Dnia 30.11.2022 r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się do SM na przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek”. Celem wycieczki było: kształtowanie wrażliwości estetycznej, wdrażanie do poprawnego zachowania w miejscach publicznych oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci teatrem. Wszystkie dzieci co prawda dobrze znają historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności, o potem zamiast babci natyka się na strasznego wilka. Jednak podczas spektaklu wszystkie dzieci zaskoczyło humorystyczne wydanie znanej bajki, która wzbogacona została o żywiołowe utwory muzyczne oraz efekty specjalne. Przedstawienie, które oglądały przedszkolaki było roztańczonym i rozśpiewanym widowiskiem, a każdy z nas świetnie się bawił.
[…]Wiewiórki w listopadzie wykonały kolejne zadanie Projektu Edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. W tym miesiącu dzieci poznały opowiadanie „O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak pomóc ptakom w czasie nadchodzącej zimy. Rozmawialiśmy o aktualnej porze roku – jesieni, o jej oznakach oraz o związanym z nią brakiem pożywienia dla ptaków, które zostają z nami na zimę. Dzieci bardzo zainteresował poruszany temat. Same mogły poczuć się jak ptaszki, podczas zabawy „Głodny ptaszek”. Ich zadaniem było zebranie za pomocą spinaczy (dziobów) robaczków i zaniesienie ich do swojego gniazdka. Co wcale nie było łatwe. Była to naprawdę fajna zabawa.
[…]Dzień 25 listopada to wyjątkowa data w kalendarzu każdego dziecka, ponieważ obchodzone jest w tym dniu Święto Pluszowego Misia. Wyjątkowy dzień był również w grupie Motylki. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie. Były bardzo różne: małe, duże, białe, różowe, szare, ale wszystkie były wspaniałe, mięciutkie i kochane. Podczas zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia związaną z postacią prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta. Później każdy przedszkolak miał okazję przedstawić swojego ulubieńca i opowiedzieć o nim coś ciekawego. Były również ćwiczenia gimnastyczne wspólne z misiami i zabawy taneczne przy muzyce. Motylki zorganizowały wystawę swoich misiów oraz sesję zdjęciową ze swoimi ulubieńcami. Namalowały też portrety swoich misiów i urządziły galerię prac plastycznych. To był wyjątkowy dzień dla wszystkich Motylków, pełen różnorodnych wrażeń, uśmiechu i super zabawy.
Bystrzycka Elżbieta
[…]Wiedzą dzieci nie od dzisiaj,
święto jest każdego misia.
Misia przecież każdy zna,
każdy misia w domu ma.
To przyjaciel, przytulanka,
od wieczora aż do ranka.
On ukoi nasze smutki,
miś ogromny i malutki.
Zapraszamy do galerii:
[…]Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym. Z tej okazji przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim „milutkim przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, białe, brązowe, różowe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię Święta Pluszowego Misia. Recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach:,, Miś Uszatek”, „Pluszowy miś”, „Mały miś”, „Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom.
E. Zmysłowska
[…]Wiewiórki 25-tego listopada obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko ma miękką, puchatą lub taką z łatką, najmilszą zabawkę, najlepszego przyjaciela i niezastąpioną przytulankę przy zasypianiu – Pluszowego Misia. Tego dnia mogliśmy porozmawiać o ulubionych misiach i przytulankach dzieci, które pomagają w zasypianiu, są wspaniałymi kompanami do zabawy i powierzaniu im swoich sekretów. Przedszkolaki wspaniale bawiły się podczas zabawy w „Starego Niedźwiedzia”, czy tańcach przy piosenkach o misiach. Kolorowały także rysunki znanych misiów. Dzień Pluszowego Misia przyniósł dzieciom wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, dlatego też dzieci z grupy Jeżyki uczciły ten dzień w wyjątkowy sposób. Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci dlatego święto to było bardzo chętnie obchodzone przez wszystkie Jeżyki. W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ukochanego pluszaka i celebrowało jego święto wspólną zabawą. Na wstępie dzieci przedstawiły wszystkim swoich misiowych przyjaciół oraz zapoznały się z historią powstania pluszowego misia, która sięga aż 1902 r. oraz ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodora Roosvelta. Dzieci poznały również misiowe zwyczaje, ulubione przysmaki niedźwiedzi oraz dowiedziały się jak pluszowe misie wyglądały kiedyś. Była również misiowa gimnastyka, misiowy tor przeszkód oraz inne misiowe zabawy, które dzieciom bardzo się podobały. Sprawdzianem ich wiedzy był misiowy quiz. Jeżyki wspaniale poradziły sobie z tym zadaniem, odpowiadając poprawnie na wszystkie pytania, a w nagrodę otrzymały medale Przyjaciela Pluszowego Misia. Była też sesja zdjęciowa w towarzystwie gromadki pluszowych misiów na specjalne przygotowanej ściance oraz słodki poczęstunek- to co misie lubią najbardziej czyli ciasteczka z pysznym miodem. To był bardzo miły dzień.
M. Szczygieł, S. Wojnowska
[…]Dnia 24 listopada grupa Jeżyki z Przedszkola Miejskiego Nr 4 odwiedziła lubartowski Urząd Miasta przynosząc ze sobą dużą porcję uśmiechu i dziecięcej radości w zimowym klimacie.
Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w grupie Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „ Z kulturą mi do twarzy”. Celem wyjścia było poznanie specyfiki pracy instytucji użyteczności publicznej jaką jest urząd, środowiska pracy Burmistrza i urzędników, jak również budowanie poczucia lokalnej tożsamości obywatelskiej.
W drzwiach Urzędu Miasta przywitała nas serdecznie Pani Magdalena Wyrobek pracownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej. Oprowadziła dzieci po wszystkich wydziałach lubartowskiego ratusza, opowiadając co znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach i jakie sprawy można załatwić w urzędzie.
Obchody 278 rocznicy zmiany imienia naszego miasta z Lewartów na Lubartów, rozpoczęły Jeżyki od zaśpiewania z całą społecznością przedszkolną pieśni „O Ziemio Lubartowska”. Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć wielkiego, wykonanego rączkami dzieci tortu. Ten „słodki prezent” to wyraz wielkiej miłości, jaką Jeżyki darzą swoje miasto. Na naszej jeżykowej sali powstała również szczególna wystawa. Pośród wyklejonego przez dzieci herbu, w otoczeniu serc w barwach miasta, zawisły fotografie obrazujące przeszłość, mieszkańców oraz zabudowę naszego Lubartowa. Wyjątkowe pamiątki w postaci starych, czarno-białych zdjęć dostarczył nam Tymek. Możemy oglądać na nich wspomnienia z lat 50-70 tych, począwszy od historii rodzinnej prababci, babci, wujków i cioć naszego Jeżyka. Serdecznie dziękujemy rodzicom Tymka za udostępnienie tej osobistej pamiątki rodzinnej.
S. Wojnowska
[…]278 lat temu, dokładnie 22 listopada 1744 roku wydarzyła się rzecz wyjątkowa i bardzo ważna dla każdego Lubartowianina. Za sprawą księcia Pawła Karola Sanguszki – ówczesnego właściciela Lewartowa, król August III odnowił prawa miejskie oraz nadał nowe „imię” naszemu miastu – Lubartów. Z tej okazji 22 listopada nasze miasto obchodzi swoje imieniny.
Świętowanie tej ważnej rocznicy rozpoczął „Koncert Dobrych Życzeń” w Lubartowskim Ośrodku Kultury, na który przedszkolaków z wszystkich lubartowskich placówek oświatowych zaprosił Burmistrz Lubartowa Krzysztof Paśnik oraz Lubartowskie Towarzystwo Regionalne. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy Motylki oraz Żabki, które zatańczyły taniec „Pawik” oraz układ ruchowy z wstążkami do piosenki M. Bajora „Nigdy więcej”.
[…]Raduje się serce raduje się dusza
Gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza
Oj da oj da dana kompanio kochana
Nie masz to jak Pierwsza nie…..
17 listopada 2022r. dzieci z wszystkich grup wzięły udział w cyklicznym, comiesięcznym spotkaniu muzycznym z Panią Muzyką i jej specjalnym gościem – Starszym chorążym sztabowym z lubelskiego garnizonu. Artyści koncertu
w swoich prezentacjach przybliżyli bliżej tematykę związaną z Narodowym Świętem Niepodległości jak i zapoznali nas z grą na trąbce. Żołnierz zaprezentował dzieciom swój ,,odświętny’’ strój – mundur , na którym można było zauważyć cztery gwiazdki świadczące o jego stopniu wojskowym. Mundur zdobiły również liczne odznaki, naszywki z orłem
i pleciony, gruby sznur. Żołnierska czapka rogatywka i wystający , ostry szpic spod stroju dopełniały całości.
„Maszeruje skrzat” w wykonaniu Wiewiórek
Wiewiórki w roku szkolnym 2022/23 realizują program „Pokaz maluszku, jak tupiesz nóżką, czyli muzyczny kwadrans muzyczny”, którego autorkami są: Maria Zofia Tomaszewska i Zofia Czajkowska.
W październiku dzieci zamieniły się w małe skrzaty i wykonały pierwsze zadanie z programu, zatańczyły do utworu „Maszeruje skrzat”. Zabawa bardzo podobała się przedszkolakom. To dopiero początek przygód Wiewiórek z programem. Czekamy na kolejne zadania.
Poznajemy zasady ruchu drogowego z wróbelkiem Elemelkiem.
W październiku Wiewiórki zrealizowały drugie zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania pt.: „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”, w którym mądry bocian – policjant wyjaśnia, jak należy poruszać się po drodze, żeby zdrowo i bezpiecznie dotrzeć do domu. Przedszkolaki zapoznały się z podstawowymi znakami drogowymi, które przeznaczone są dla ruchu pieszych oraz ich nazwami. Utrwaliliśmy także elementarne zasady ruchu drogowego pieszego. Zajęcia bardzo podobały się Wiewiórkom.
Matematyka to dziedzina nauki, która obecna jest w życiu codziennym na każdym kroku. Wiek przedszkolny to czas, kiedy obserwuje się wzmożoną ciekawość dziecka podczas kształtowania wiedzy matematycznej a podstawą nauki jest wspólna zespołowa zabawa, działania czynnościowe na przedmiotach i najważniejsze – osobiste doświadczenia dziecka. Przedszkolak musi odkrywać sam. Dlatego zamiast tłumaczyć mu, dlaczego tak jest, lub skąd się to wzięło, lepiej skłonić go do wykonania doświadczenia, gdyż jest to najlepszy sposób na zrozumienie złożoności zjawisk.
Mając to wszystko na uwadze, dnia 17 listopada Jeżyki i ich wychowawca zaprosili Rodziców i innych nauczycieli naszej placówki na zajęcia otwarte pod hasłem „Matematyka jest wszędzie – kształtowanie pojęć matematycznych”. Zajęcia to jeden w ważnych elementów realizowanego w grupie JEŻYKI projektu pt. „#20minutdlaMATEMATYKI”.
„Spotkać się to początek,
Zgodzić się to postęp,
Pracować razem to sukces”
H. Ford
Jak powstawał mural….
Chwila wspomnień…
W ramach zbliżających się obchodów Imienin Miasta Lubartowa dzieci młodsze i starsze naszego przedszkola uczestniczyły w dniach 14-18 listopada w bezpłatnym zwiedzaniu wystaw zorganizowanych w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Wystawa stała: ,,Z dziejów Lubartowa” prezentuje stare kroniki, dokumenty, grupowe fotografie. Dzieci bardzo zainteresowały zgromadzone w gablotach dawne monety, guziki od mundurów, narzędzia rolnicze, strony pierwszych czasopism wydawanych w mieście, stroje codzienne i odświętne mieszkańców.
Wystawa czasowa pt ,,Akwarelowe wspomnienie przeszłości” prezentuje cykl obrazów stworzonych specjalnie dla – i o Lubartowie – Bartłomieja Michałowskiego. Przedszkolaki mogły zobaczyć na nich Lubartów z dawnych lat: miejską zabudowę, ludzi przemieszczających się spokojnie ulicami i dróżkami miejskimi. Bacznie przyglądając się akwarelom, dzieci mogły poczuć klimat dawnych lat.
„Małe Laboratorium Muzyki” – to cykl spotykań-koncertów z muzyką wokalną i instrumentalną dedykowany dzieciom do 6 roku życia na które wybrały się dnia 14 listopada przedszkolaki z grupy Motylki i Jeżyki. Tematem pierwszego, ale na pewno nie ostatniego spotkania dla dzieci, były „Deszcze niespokojne” czyli muzyczna podróż w świat piosenki patriotycznej, która jest nieodłącznym elementem polskiej historii, kultury i tradycji.
Na taki koncert zaprosili nas muzycy „EduMusic” w składzie.
Joanna Głogowska-Szychta – śpiew
Marcin Remfeld – śpiew
Jan Michalec – trąbka
Patryk Czyżewski – pianino
Krzysztof Redas – perkusja
Koncerty muzyczne odbywające się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oparte są na pedagogice muzycznej Edwina E. Gordona – uznanego muzyka, pedagoga oraz psychologa muzyki, autora wielu publikacji z zakresu edukacji muzycznej.
11 listopada 1918 roku był dniem głębokiego wzruszenia i entuzjazmu dla wszystkich Polaków. Tego dnia – po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Jest to ważna data na kartach naszego kalendarza – Święto Niepodległości.
10 listopada 2022 r. w naszym przedszkolu również upamiętniliśmy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Z tej okazji przedszkolaki z grupy Żabki przedstawiły program artystyczny, w którym słowem, wierszem i piosenką pokazały jak ważna jest dla nich Ojczyzna oraz, że są dumne, że mieszkają w Polsce i są Polakami. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy poprzez krew i blizny szukali drogi do wolnej Ojczyzny.
Swoją obecnością zaszczycili nas Pani wicedyrektor Beata Romanek oraz Przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Rodzice.
Paulina Podleśna, Ilona Kożuch
[…]Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lubartowie zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, mieszczącą się przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Wspólnie świętujemy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po 123 latach niewoli Polska stała się wolna i niepodległa. Tablica upamiętnia wizytę Józefa Piłsudskiego w sztabie, który miał rozpocząć ofensywę znad Wieprza na szturmującego wroga. Wódz przyjechał do Lubartowa, by omówić strategię działania. Poznanie postaci Józefa Piłsudskiego, palenie zniczy przy pamiątkowej tablicy, biało – czerwone kotyliony przy strojach dzieci było dla przedszkolaków ważną lekcją historii i wyrazem ich patriotyzmu.
M. Krupa, E. Truszkowska, M. Karczmarz
[…]W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości czyli 10 listopada punktualnie o godzinie 11.11 przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lubartowie wspólnie, uroczyście odśpiewały hymn narodowy „Mazurek Dabroskiego”. W ten sposób kolejny już raz społeczność naszego przedszkola uczestniczyła w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Szkoła do hymnu”. Głównym celem inicjatywy jest wspólne świętowanie bardzo ważnego dnia w historii Polski na znak patriotyzmu, przywiązania do kraju ojczystego oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. W ten sposób przedszkolaki oddają cześć Polakom, którzy dzięki bohaterstwu wywalczyli nam wolność.
Tego wyjątkowego dnia w naszym przedszkolu zdecydowanie królowały dwa kolory: czerwień i biel, ponieważ każdy „Mały Polak” swym ubiorem chciał pokazać jak bardzo kocha swoją Ojczyznę.
S. Wojnowska
[…]Dnia 8 listopada grupa Jeżyki wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na kolejną już lekcję biblioteczną po to, by porozmawiać o patriotyzmie, niepodległości, wolności i swojej Ojczyźnie. Na początku przedszkolaki uważnie słuchały czytanego przez panią Joannę Onak Steć wiersza pt „Słowiańska Polska” pochodzącego z książki „Niezwykłe obyczaje” autorstwa D. Strzemińskiej Więckowiak. Następnie dzieci obejrzały animację “Polak mały” – film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Po filmie odbyła się pogadanka na temat symboli narodowych. Jeżyki wykazały się znajomością hymnu, symboli narodowych i wiedzą na temat postawy patriotycznej. Dużą atrakcją okazały się zdjęcia przedstawiające nasze miasto z dawnych lat.
Na zakończenie pobytu, każdy przedszkolak wykonał swoją pocztówkę dla miasta Lubartowa. Prace będzie można w najbliższym czasie oglądać w holu biblioteki.
S. Wojnowska
[…]Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubartowie zaprasza do udziału w webinarium „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, jak też wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowego odżywiania. Celem spotkania jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności, jak też zachęcenie społeczeństwa do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. Podczas spotkania zostaną przedstawione prezentacje specjalistów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH – Państwowego Instytutu Badawczego dot. bezpieczeństwa żywności, higieny przygotowywania posiłków, dodatków do żywności.
W związku z kampanią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod hasłem „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, zachęcamy do udziału w webinarium „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, które zostanie przeprowadzone na platformie ZOOM, w dniu 09.11.2022 r., o godzinie 17.00
Link do webinarium: https://zoom.us/j/93284874403?pwd=U3A0L1lHTWFYempiYWorOHRERTFBdz09
Identyfikator spotkania: 932 8487 4403
Kod dostępu: s5EmZM
Dziś (7 listopada 2022 r) w naszym przedszkolu po raz kolejny gościliśmy Pana Kamila Wolińskiego, pracownika Lubartowskiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Temat dzisiejszej prezentacji to: „Przygody w lesie. Grzybobranie”. Celem spotkania było przypomnienie dzieciom zasad prawidłowego zachowania się w lesie oraz zwrócenie uwagi na to, że nie każdy grzyb i nie każdy owoc znaleziony w lesie jest jadalny. Po dzisiejszej prezentacji, każdy przedszkolak wie, że w lesie:
-nie hałasujemy
-nie śmiecimy
-nie rozpalamy ognisk
-nie zbliżamy się do dzikich zwierząt
-nie depczemy i nie niszczymy roślin
-sprzątamy po sobie
-nie oddalamy się od dorosłych.
„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci.”
W. Szymborska
Dnia 03.11.2022r. dzieci z grupy Biedronki wybrały się na spacer na Cmentarz Parafialny w Lubartowie. Celem wycieczki było kultywowanie tradycji odwiedzania grobów zmarłych z racji świąt Wszystkich Świętych. Wykorzystując piękną pogodę przedszkolaki spacerowały alejkami cmentarza. Odwiedziły groby i pomniki powstańców, legionistów i żołnierzy nieznanych. Z ogromną radością zapalały znicze i ustawiały na mogiłach. Zorganizowana wycieczka była ciekawą lekcją patriotyzmu dla dzieci.
Bystrzycka Elżbieta
[…]„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej…”
Pielęgnując tradycję związaną z obrzędami Wszystkich Świętych dzieci z grupy Żabki i Jeżyki wybrały się dnia 2 listopada na Cmentarz Parafialny by zapalić lampki na grobach żołnierzy, którzy oddali życie w walce o niepodległość w czasie powstań, działań wojennych I i II wojny światowej oraz walk konspiracyjnych w czasach okupacji.
Była to doskonała lekcja wychowania patriotycznego kształtująca ważne postawy obywatelskie, jak również moment na wspomnienie tych którzy odeszli od nas, okazja do rozmowy na temat szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz.
Przedszkolaki w zadumie przeszły alejkami cmentarza, doskonale pamiętały, że w takim miejscu należy zachować się cicho i z powagą, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
S. Wojnowska, P. Podleśna
[…]