglądać w suki błękitnej. Jak w niej nad rzeką stanie, wszelkie lody wnet się roztopią, a źródlana woda popłynie aż do morza.
– Najładniej będzie wyglądać w sukni w kwiaty. Wokół niej będą latać motyle. ”

Dzieci z każdej grupy przedszkolnej miały za zadanie ozdobić wiosennie sukienkę. Pani Wiosna zachwyciła się widząc efekty ich prac. Suknie wykonane ciekawie, pomysłowo, zaskakiwały starannością. Pani Wiosna nie spodziewała się, że będzie miała tak różnorodnie i oryginalnie wzbogaconą garderobę. Sami zobaczcie.

Beata Romanek

SUKNIA PANI WIOSNY WYKONANA PRZEZ POSZCZEGÓLNE GRUPY:

[…]
27mar2021

25 marca w naszym przedszkolu  rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Pisanka”.  Organizatorami konkursu były Elżbieta Zmysłowska,  Marzena Karczmarz, Agnieszka Janeczek i Emilia Truszkowska.

 Celem konkursu było:

  • kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi;
  • pobudzanie inwencji twórczej i fantazji w zakresie wykonywania pisanek wielkanocnych;
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci.
[…]
25mar2021

Liski wykonały zadanie marcowe – „Literkowy laptop” – Ogólnopolskiego projektu Edukacyjnego „TECHNIKOLUDEK – czyli Przedszkolak w świecie technologii”. Dzieci rozpoczęły pracę od wycięcia szablonu ekranu i klawiatury laptopa. Następnie pokolorowały klawiaturę, a na ekranie narysowały lub namalowały to co podpowiadała im wyobraźnia. Potem nakleiły przygotowane elementy na papierowy szkielet laptopa. Efekty pracy Lisków były niesamowite. Każde z nich wymyśliło inną ilustrację. Podczas zabaw z laptopami, przedszkolaki domalowywały i dorysowywały ikony i ilustracje oraz utrwalały wygląd i znajomość poznanych liter. Wszystkie powstałe prace były bardzo kreatywne, sprawiły dzieciom wielką radość i przyniosły satysfakcję ze swojego dzieła.

[…]
24mar2021

Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno!
Pięknie cię żegnamy,
Bo wiosnę witamy!

22 i 23 marca 2021r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,Pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ze względu na panującą pandemię nie mogliśmy się wszyscy zgromadzić na przedszkolnym tarasie, dlatego uroczystość odbyła się w każdej sali oddzielnie.

Celem uroczystości  było:
– przybliżanie tradycji ludowych i kulturowych związanych  z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny,
– rozwijanie zainteresowań otaczającą nas przyrodą, zachodzącymi w niej zmianami,
– wzbogacanie wiadomości na temat zwiastunów wiosny,
– wytwarzanie radosnej atmosfery.

[…]
23mar2021

W marcu Liski realizowały drugie zadanie – „Kraina Muminków” w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Dziecięcy Atlas Świata” – „Bajkowym pociągiem ruszamy w świat” – IV edycja. Podczas zajęć w oparciu o bajkę pt.: „Muminki”, omówiliśmy wygląd krainy Muminków. Oglądając prezentację poznaliśmy poszczególnych bohaterów bajki, ich wygląd oraz charakterystyczne cechy ich charakteru. Wspólnie wykonaliśmy grę planszową z ciekawymi przygodami Muminków. Oglądaliśmy również filmy przedstawiające perypetie poznanych postaci.
Liskom bardzo podobały się zajęcia. Chętnie wymyślały zasady gry, kolorowały planszę. Największą frajdą było zagranie we własnoręcznie wymyśloną i zrobioną grę.

[…]
19mar2021

Liski z utęsknieniem czekają na nadejście wiosny. Szukają jej oznak w naszym przedszkolnym ogródku. Przygotowując się na „Powitanie Wiosny”, które jest coroczną tradycją w naszym przedszkolu, wspólnie zrobiły kukłę Marzanny. Przed przystąpieniem do pracy, dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania o ludowym zwyczaju, jakim jest Topienie Marzanny. Następnie pomalowały przygotowaną wcześniej postać, wykorzystując farby w wiosennych kolorach. Potem wycięły kwiaty i ozdobiły nimi sukienkę Marzanny oraz zrobiły włosy z bibuły. Liski były bardzo zadowolone z efektów swojej wspólnej pracy. Teraz mamy nadzieję, że zima szybko odejdzie, a wiosna zawita do nas w całej swojej okazałości.

[…]
10mar2021

Grupa Lisków realizuje Ogólnopolski Program Edukacyjny „Dziecięcy Atlas Świata” – Bajkowym pociągiem ruszamy w świat – IV edycja. Organizatorem jest Przedszkole Samorządowe w Trzebosi. Program będzie realizowany od lutego do maja 2021 r. Każdego miesiąca dzieci będą poznawały: wybrane zagadnienia z bajkowego świata, bohaterów wybranych bajek oraz piękno fikcyjnego świata bajek.

[…]
8mar2021

Poniedziałek 8-go marca był wyjątkowym dniem w naszej grupie. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy złożyli życzenia dziewczynkom oraz obdarowali je drobnymi upominkami – kubkami z ich imionami. Dziewczynki bardzo ucieszyły się z otrzymanych prezentów i były szczęśliwe, że ich koledzy pamiętali o nich. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, pozwala na wspólne przeżywanie takich wyjątkowych chwil oraz daje wszystkim wiele radości.

[…]
3mar2021

Zajęcia z tablicą interaktywną, które odbywają się w Przedszkolu nr 4 jest to nauka poprzez zabawe. Zajęcia przy użyciu tablicy interaktywnej dają wiele mozliwisci. Zabawa rozwija percepcje wzrokowo – słuchową. Pozwala samodzielnie rozwiązywać zadania z natychmiastową odpowiedzią. Często w postaci dźwiękowej oraz wzroko – ruchowej. Interaktywność absorbuje dziecko, angażuje jego zmysły wzrok, dotyk, słuch. Pszczółki chętnie biorą udział w porannej gimnastyce z użyciem tablicy interaktywnej. Chętnie uczestniczą na zajęciach popołudniowych utrwalając międzyinnymi pory roku, kształty, kolory, figury geometryczne, cyfry, alfabet jak również spostrzegawczość. Zabawy te dają wiele radości, urozmaicają zajęcia, a ćwiczenia wykonywane na niej budują w dzieciach wiarę we własne możliwości. Przedszkolaki uczą się również cierpliwego oczekiwania na swoją kolej. Praca z tablica urozmaica zajęcia dydaktyczne, poprzez wyświetlanie prezentacji jak równiez różnego rodzaju filmów edukacyjnych związanych z tematem zająć, oraz zachęca dzieci do aktywnego działania.

P. Podleśna, A. Woźniak, M. Cieślik

[…]
2mar2021

Dzień 2 marca okazał się być „magicznym dniem” dla naszego przedszkola. Odwiedzili nas bowiem animatorzy z Lubartowskiego Ośrodka Kultury, którzy przenieśli zgromadzonych widzów w świat iluzji, magii i dobrej rozrywki. Inicjatywa „Magiczna Szkoła” to niezwykły pokaz łączący sztuczki cyrkowe, kuglarstwo i magię. Spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z reżimem sanitarnym.

Podczas pokazu dzieci miały okazję zobaczyć niezwykłe sztuczki oraz magiczne rekwizyty, poćwiczyć nietypowe umiejętności. Wszystkie sztuczki magiczne wywoływały zachwyt na twarzach przedszkolaków, „ochom” i „achom” nie było końca.

Dziękujemy Lubartowskiemu Ośrodkowi Kultury za możliwość skorzystania z niezwykłej inicjatywy, która na długo pozostanie we wspomnieniach przedszkolaków.

S. Wojnowska

[…]
18lut2021

Liski 18-go lutego obchodziły Dzień Bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „TECHNIKOLUDEK czyli przedszkolak w świecie technologii”. Rozmawialiśmy na temat podawania swoich danych w sieci, nawiązywania znajomości przez Internet oraz o szkodliwości długiego korzystania z komputera. Oglądaliśmy krótkie filmiki zamieszczone w Internecie przez Sieciaki.pl. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą na powyższe tematy. Ćwiczyliśmy także posługiwanie się telefonem i wybór numeru alarmowego. Są to bardzo ważne tematy, ponieważ w sieci czyha na dzieci wiele potencjalnych zagrożeń, gdyż są one mniej doświadczone życiowo, więc najczęściej nie zachowują należytej ostrożności w kwestii dzielenia się informacjami, odpowiadania na fałszywe wiadomości lub klikania odnośników na stronach internetowych. Im wcześniej dziecko oswoi się z koniecznością ochrony danych, tym większa szansa, że będzie postrzegać zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

[…]
8lut2021

Liski podczas zajęć z zakresu rozwijania kompetencji matematycznych doskonaliły umiejętności liczenia, rozpoznawania cyfr, jako znaku graficznego liczb od 1 do 9, przeliczały grupy elementów i znajdowały graficzny zapis ich ilości. Wykorzystaliśmy do tego nowoczesną technologię: tablicę multimedialną oraz stronę internetową Matzoo.

Agnieszka Woźniak

[…]
7lut2021

Do wykonania tego zadania wykorzystaliśmy sprzyjającą aurę oraz śnieg.  Pani Zima w tym roku odwiedziła nas i przywiozła dużo śniegu, z czego najbardziej ucieszyły się dzieci. Biały puch pozwolił na kreatywne zabawy w naszym przedszkolnym ogrodzie. Wybraliśmy się więc tam i urządziliśmy wesołe zabawy na śniegu. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością podczas lepienia bałwanów oraz budowania śniegowych figur. Liski były zadowolone i dumne ze swoich bałwanków.

Agnieszka Woźniak

[…]
4lut2021

Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno: miłość babci i dziadka. Nic nie jest w stanie zastąpić ciepła i serdeczności, jaką dziadkowie potrafią okazywać swoim wnukom. Są oni dla nich najlepszymi przyjaciółmi. Zawsze mają czas, by ich wysłuchać, a gdy potrzeba służyć pomocą i radą. Dzisiaj, 4-go lutego to wnuki chciały umilić czas wszystkim babciom i dziadkom piosenką i wierszem, chociaż nie mogły ich zaprosić do przedszkola, to występ został nagrany.

[…]