ZIMĘ ŻEGNAMY – WIOSNĘ WITAMY

Ty zimowa panno!
Pięknie cię żegnamy,
Bo wiosnę witamy!

22 i 23 marca 2021r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,Pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ze względu na panującą pandemię nie mogliśmy się wszyscy zgromadzić na przedszkolnym tarasie, dlatego uroczystość odbyła się w każdej sali oddzielnie.

Celem uroczystości  było:
– przybliżanie tradycji ludowych i kulturowych związanych  z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny,
– rozwijanie zainteresowań otaczającą nas przyrodą, zachodzącymi w niej zmianami,
– wzbogacanie wiadomości na temat zwiastunów wiosny,
– wytwarzanie radosnej atmosfery.

Dzieci z grupy Biedronki wykonały kukłę Marzanny, która wędrowała od grupy do grupy, a pani Ela opowiadała o dawnych zwyczajach związanych z topieniem Marzanny, przedszkolaki poprzez rymowankę wypędzały zimę, jak również zgodnie zdecydowały, aby kukły nie niszczyć, tylko uśpić ją do następnego roku.

Następnie Pani Małgosia poprzez zagadkę wprowadziła dzieci w tematykę związaną z wiosną. Wspólne okrzyki „ Wiosno przybywaj” sprawiły, że do sali zawitała Pani Wiosna – pani Beatka wraz z pięknym gaikiem. Na powitanie tak wspaniałego gościa dzieci wspólnie z nim śpiewały, tańczyły trzymając za kolorowe wstążeczki przy gaiku. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest GAIK- dlaczego kiedyś młode dziewczęta chodziły z nim od domu do domu.

Pani Wiosna rozmawiała z dziećmi o zwiastunach wiosny, niespodzianką były zagadki w koszyczku Pani Wiosny oraz to, że każda grupa dostała za zadania ozdobić suknię Pani Wiosny. W każdej grupie panowała wesoła, radosna atmosfera dzieci ochoczo śpiewały i bawiły się z Wiosną.

Jesteśmy pewne, że teraz wiosna zagości u nas na dobre.

B. Romanek, E. Bystrzycka, M. Misiak

GRUPA ZAJĄCZKI