Kotki

Wychowawcy grupy: mgr Wioletta Redmerska, mgr Małgorzata Krupa, mgr Iwona Suska
Pomoc nauczyciela: Izabela Iglińska

13cze2024

Dzień Dziecka na sportowo w Zespole Szkół Nr 2 w Lubartowie… wydarzenie to było nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale również promowania aktywnego trybu życia dla najmłodszych. Dzięki zaangażowaniu młodzieży z LO przedszkolaki miały możliwość uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach. Nie zabrakło również konkurencji sportowych oraz zabaw ruchowych. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia w przyszłym roku.

                                                                    Nina Janeczek

[…]
4cze2024

Dnia 4.06.2024r. dzieci z grupy Kotki odwiedziła mama Edytki pani Ewa – pracownik LOKALNEGO TYGODNIKA – WSPÓLNOTA LUBARTOWSKA. Towarzyszyła jej fotoreporter – pani Ania. Mama Edytki w bardzo obrazowy sposób zapoznała dzieci z pracą dziennikarza i fotoreportera. Mówiła o etapach powstawania gazety i rodzajach dziennikarstwa. Podkreśliła potrzebę uczenia się i rozbudzania w sobie zainteresowań czytelniczych. Prezentowała Ekologiczną Mapę Województwa Lubelskiego z zaznaczonymi trasami rowerowymi, parkami krajobrazowymi i miejscami spływów kajakowych. Dzieci dowiedziały się o kwiatowych bombach. Są to ręcznie robione kulki składające się z nasion kwiatów, gliny oraz kompostu. Zasadzone do ziemi i pielęgnowane – pięknie zakwitną. Dzięki temu pszczoły będą miały pożywienie, a my kwitnący ogródek, balkon czy taras.

[…]
16maj2024

Dnia 15 05.2024r najstarsze dzieci w przedszkolu : Króliki, Motyle i Kotki zaprezentowały swoje umiejętności językowe podczas przeglądu anglojęzycznej poezji dziecięcej pt. ”I can speak”. Przedszkolaki powitały się tradycyjnie piosenką „Good Morning”, następnie obejrzały prezentację, która przybliżyła im kulturę, symbole i znane postaci Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Następnie  dzieci  recytowały wiersze i rymowanki w języku angielskim. Przedszkolaki wykazały się wysokim poziomem umiejętności recytacji i interpretacji utworów  dostarczając wszystkim obecnym wielu wspaniałych wrażeń. Każdy uczestnik przeglądu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz medal z informacją ,że jego właściciel potrafi mówić w języku angielskim.

I. Suska

[…]
24kwi2024

24 kwietnia 2024 r. odbył się XIII Przegląd wiersza z Casprem pt. „Wiosenne wierszowanie na Casperkowej polanie”. Przedszkole Miejskie Nr 4 reprezentowali:
– Helena Bożym grupa KOTKI, opiekun Wioletta Redmerska;
– Aleksander Polak grupa PANDY, opiekun Sylwia Wojnowska;

GRATULUJEMY talentów recytatorskich naszym przedszkolakom

S. Wojnowska, W. Redmerska

[…]
24mar2024

Kilka dni temu zapachniało w całym przedszkolu. Pod czujnym okiem Pań z  Koła Gospodyń Wiejskich „Malina” z Nowodworu Króliczki i Kotki zaczęły  pieczenie ciasteczek. Przygotowania rozpoczęły się od poznania składników, które są potrzebne do zrobienia ciasta, po czym zabraliśmy się wszyscy ochoczo do pracy. Przedszkolaki dzielnie i z pełnym zaangażowaniem wałkowały ciasto oraz wycinały foremkami różne kształty. Powycinane ciasteczka zostały ułożone na blachach, zaniesione i upieczone w przedszkolnej kuchni. Spotkanie z Paniami było okazją do przekazania i przypomnienia dzieciom wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Po długim oczekiwaniu nadszedł czas degustacji – dzieci z apetytem i dumą jadły przygotowane przez siebie słodkości. 

Marzena Karczmarz
Wioletta Redmerska

[…]
13mar2024

Dziecko tak jak i dorośli doświadczają różnorodnych emocji. W okresie przedszkolnym następuje intensywny rozwój emocjonalny. Dzieci poznają, identyfikują i wyrażają emocje, przez co bogaci się ich życie emocjonalne. Ważne jest nauczyć dziecko radzenia sobie z emocjami: lękiem, złością, smutkiem … Umiejętność panowania nad emocjami może wpływać na radzenie z trudnościami, a także na sukcesy w szkole i dorosłym życiu. Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest poprzez opiekę, wychowanie i nauczanie, co umożliwia dziecku odkrywanie ważnych możliwości, sensu działania oraz gromadzeniu doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W dniu 12.03.2024r. w grupie KOTKI odbyły się zajęcia warsztatowe pt. ,,Bądź kumplem – nie dokuczaj”. Zajęcia przeprowadziły z dziećmi psycholog i pedagog specjalny – pracujące w przedszkolu.   Celem było przybliżenie problemu dokuczania oraz przemocy w konfliktach rówieśniczych, zapoznanie dzieci ze sposobami radzenia sobie z dokuczaniem oraz kształtowanie wśród dzieci postaw empatycznych i integracja grupy.

[…]

19sty2024

W dniu 19.01.2024 dzieci z grupy Kotki naszego przedszkola wraz z Panią Dyrektor Beatą Romanek brały udział w miłym wydarzeniu w Urzędzie Miasta Lubartów. Z inicjatywy radnego Artura Kuśmierzaka przedszkolaki otrzymały od przedstawicieli BRICOMARCHE w Lubartowie zimowe zabawki do jazdy na śniegu. Przekazane ślizgi wzbogacą przedszkolną bazę sprzętu sportowego. Będą atrakcyjnym urozmaiceniem zimowych zabaw na śniegu. Dziękujemy inicjatorom akcji za miłe niespodzianki.

 Małgorzata Krupa

[…]

13gru2023

Dnia 12 grudnia 2023 r. dzieci z grup Motylki, Króliczki i Kotki odwiedziły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Śpiewem i opowieściami przybliżyły dzieciom tajemnicę narodzenia małego dzieciątka Jezus. Różnorodne aktywności zaaranżowane przez siostry dostarczyły dzieciom wielu doświadczeń i wrażeń. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach rekolekcyjnych.                                   

 Bystrzycka Elżbieta

[…]
8lis2023

,,Jest takie miejsce na mapie świata, gdzie mieszka, mama, ja no i tata.
To Polska właśnie …”

11 listopada 2023 roku obchodzimy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – Święto Narodowe – Święto Niepodległości. Ten dzień jest okazją do tego, abyśmy wszyscy docenili, jak wiele dziś mamy dzięki naszym przodkom, którzy walczyli o wolność państwa polskiego. Pielęgnując tradycje w naszym przedszkolu dzieci z grupy Kotki przygotowały program słowno – muzyczny o treści patriotycznej, w którym wyraziły dumę, iż mieszkają w Polsce i są Polakami oraz pamięć dla bohaterów, którzy przez przelaną krew i odniesione blizny szukali drogi do wolnej Ojczyzny. Uroczystość dla społeczności przedszkolnej rozpoczęła Pani Dyrektor Beata Romanek witając zaproszonych gości, dzieci i pracowników przedszkola.

[…]
8lis2023

7 listopada 2023 roku odbył się XIII Miejski Festiwal Pieśni Patriotycznej ,, Ma ojczyzna jest mi bliska’’. W festiwalu wzięła udział solistka Helenka Bożym z grupy Kotki prezentując utwór ,, Jest takie miejsce’’ oraz dwie dziewczynki Dagmara Talarowska i Maja Talarowska, które zespołowo zaśpiewały pieśń ,, Wojenko, wojenko…’’. Celem  festiwalu było promowanie wśród dzieci idei patriotyzmu oraz kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Naszym reprezentantkom gratulujemy wspaniałego występu i życzymy samych sukcesów.

Katarzyna Dziedzic
Wioletta Redmerska

[…]
24paź2023

W dniu 24.10.2023r dzieci z grupy Kotki odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Mickiewicza w Lubartowie. Przedszkolaki poznały znaczenie biblioteki dla społeczności lokalnej: dorosłych i dzieci oraz czym różni się od księgarni. Pani bibliotekarka opowiedziała o etapach powstawania książek i o różnych ich rodzajach: z gadżetami, pachnące, do kąpieli. Dzieci oglądały na ilustracji największą z książek – atlas i najmniejszą – mniejszą niż igielne ucho. Poznały zadania bibliotekarza – pracownika biblioteki oraz zasady korzystania z książek. W trakcie zajęć dzieci rozwiązywały krzyżówkę związaną z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom działy tematyczne na jakie podzielone są książki. Największym zainteresowaniem cieszyły się pozycje dla najmłodszych – bogato ilustrowane, z większą czcionką, niektóre wzbogacone różnymi fakturami do dotykania. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Dziękujemy prowadzącej spotkanie Pani za ciekawą lekcję i rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych.

Małgorzata Krupa

[…]
16paź2023

Wszystkich Rodziców, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat rozwoju mowy dziecka, zrozumieć czynniki hamujące i stymulujące jej rozwój, poznać sposoby radzenia sobie z obserwowanymi u dziecka trudnościami zapraszamy na rozpoczynające się w naszej placówce Spotkania Edukacyjne dla Rodziców. Logopeda przedszkolny Magdalena Cieślik poprowadzi cykl wykładów „Pomówmy o…”, których celem jest:
– podniesienie świadomości logopedycznej Rodziców,
– wspieranie Rodziców w poznawaniu i rozumieniu mechanizmów wpływających na rozwój mowy dziecka,
– wyposażenie w wiadomości i umiejętności potrzebne do stymulowania i wspomagania rozwoju mowy dziecka,
– włączenie w efektywną współpracę.
Pierwszy wykład z cyklu „Pomówmy o…”, dotyczący rozwoju mowy dziecka odbędzie się 23 października 2023r. (poniedziałek) o godzinie 15.30 w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Lubartowie (w sali grupy Motylki).
Zainteresowanych Rodziców proszę o zgłoszenie chęci udziału i zapisanie się na spotkanie u wychowawców grup, do czwartku 19.10.2023r.
Spotkanie jest bezpłatne i będzie trwało ok. 1godziny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Serdecznie zapraszam

                                       Magdalena Cieślik

13paź2023

Dnia 11.10 grupy kotki i sówki wybrały się na wycieczkę do muzeum regionalnego w Lubartowie, gdzie miały możliwość podziwiać wystawę prac mieszkańca Lubartowa pana Jerzego Knefla… dziękujemy pani dyrektor Ewie Sędzimierz za ciekawe wprowadzenie przedszkolaków w świat sztuki.

Nina Janeczek

[…]
9paź2023

„Chcesz być zdrowy – jedz owoce
bo owoce dobra rzecz.
Jeśli będziesz jadł codziennie
dobre zdrowie będziesz mieć”

4.10.2023 przedszkolaki z grupy Kotki poznawały wielozmysłowo cechy owoców . Nazywały wybrane owoce, określały ich kształt, kolor oraz smak . Zadaniem tych działań było samodzielne wykonanie sałatki owocowej. Była to doskonała okazja do kształtowania umiejętności bezpośredniego posługiwania się prostymi narzędziami. Po skończonej pracy rozpoczęła się degustacja. Sałatka smakowała wyśmienicie.

[…]
6paź2023

Dnia 04.10.2023r w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie odbył się spektakl pod tytułem : „ Doktor i jego zwierzęta”. W tym wydarzeniu wzięły udział dzieci z grupy : wiewiórki, sówki, wróbelki, króliczki, motylki i kotki

Spektakl opowiada o przygodach szalonego doktora, który pewnego dnia przewrócił swoje życie do góry nogami. Doktor zamiast ludzi leczy zwierzęta, ponieważ zna ich język i potrzeby. Jako wybitny weterynarz znany na całym świecie, wyrusza do odległej Afryki, ogarniętej małpią zarazą. W tej międzynarodowej misji towarzyszą mu jego zwierzęta: pies Jip,  świnia Geb-Geb , małpa Czi-Czi i papuga Polinezja, a to wszystko przy specjalnie skomponowanych do spektaklu piosenkach, przybliżających młodemu widzowi cechy naszych bohaterów.

[…]
2paź2023

„Stoi pociąg na peronie
Żółte liście ma w wagonie
I kasztany i żołędzie- dokąd z nimi jechać będzie?”
D.Gellner

21.09.2023 dzieci z grupy Kotki wyruszyły na spacer do pobliskiego parku obserwować zmiany jakie zaszły wraz z nadchodzącą porą roku-JESIEŃ. Pogoda była wyjątkowo piękna. Nie brakowało promieni słońca. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach oraz zbierały jesienne skarby do koszyka. Dzieci z przyjemnością obserwowały pływające po stawie kaczki. Po powrocie do przedszkola kolorowe liście i kasztany ozdobiły kącik przyrodniczy.

W. Redmerska

[…]
2paź2023

Dnia 26.09.2023r w naszym przedszkolu w ramach realizacji  „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” gościliśmy autorkę tomiku poezji „Melodia życia” panią Ewę Miduch. Przedszkolaki z grupy: Kotki, Motylki i Króliczki miały okazję posłuchać wierszy czytanych przez naszego gościa, a także posłuchać piosenek śpiewanych przy akompaniamencie gitary. Działanie te miało na celu promować i wspierać rozwój czytelnictwa. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało wiersz napisany przez naszego gościa. Dzieci podziękowały za spotkanie pani Ewie Miduch piosenką oraz  gromkimi brawami . Pani Dyrektor natomiast złożyła na ręce gościa podziękowania za poświęcony dzieciom czas. Spotkanie to upłynęło w ciepłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy pani Ewie Miduch za przyjęcie zaproszenia.

[…]
6kwi2023

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych do naszego przedszkola zaprosiliśmy na warsztaty wyrobu palm twórców ludowych. Celem było przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Poprowadziła je dla nas mama naszego Kajtusia Pani Edyta Skrzypiec wspólnie z Panią Małgorzata Ligęzą. Panie przybliżyły nam tradycje ludowe związane ze świętami w różnych regionach Polski. Przywiozły też z sobą materiały – zebrane i zasuszone kwiaty, kłosy zbóż, bazie zioła. Podczas warsztatów każdy uczestnik wykonał tradycyjną palmę wielkanocną. Na zajęciach panowała miła i radosna atmosfera. Wykonane na warsztatach palmy Kotki i Sówki zabrały ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.
Gorąco dziękujemy Pani Edycie oraz Pani Małgosi za przeprowadzenie warsztatów.

[…]
12mar2023

Wczesny rozwój społeczno–emocjonalny tworzy podstawy funkcjonowania człowieka w ciągu całego życia. Przedszkole wspomaga i wspiera rodziców w wychowywaniu dzieci : uczy współżycia w społeczności, przestrzegania zasad i norm społecznych, zawierania przyjaźni, rozwiązywania konfliktów poprzez dochodzenie do kompromisu. Dziecko doświadcza w jaki sposób radzić sobie z emocjami. Najważniejszą funkcją wychowania przedszkolnego jest zapewnienie rozwoju całej osobowości dziecka poprzez organizowanie różnych form aktywności ruchowej, umysłowej i plastycznej.

[…]
21lut2023

Dnia 21 lutego 2023 r na scenie Lubartowskiego Ośrodka Kultury miała miejsce I edycja konkursu recytatorskiego pt. „Bon Ton Dobre Maniery” organizowanego przez Przedszkole Miejskie Nr 5 w Lubartowie.
Nasze przedszkole reprezentowali:
Maja Leszko – grupa Kotki – wiersz „Piękne Zwyczaje” autor Cz. Janczarski;
Tymoteusz Steć – grupa Jeżyki – wiersz „Bhabo dhobe” autor A. Frączek;
Uczestnicy konkursu wykazali się niebywałymi zdolnościami recytatorskimi. Jury postanowiło przyznać nagrody równorzędne – każdy był bowiem wyjątkowy.
Gratulujemy naszym przedszkolakom i życzymy kolejnych sukcesów.

S. Wojnowska, W. Redmerska

[…]
15lis2022

W ramach zbliżających się obchodów Imienin Miasta Lubartowa dzieci młodsze i starsze naszego przedszkola uczestniczyły w dniach 14-18 listopada w bezpłatnym zwiedzaniu wystaw zorganizowanych w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Wystawa stała: ,,Z dziejów Lubartowa” prezentuje stare kroniki, dokumenty, grupowe fotografie. Dzieci bardzo zainteresowały zgromadzone w gablotach dawne monety, guziki od mundurów, narzędzia rolnicze, strony pierwszych czasopism wydawanych w mieście, stroje codzienne i odświętne mieszkańców.
Wystawa czasowa pt ,,Akwarelowe wspomnienie przeszłości” prezentuje cykl obrazów stworzonych specjalnie dla – i o Lubartowie – Bartłomieja Michałowskiego. Przedszkolaki mogły zobaczyć na nich Lubartów z dawnych lat: miejską zabudowę, ludzi przemieszczających się spokojnie ulicami i dróżkami miejskimi. Bacznie przyglądając się akwarelom, dzieci mogły poczuć klimat dawnych lat.

[…]
28paź2022

W dniu 28 X przedszkolaki z grup: Króliczki, Sówki i Kotki wybrały się na Cmentarz Parafialny św. Anny w Lubartowie. Celem spaceru było uczczenie pamięci zmarłych poległych w walce o niepodległość oraz zapalenie zniczy na ich grobach.
Wychowankowie dowiedzieli się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.

[…]
13paź2022

13 października, dzieci z grup „Króliczki” i „Kotki” wybrały się na wycieczkę do Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Przewodnikiem po ścieżce dydaktycznej Kopanina była pani leśnik – pracownik Nadleśnictwa w Lubartowie, która w przystępny sposób przybliżyła przedszkolakom środowisko przyrodnicze, jakim jest las.
Przedszkolaki miały okazję obserwować naturalny świat roślin i zwierząt oraz poznać różnorodność szaty roślinnej w lesie. Okazało się, że las kryje w sobie wiele tajemnic. Zaciekawione dzieci oglądały ślady zwierząt, słuchały odgłosów lasu oraz sprawdzały, jakich mieszkańców kryją leśne zakamarki.
Wycieczka była również okazją do rozmowy, w jaki sposób należy zachowywać się w lesie, aby nie niszczyć przyrody. Piękna przyroda oraz leśne krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt . Na zakończenie wycieczki dzieci miło spędziły czas na placu zabaw.
Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

[…]
11paź2022

W roku szkolnym 2022/2023 grupy: ŻABKI, KRÓLICZKI, KOTKI oraz JEŻYKI realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny pt. „Z kulturą mi do twarzy”. Projekt powstał w oparciu o aktualną podstawę programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 /2023.
Projekt obejmuje następujące moduły: W KRAINIE MUZ; TU JEST MOJE MIEJSCE; KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ; KULTURY ŚWIATA
W pierwszych tygodniach września grupy zrealizowały następujące zadania:
– „Spotkanie z muzyką”;
– „Podróż do królestwa dźwięków”;
– „Tysiąc barw wokół nas”;
– „Z wizytą w teatrze”;
– „Filmowa przygoda”;
– „Kodeks dobrego zachowania”;
– „Drzewko szczęścia”;
– „Kochamy naszą planetę”;

Wychowawcy

[…]