Jeżyki

Wychowawca: mgr Sylwia Wojnowska
Nauczyciel uzupełniający: mgr Małgorzata Szczygieł
Pomoc nauczyciela: mgr Agnieszka Fiutka

30cze2023

„Bądź dzieckiem jak najdłużej,
jak dziecko baw się i śmiej,
i kochaj tak, jak dziecko
i dobroć dziecka miej.
Już koniec lat beztroskich-
Nauki nadszedł czas.
Lecz pamięć o przedszkolu
Niech żyje zawsze w Was !!!

16cze2023

„My Jeżyki przyrzekamy
Jako Absolwenci
Że przedszkole pozostanie
W naszym sercu i pamięci”

15 czerwca 2023 roku w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lubartowie miało miejsce szczególne wydarzenie.  W  tym dniu edukację przedszkolną zakończyły dzieci z grupy JEŻYKI, które w naszej placówce spędziły kilka najmłodszych lat. W uroczystość POŻEGNANIA PRZEDSZKOLA uczestniczyli nauczyciele, personel przedszkola oraz rodzice. W krótkim montażu  słowno – muzycznym starszaki przypomniały trudne początki roku szkolnego, kiedy to ze łzami w oczach żegnały się z rodzicami, jak również miłe chwile spędzone w przedszkolu. Dzieci poprzez wiersze, piosenki i taniec podziękowały wszystkim pracownikom za czas spędzony w placówce, dobre serce, przekazaną wiedzę, opiekę i trud wychowania. Jak zawsze były to dla nas wszystkich ważne i wzruszające chwile.

[…]
13cze2023

Miło nam poinformować, iż grupa JEŻYKI w roku szkolnym 2022/2023 zdobyła następujące CERTYFIKATY za udział w realizowanych projektach:
– III edycja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”;
– Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Szkoła emocji. Nieustraszeni są wśród nas”;
– Projekt Edukacyjny „#20 minut dla matematyki”.

S. Wojnowska

[…]
6cze2023

6 czerwca 2023 r przedszkolaki z grup Żabek i Jeżyków uczestniczyły w wycieczce do Wioski Indiańskiej mieszczącej się w Ostrowie Lubelskim. Celem wyjazdu było poznanie tradycji, obrzędów Indian oraz integracja grupy. Wioska indiańska zrobiła na dzieciach wielkie wrażenie. Jeżykom i Żabkom spodobały się oryginalne indiańskie tipi, do których mogły wejść i obejrzeć od środka.
Przedszkolaki pod czujnym okiem instruktorów strzelały z łuku, uczyły się indiańskiego tańca, uczestniczyły w pokazie krzesania i rozpalania ognia, samodzielnie wykonały indiańskie pióropusze.
Następnie odbyła się „Indiańska Olimpiada” z takimi konkurencjami jak: przeciąganie liny, skakanie w workach, rzut kaloszem na odległość, przenoszenie wody oraz wspólne zabawy integrujące dzieci.

To był dzień niesamowitych wrażeń i fantastycznej zabawy!

P. Podleśna, M. Szczygieł, S. Wojnowska

[…]
2cze2023

Dzień Dziecka to święto, na które czekają wszystkie dzieci w przedszkolu . To dzień pełen radości, uśmiechu, życzeń, zabawy, wielu niespodzianek. Tak też było i w tym roku. Od samego rana na tarasie przedszkola rozbrzmiewała muzyka a na dzieci czekało wiele atrakcji. Były zabawy taneczne i ruchowe z chusta animacyjną, malowanie twarzy , puszczanie baniek mydlanych, tworzenie rysunków na folii oraz smaczne lody. Na zakończenie tego wesołego i pełnego wrażeń dnia, Jeżyki obejrzały koncert muzyczny zespołu ” Łontanara”. Uśmiech na twarzach dzieci świadczy o tym, że dzień możemy zaliczyć do udanych!

S. Wojnowska, M. Szczygieł

[…]
30maj2023

30 maja na dzieci z grupy Jeżyki czekała „słodka niespodzianka”. W ramach obchodów Dnia Dziecka przedszkolaki wraz z swoim paniami wybrały się do restauracji „Stara Łaźnia” na pyszny pucharek lodowy. Ta zimna i utrzymywana do ostatniej chwili niespodzianka, sprawiła Jeżykom ogromną radość.

Wyjście do restauracji to także okazja do przypomnienia sobie zasad obowiązujących podczas wyjść poza teren przedszkola oraz umiejętnego zachowania się w miejscach publicznych.  Słodka i jakże smaczna niespodzianka, w słoneczny dzień sprawiła dzieciom ogromną radość. Wszystkie przedszkolaki z apetytem zjadły swoje lody a po poczęstunku uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola

S. Wojnowska, M. Szczygieł

[…]
17maj2023

16 maja 2023 r w grupie JEŻYKI miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Tego dnia przedszkolaki postanowiły nieco inaczej niż zwykle uczcić zbliżające się święto najważniejszych dla nich osób – Mamy i Taty.

Dzieci zdecydowały zrobić swoim Rodzicom niespodziankę  i w sposób magiczny cofnąć się w czasie by opowiedzieć zebranym na sali gościom historię „jak to tatuś poznał mamę”. Przedstawienie pod tytułem „LOVE STORY MAMY I TATY” przeplatane melodiami znanych utworów dzisiejszych i troszkę starszych, tekst pełen dobrego humoru, scenografia zdjęć ślubnych rodziców dostarczyło wszystkim zebranym niezapomnianych wrażeń. Mali aktorzy spisali się na medal, było przy  tym wiele śmiechu i zabawy. Rodzice świetnie się bawili nie kryjąc przy tym łez wzruszenia. Mama i Tata mogli dzięki swoim pociechom na chwilę wrócić do dawnych czasów i odnaleźć w prezentowanych scenkach coś ze swojej przeszłości.

[…]
9maj2023

Dnia 9 maja 2023 r. przedszkolaki z grupy Jeżyki wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie na wernisaż prac plastycznych swojego grupowego kolegi Tymoteusza Stecia. W GALERII SZKRABA dzieci mogły podziwiać ekspozycję wytworów artystycznych „małego artysty”, który stosując różne techniki plastyczne, szeroką paletę barw chciał pokazać swój talent plastyczny. Tematyka prac jest bardzo różnorodna: od inspiracji wielkimi artystami takimi jak Leonardo da Vinci, poprzez motywy religijne, zwierzęce, roślinne po obiekty architektury światowej. Barwne kompozycje, zdecydowane linie i kształty tworzą charakterystyczny styl „młodego artysty”.

[…]
7kwi2023

Nadchodzące Święta niech przyniosą pokój i harmonię,
poczucie spełnienia i satysfakcji,
radości jaką niesie odrodzenie natury i świata,
miłości wzajemnej w rodzinach i życzliwości od ludzi,
zdolności do przebaczania i siły do pokonywania trudności.
Niech Zmartwychwstały Pan odejmie nam codziennych trosk,
doda wiary we własne siły i dopomoże spełnić marzenia.

ŻYCZĄ PANIE PRACUJĄCE W GRUPIE JEŻYKI

30mar2023

Zbliżające się Święta Wielkiej Nocy to doskonała okazja do tego, aby spędzić w przedszkolu wspaniałe rodzinne chwile. Z tego też powodu, dnia 30 marca 2023 r w grupie Jeżyki zorganizowane zostały wielkanocne zajęcia otwarto-warsztatowe, aby wspólnie celebrować czas, który został do Świąt Wielkanocnych. Spotkanie rozpoczęliśmy od gry planszowej podczas której, przedszkolaki mogły doskonalić umiejętność współpracy w grupie, przestrzegania zasad i reguł podczas gry,  ale również wykazać się wiedzą dotyczącą tradycji wielkanocnych, umiejętnością rozwiązywania rebusów, zagadek, dzielenia wyrazów na sylaby, wyodrębniania głoski w wyrazach, układania historyjek, puzzli, doskonalić pamięć podczas zapamiętywania różnych szczegółów na ilustracjach. Dzieci wykonywały również różne zadania zręcznościowe m.in. poszukiwania pisanek w pudełku, zadania słuchowe takie jak odnajdywanie jajek które wydają podobne dźwięki. Rodzice mieli okazję do bezpośredniej obserwacji swoich pociech na tle grupy rówieśniczej.

[…]
28mar2023

Z okazji obchodzonego dzień wcześniej Międzynarodowego Dnia Teatru, przedszkolaki z grupy Żabki i Jeżyki wybrały się dnia 28 marca 2023 r do Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie na spektakl pt. „Drzewo życzeń”, który powstał na podstawie książki Katherine Applegate. Publikacja znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa” i Amazona (w kategorii „Dziecięce książki o tolerancji”), ukazała się w już ponad 20 wersjach językowych. Spektakl opowiada o rodzinie dziewczynki imieniem Samar, która przyjeżdża do Ameryki i czuje się w nowym miejscu bardzo samotna. Jej największym marzeniem jest mieć przyjaciela. Miejscowy Dąb oraz wrona Bongo pomagają dziewczynce spełnić jej marzenie. Samar zaprzyjaźnia się ze Stephanem, który mieszka w sąsiedztwie. Mądra i wzruszająca historia  o sile przyjaźni, która pomaga pokonać  swoje lęki i uprzedzenia oraz o tym, że warto być otwartym na innych – przypadła dzieciom do gustu. To budująca opowieść, która odciska  swój ślad w sercu każdego odbiorcy, bez względu na wiek.

S. Wojnowska, P. Podleśna, M. Szczygieł

[…]
27mar2023

Tuż przed Niedzielą Palmową przedszkolaki z grupy Jeżyki wzięły udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, zgłębienie ich symboliki, doskonalenie sprawności manualnej, rozbudzanie wyobraźni. Zajęcia poprowadziły babcie naszego grupowego kolegi Franka – Panie Krystyna i Domicela a dziadek Włodek ubarwiał spotkanie swoim wyjątkowym talentem wokalnym prezentując pieśni wielkanocne.

[…]
23mar2023

W dniach 23-29.03 2023 r. przedszkolaki z grup Żabek, Zajączków i Jeżyków uczestniczyły w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubartowie. Celem takich lekcji jest między innymi kształtowanie szacunku do książek i wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbioru biblioteki. Temat poświęcony był porze roku, która właśnie nadeszła czyli wiośnie oraz zbliżającym się Świętom Wielkanocnym. Dzieci poznały wiosenne kwiaty, miały również okazję je zobaczyć, dotknąć i powąchać, przez co z całą pewnością lepiej je zapamiętają. Utrwaliły również wiadomości na temat ptaków, które na wiosnę przylatują do nas z ciepłych krajów. Przedszkolaki bezbłędnie rozwiązały też krzyżówkę o tematyce wiosennej oraz wzięły udział w wiosenno-wielkanocnym quizie. Na koniec skompletowały koszyczek wielkanocny i tym samym są już gotowe na wiosnę i na zbliżającą się Wielkanoc, a wypożyczone w Bibliotece książki będą czytały z paniami w przedszkolu. Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom z Biblioteki za przemiłą atmosferę i ciekawe zajęcia.

M. Szczygieł

[…]
14mar2023

Matematyka otacza nas wszędzie i okazuje się, że ma swoje święto, które przypada na 14 marca. Aby uczcić ten dzień w grupie Jeżyki zorganizowany został Dzień Matematyki. Najlepszym sposobem na wprowadzenie dzieci w „świat liczb” są gry i zabawy. Przedszkolaki brały udział zadaniach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych. Doskonaliły umiejętność logicznego myślenia podczas gry w „kółko i krzyżyk”. Dzieci miały okazję zgłębić tajniki programowania, nie zabrakło także zabaw z kodowaniem. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie Jeżyki poradziły sobie wspaniale!

S. Wojnowska

[…]
1mar2023

26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Z tej okazji przedszkolaki z grupy Jeżyki miały zorganizowany cykl zajęć o tych prehistorycznych stworzeniach. Celem zajęć było poszerzenie wiadomości na temat dinozaurów. Dzieci dowiedziały się między innymi kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały oraz czym się żywiły. Miały również okazję poznać pracę paleontologa i wspólnie dokonały „wykopalisk” szklieletów dinozaurów. Była również dinozaurowa matematyka, malowanie i wyklejanie dinozaurów, tropienie dinozaurów po śladach i wiele innych zabaw i ciekawostek, które przybliżyły dzieciom życie tych stworzeń.

M. Szczygieł, S. Wojnowska

[…]
21lut2023

Dnia 21 lutego 2023 r na scenie Lubartowskiego Ośrodka Kultury miała miejsce I edycja konkursu recytatorskiego pt. „Bon Ton Dobre Maniery” organizowanego przez Przedszkole Miejskie Nr 5 w Lubartowie.
Nasze przedszkole reprezentowali:
Maja Leszko – grupa Kotki – wiersz „Piękne Zwyczaje” autor Cz. Janczarski;
Tymoteusz Steć – grupa Jeżyki – wiersz „Bhabo dhobe” autor A. Frączek;
Uczestnicy konkursu wykazali się niebywałymi zdolnościami recytatorskimi. Jury postanowiło przyznać nagrody równorzędne – każdy był bowiem wyjątkowy.
Gratulujemy naszym przedszkolakom i życzymy kolejnych sukcesów.

S. Wojnowska, W. Redmerska

[…]
15lut2023

Bo najważniejsze to umieć dzielić się z innymi swoją radością płynącą z talentów jakie posiadamy.

Dnia 15 lutego 2023 r. przedszkolaki z grupy Jeżyki, wybrały się do Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Jadwinowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, by zaprezentować jego mieszkankom program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci spotkały się z wyjątkowym przyjęciem a ich umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne nagradzane były gromkimi brawami i uśmiechem. Jeżyki przekazały podopiecznym DPS-u laurki przygotowane specjalnie na tą okazję, aromantyczne herbatki na zimowe, długie wieczory oraz kosz ciasteczek. Takie spotkania międzypokoleniowe są bardzo potrzebne. Dla przedszkolaków była to niesamowita lekcja wychowawcza, która uczy empatii, szacunku do osób starszych, otwierania się na drugiego człowieka. Taka postawa na pewno zaprocentuje w dalszych latach życia dzieci. Zaś mieszkankom Domu Pomocy Społecznej wizyta dostarczyła dużo radości i wzruszeń.
Dziękujemy za możliwość spotkania i tak ciepłe przyjęcie.

S. Wojnowska

[…]
14lut2023

14 lutego 2023 r w grupie Jeżyki miała miejsce szczególna uroczystość. Na widowni zasiedli wyjątkowi goście – ukochane Babcie i drodzy Dziadkowie.

W walentynkowej scenerii pod czujnym okiem swoich Pań, przedszkolaki zaprezentowały piosenki wzbogacone układem ruchowym, które ćwiczyły na tą uroczystość. Następnie Jeżyki przedstawiły wesołą adaptację wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima pokazując wszystkim zebranym gościom, na czym polega praca zespołowa. Silny Dziadek oraz jego „wymarzona” Babcia, po tanecznej rozgrzewce stanęli do ciężkiej pracy wyrywania dorodnej Rzepki ale…nie dali rady. Na szczęście na pomoc dziadkom przybieli Wnuczęta niczym najlepsi „agenci”. Następnie wsparcia udzielił szczeniaczek Mruczek, Kotka, oraz przepiękna Kurka, gubiąc przy tym piórka. I wydawać by się mogło, że już uda im się ale….zgodnie zdecydowali, że „przydałby się ktoś na przyczepkę”. Przybyła więc z pomocą Gąska, Bocian który przelatywał przypadkiem oraz zielona Żabka choć „rzadka to gratka”. Mimo tego, Rzepka nie drgnęła. Ale gdy przyleciała Kawka  i wszyscy „tak się nadęli, tak się zawzięli, że nagle Rzepkę trachhhhhh – wyciągnęli !!!

[…]
22sty2023

Dnia 22 stycznia 2023 r. w Lubartowskim Ośrodku Kultury, podczas koncertu z okazji Dnia Babci i Dziadka, rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Mój wymarzony LOK”.

Miło jest nam poinformować, iż w kategorii „przedszkole”:
I NAGRODĘ zdobyła URSZULA SZYMAK z grupy JEŻYKI;
III NAGRODĘ zdobyła ALICJA SZULEJ z grupy WIEWIÓRKI.

Konkurs miał na celu promowanie młodych talentów z terenu powiatu lubartowskiego, rozwijanie kreatywności i pomysłowości jak również poznanie potrzeb najmłodszych odbiorców Lubartowskiego Ośrodka Kultury.

Serdecznie gratulujemy Uli i Alicji i życzymy dalszych sukcesów !!!

S. Wojnowska

[…]
21gru2022

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia, ciepłej rodzinnej atmosfery, wymarzonych chwil w gronie najbliższych wypełnionych wzajemną życzliwością i wzajemnym zrozumieniem, wewnętrznym spokojem i dziecięcą radością. Niech te święta będą wyjątkowym czasem dla Nas wszystkich ! A w Nowym Roku niech spełniają się wszystkie marzenia, te duże i te małe, optymizmy, wiary, szczęścia i powodzenia dla każdego Jeżyka i całej Jeżykowej Rodziny.

Życzenia składają Panie pracujące w grupie Jeżyki

20gru2022

W dniach 13 i 20 grudnia 2022 r w grupach Jeżyki i Żabki odbyły się warsztaty ceramiczne z użyciem gliny pod czujnym okiem Pani Natalii Michalskiej. Młodzi artyści mieli możliwość doświadczyć faktury oraz  odczuć jakie daje im zabawa gliną. Żabki i Jeżyki mogły ugniatać, ściskać, skręcać i wałkować glinę, rozwijając przy okazji sprawność dużej i małej motoryki. Takie warsztaty uczą kreatywności, organizacji i planowania swojej pracy, cierpliwości i odpowiedzialności ale przede wszystkim to wspaniała zabawa dla małych rączek. Powstałe prace zostaną wypalone w piecu ceramicznym, ozdobione przez dzieci a następnie już wkrótce wręczone jako upominki kochanym Babciom i Dziadkom.

S. Wojnowska, P. Podleśna

[…]
16gru2022

Dnia 16 grudnia 2022 r w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XXIV Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Wigilijne opowieści”. Na konkurs wpłynęło 311 prac plastycznych, które zostały ocenione przez jury w składzie: S. Cecylia Pytka (Kapucynka Najświętszego Serca Jezusa), Piotr Kopeć (artysta, plastyk, scenograf) oraz Marcin Jabłoński (plastyk, florysta).
Wśród nagrodzonych znalazły się prace naszych przedszkolaków. Laureatami konkursu w kategorii „klasy przedszkolne” zostali:
2 NAGRODA – Hanna Sputo – grupa Jeżyki, n-l: S. Wojnowska
3 NAGRODA – Urszula Szymak – grupa Jeżyki, n-l: S. Wojnowska
Wyróżnienie w kategorii „Szopki” realizacja rodzinna:
1 NAGRODA – Stanisław Kwiatek z bratem Antonim – grupa Biedronki
Nina Chłopaś z rodzicami i siostrą Elizą – grupa Jeżyki, n-l: S. Wojnowska
Laureaci oraz wyróżnieni otrzymali dyplomy i upominki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i wykonanie pomysłowych, kreatywnych prac plastycznych oraz szopek. Gratulujemy zwycięzcom !

S. Wojnowska

[…]
13gru2022

„Wczoraj rosłaś na polanie
dzisiaj przyszłaś do nas
jakie miłe to spotkanie choinko zielona...”

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka – choinki. W grupie Jeżyki nie mogło zabraknąć tego rytuału. Dnia 13 grudnia przedszkolaki z grupy Jeżyki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy, kolorowe światełka. Choinka wyglądała prześlicznie. Ileż było przy tym radości wśród dzieci, a w sali od razu zrobiło się świątecznie…

S. Wojnowska

[…]
7gru2022

Dnia 7 grudnia 2022 r grupa Jeżyki po raz kolejny, uczestniczyła w autorskim spotkaniu z pisarzem zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Mickiewicza w Lubartowie. Tym razem przedszkolaki, miały okazję spotkać się z jednym z bardziej znanych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży – Panem Grzegorzem Kasdepke.

Pisarz jest laureatem wielu nagród z dziedziny literatury (Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, Nagroda Edukacja XXI wieku , tytuł „Ambasadora Polszczyzny”, Kawaler Orderu Uśmiechu), wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu „Świerszczyk”, twórcą ponad 50 książek, które z zapałem czytają najmłodsi.  Jeżyki znają takie bestsellery pisarza jak „Detektyw Pozytywka”, serię o dzieciach z klasy Pani Miłki, czy „Potworak i inne ko(s)miczne opowieści”. Mali odbiorcy cenią twórczość pisarza, ponieważ jest w niej duża dawka humoru. Dorośli, rodzice, nauczyciele doceniają fakt, iż książki dotykają codziennych problemów dzieci, oswajają z napotykanymi trudnościami w sposób zrozumiały przez młodych czytelników.

[…]