WARSZTATY ROBIENIA PALM WIELKANOCNYCH U JEŻYKÓW

Tuż przed Niedzielą Palmową przedszkolaki z grupy Jeżyki wzięły udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, zgłębienie ich symboliki, doskonalenie sprawności manualnej, rozbudzanie wyobraźni. Zajęcia poprowadziły babcie naszego grupowego kolegi Franka – Panie Krystyna i Domicela a dziadek Włodek ubarwiał spotkanie swoim wyjątkowym talentem wokalnym prezentując pieśni wielkanocne.

Warsztaty praktyczne poprzedziła krótka pogadanka o tradycji robienia palm na Niedzielę Palmową, jako pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Dzieci dowiedziały się, że palma jest symbolem odradzającego się życia. Według wierzeń ludowych poświęcone palmy ustawione w domu miały czuwać nad bezpieczeństwem domowników, chronić gospodarstwo od zjawisk związanych z kaprysami natury oraz wszelkich chorób. Następnie wszyscy z zaciekawieniem i w dużym skupieniu  patrzyli jak Panie wiją palmy, następnie dekorują je bukszpanem, kolorowymi kwiatkami. Kolejnym krokiem było indywidualne wykonanie palm przez Jeżyki z niewielką pomocą dorosłego. Wszystkie palmy wyszły doskonale. Spotkanie było bardzo ciekawe. Na zakończenie przedszkolaki złożyły naszym gościom wielkanocne życzenia i wręczyły drobne upominki w dowód wdzięczności.

Dziękujemy Paniom Krystynie i Domiceli oraz Panu Włodkowi za poświęcony czas,  przekazanie nam cennych wskazówek i rad dotyczących sztuki robinia palm wielkanocnych.

S. Wojnowska, M. Szczygieł