luty

28lut2021

W ostatnim tygodniu lutego realizowaliśmy projekt „Zawody”. Nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia było poszerzyć zasób wiedzy dzieci dotyczącej zawodów, które nas otaczają. Ponadto postawione zadania miały wpłynąć na poszerzenie i wzbogacenie słownictwa, pobudzenie i rozwijanie aktywności twórczej oraz doskonalenie umiejętności parateatralnych oraz manualnych. Zaproponowane zabawy i działania spotkały się z ogromnym zainteresowaniem dzieci. Pierwszym zadaniem dzieci było przeprowadzenie wywiadu z rodzicami na temat ich pracy zawodowej. Następnie wykonały kukiełki i odgrywały scenki teatralne. Wielką radość sprawiły im również zabawy konstrukcyjne i budowanie wież z klocków. Z dużym zaangażowaniem przedszkolaki wyplatały z plasteliny bułeczki, rogaliki i obwarzanki. Ostatnim zadaniem projektu było pieczenie chleba. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem. Z zaciekawieniem oglądały produkty spożywcze, wagę kuchenną, foremki i akcesoria kuchenne. Uwieńczeniem wspólnej pracy była degustacja chleba.

Zaproponowane działania przyczyniły się do rozwoju umiejętności współdziałania w grupie i przyniosły dzieciom zadowolenie z wykonanych zadań.     
                                                                                                             

E. Bystrzycka M. Misiak

[…]
26lut2021

Tradycje, zwyczaje i sztuka ludowa są częścią historii i kultury narodowej. Dziecko poznając obyczaje i tradycje, poczynając od własnej rodziny, poprzez region, aż do wiedzy historycznej o Polsce kształtuje swoją tożsamość lokalną i narodową.
Zapoznawanie dzieci z własnym dziedzictwem kulturowym powinno odbywać się od wczesnego dzieciństwa, poprzez formy dostosowane do wieku we współpracy ze środowiskiem lokalnym. Aby dzieci mogły przywiązywać się do swojej ,,Małej Ojczyzny” ,muszą ją dobrze poznać i poczuć jakie bogactwo tkwi w historii, tradycji i kulturze. Należy wzbogacać przeżycia dzieci, budzić ich ciekawość wobec najbliższego otoczenia. Wrażliwość małych dzieci sprawia, że absorbują one obrazy, kształty, barwy, zapachy i dźwięki w sposób niebywale intensywny. Doznania emocjonalne utrwalane w dzieciństwie, a przywołane w pamięci po latach powodują, że odkrywamy uroki miejsc z dzieciństwa, do których tęsknimy, wracamy.
Ważny jest sposób przekazywania dzieciom wiadomości na temat historii i sztuki. Jak wzbudzać ich zainteresowania, ciekawość, tym co dotyczy naszego miejsca zamieszkania i okolicy​? Jak dotrzeć do ludzi-pasjonatów historii i sztuki ?
Okazuje się, że ludzie z pasją są wśród nas. Pani Magda pracująca w grupie Zajączki, od wielu lat tworzy biżuterię. Poprosiliśmy ją o zaprezentowanie naszym dzieciom zbiorów ozdób wytwarzanych dawniej i obecnie w ramach tematu: ,,Czerwone korale” -warsztaty biżuterii regionalno-folkowej.

[…]
26lut2021

Nadszedł czas zakończenia projektu „Tydzień Bajek Polskich”. Który był realizowany w Grupie Misie Wyruszyliśmy w podróż z „Bolkiem i Lolkiem” w deszczową pogodę, wraz z „Reksiem” tworzyliśmy muzykę i „kartki dobrych życzeń”. „Baltazar Gąbka” wytłumaczył nam, że „pozory mylą”, dzieciom bardzo spodobała się zabawa w detektywa zapachów, a „Kudłatek” dał cenne wskazówki, jak zachować się w parku.
Projekt wniósł w życie przedszkolaków wiele radości i uśmiechu. Ponadto pozwolił na rozwój inwencji twórczej dzieci, rozbudzanie ciekawości poznawczej, rozwijanie fantazji, zaznajomienie dzieci ze sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach, kształtowanie dojrzałości emocjonalno- społecznej oraz przekazywanie wartości moralnych. Spotkania z bohaterami kreskówek podsumowaliśmy listem do wybranego, ulubionego bohatera – nasze serca skradł ‘‘Miś Kudłatek’’.
Na zakończenie projektu dzieci otrzymały dyplomy w dowód uznania ich wysiłku podczas pracy.

[…]
23lut2021

„Dbaj o język i mów poprawnie,
ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
 bo kto nie ćwiczy często języka,
ten się w mówieniu potem potyka” (M. Strzałkowska).

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Aby uczcić to święto, dzieci z grupy Zajączki wzięły udział w zajęciach z logopedą, panią Magdaleną Cieślik. Spotkanie miało na celu kształtowanie świadomości językowej naszych przedszkolaków, propagowanie dbałości o poprawność i rozwój polszczyzny oraz poszerzenie wiedzy o języku polskim. We wszystkich działaniach towarzyszyły nam „mowa i słowa”. Na potrzeby zajęć została przygotowana gra dydaktyczna: „Razem przez Polskę- gramy w biało-czerwoną”, w której przedszkolaki mogły sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące Polski i języka polskiego. Dzieci ochoczo przemierzały kolejne pola naszej gry, rozwiązywały czekające na nie zagadki, odpowiadały na pytania oraz aktywnie wykonywały zadania. Śpiewały piosenki, tańczyły krakowiaka, rozmawiały o polskich zwrotach grzecznościowych, symbolach narodowych, miastach, zwierzętach i roślinach i potrawach Polski. Dzięki ilustrowanemu słownikowi gwary lubelskiej poznały słowa, które są typowe dla naszego regionu. Towarzyszyło temu wiele śmiechu i radości. Na koniec razem z p. Magdą wyrecytowały i zilustrowały ruchem wierszyk przypominający o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Przygotowane zabawy językowe podejmowane były przez dzieci z dużym zaangażowaniem, podczas zajęć panowała życzliwa atmosfera i pozytywne relacje w grupie.
Dbałość o język polski powinna towarzyszyć nam nie tylko w dniu jego święta. Każdy Polak, mały czy duży, powinien dbać o piękno i poprawność swoich wypowiedzi. Nasze przedszkolaki już to wiedzą!

[…]
23lut2021

Skargi i wnioski przyjmowane są i rozpatrywane u Dyrektora Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lubartowie

20lut2021

Dzisiaj babcia razem z dziadkiem
przyszli do nas na herbatkę.
Co podamy do herbatki?
Pyszne ciastka i …zagadki!
I piosenki zaśpiewamy.
Do zabawy zapraszamy!

Dzień Babci i Dziadka to dzień szczególny – radosny dla wnucząt małych i dużych. Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka.

[…]
18lut2021

Liski 18-go lutego obchodziły Dzień Bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „TECHNIKOLUDEK czyli przedszkolak w świecie technologii”. Rozmawialiśmy na temat podawania swoich danych w sieci, nawiązywania znajomości przez Internet oraz o szkodliwości długiego korzystania z komputera. Oglądaliśmy krótkie filmiki zamieszczone w Internecie przez Sieciaki.pl. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą na powyższe tematy. Ćwiczyliśmy także posługiwanie się telefonem i wybór numeru alarmowego. Są to bardzo ważne tematy, ponieważ w sieci czyha na dzieci wiele potencjalnych zagrożeń, gdyż są one mniej doświadczone życiowo, więc najczęściej nie zachowują należytej ostrożności w kwestii dzielenia się informacjami, odpowiadania na fałszywe wiadomości lub klikania odnośników na stronach internetowych. Im wcześniej dziecko oswoi się z koniecznością ochrony danych, tym większa szansa, że będzie postrzegać zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

[…]
15lut2021

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję”

Walentynki czyli święto wszystkich zakochanych to wyjątkowy dzień obchodzony nie tylko przez dorosłych ale również przez dzieci. Dla najmłodszych stanowi symbol przyjaźni, wspólnego przebywania ze sobą.

W zorganizowaniu atmosfery pełnej miłości i przyjaźni w grupie Jeżyki pomogli rodzice, którzy poinformowani wcześniej o wydarzeniu, zapewnili swoim pociechom akcent kolorystyczny w ubraniu – kolor miłości czyli czerwony.
Nieodzownym elementem towarzyszącym dniu 14 lutego był wystrój naszej Sali. Oczywiście wszędzie dominowały symbole miłości czyli serca i serduszka. Kolejnym krokiem, którym zajęli się wychowawcy grupy Jeżyki, było zorganizowanie zabaw i walentynkowych atrakcji dla przedszkolaków.

[…]
12lut2021

Dnia 16.02.2021 r. (WTOREK) w godzinach 14-15 odbędą się telefoniczne konsultacje logopedyczne dla zainteresowanych rodziców pod numerem telefonu przedszkolnego: 81 8552215

M. Cieślik

11lut2021

Staropolskie przysłowie mówi: ,,Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…”
Dzieci z grupy ZAJĄCZKI ten dzień obchodziły tradycyjnie i regionalnie.
Po śniadaniu było smakowanie małych pączków przekazanych przez mamę Poli. Na podwieczorek przedszkolaki zjadły z apetytem pączki z kolorową posypką. Były również cebularze-regionalna potrawa Lubelszczyzny, przygotowane samodzielnie.
Dzieci z pomocą pań pracujących w grupie ZAJĄCZKI dosypywały składniki na ciasto, formowały okrągłe placki i nakładały przygotowaną wcześniej cebulę z makiem. Zapach pieczonego drożdżowego ciasta kusił swoim aromatem.
Było dużo radości przy degustacji upieczonych cebularzy.
Wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy było kolejnym zadaniem realizowanego w naszej grupie projektu ,,Piękna Nasza Polska Cała”.

[…]
11lut2021

Konsultacje w lutym 2021 będą odbywały się w formie telefonicznej.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z wychowawcami wg. zamieszczonego harmonogramu:

[…]
11lut2021

Tłusty czwartek – staropolska tradycja Pączki, pączki, pączki…
było ich tak dużo zjedliśmy je radośnie
nie ważne, że brzuch rośnie.
Bo pączki nie jemy, żeby się tyło
tylko, żeby nam szczęśliwie było.

Tłusty Czwartek – każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było dziś – 11 lutego – w naszym przedszkolu w grupie Jeżyki.

Dzieci poznały krótką tradycję tego święta według powiedzenia : „Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła”.  Według dawnych przesądów mówiono, że „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w życiu nie będzie mu się wiodło”.

[…]
11lut2021

Dnia 11 lutego w grupie Motylki odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek, to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Motylki bardzo się postarały żeby uczcić należycie ten dzień. I przygotowały laurki, piękne serca, tańce, wierszyki oraz głośno śpiewały swoim dziadkom…
„Czerwone serduszko dla Ciebie dziś mam czerwone serduszko Tobie dziś dam, bo Kocham Cię Babciu najmocniej jak umiem i wiem, że Ty Babciu mnie zawsze zrozumiesz…… Czerwone serduszko dla Ciebie dziś mam czerwone serduszko Tobie dziś dam, bo Kocham Cię dziadku najmocniej jak umiem i wiem, że Ty Dziadku mnie zawsze zrozumiesz………”

B. Romanek, S. Kosior, M. Misiak

[…]
10lut2021

,,Mieć babcię i dziadka to znaczy mieć słońce i gwiazdki do spania, i całus w kieszonce”…. te słowa można było usłyszeć podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się 10 lutego 2021 r. w grupie „Pszczółek”Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego dzieci przygotowały specjalny dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W przygotowanym programie artystycznym wnuki wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Z powodu pandemii dzieci składały życzenia swoim babciom i dziadkom w formie on – line.

Składamy wyrazy podziękowania  Panu Kubie Sowa za pomoc w nagraniu występów dzieci.

[…]
9lut2021

    „Moja babcia i mój dziadek
to wspaniali są dziadkowie.
          Dziadek mnóstwo zna zagadek,

babcia bajkę nam opowie.”


Dnia 9 lutego 2021 r. w grupie Biedronki odbyła się uroczystość przedszkolna z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pandemia wpłynęła na to, że zmianom uległ sposób organizacji uroczystości. Przedszkolaki nie mogły zaprosić swoich dziadków i babcie do przedszkola. Nie oznacza to jednak, że wnuki zapomniały o ich święcie. Z tej okazji przygotowały wspólnie z paniami przedstawienie pt. „Przygoda w Bałwankowie”. 

Mali artyści świetnie odegrali role bałwanków, kota, gawrona, wróżki, drzewa i chmurki. Mimo wielu trudności, historia Bałwanka Stefanka zakończyła się szczęśliwie, bo pozyskał swoją Babcie – Bałwankową. Dopełnieniem całej uroczystości były wiersze, piosenki, życzenia i taniec „Klaskaniec”.

Składamy serdeczne podziękowania panu Łukaszowi B. za sfilmowanie uroczystości i udostępnienie nagrania rodzinom naszych dzieci.                                                                                      

E. Bystrzycka M. Misiak

[…]
9lut2021

Pragnąc podkreślić jak ważną rolę pełnią Babcie i Dziadkowie w życiu dzieci, przedszkolaki z grupy Misie wierszem, piosenką i tańcem złożyły najbliższym gorące, płynące z głębi serc życzenia. W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną Babcie i Dziadkowie w nieco innej formie (zdalnej) mają okazję wysłuchać i obejrzeć występ swoich wnucząt, ale należy podkreślić, że dziecięce przygotowania do uroczystości i w jej trakcie przebiegały z równie dużym zaangażowaniem i entuzjazmem jak w ubiegłych latach.
My również przyłączamy się do wyrecytowanych i wyśpiewanych życzeń życząc Babciom i Dziadkom dużo dobrego zdrowia, miłości i rodzinnego ciepła.

Składamy gorące podziękowania Pani Ewelinie Sz. za nagranie uroczystości i udostępnienie rodzinom dzieci.

[…]
8lut2021

Liski podczas zajęć z zakresu rozwijania kompetencji matematycznych doskonaliły umiejętności liczenia, rozpoznawania cyfr, jako znaku graficznego liczb od 1 do 9, przeliczały grupy elementów i znajdowały graficzny zapis ich ilości. Wykorzystaliśmy do tego nowoczesną technologię: tablicę multimedialną oraz stronę internetową Matzoo.

Agnieszka Woźniak

[…]
7lut2021

Dzieci z grupy Biedronki – Przedszkole Miejskie nr 4 w Lubartowie – wykonały kolejne zadanie – „Konstrukcje z lodu ” – w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywny przedszkolak-kreatywne dziecko”.

E. Bystrzycka, M. Misiak

[…]
7lut2021

Do wykonania tego zadania wykorzystaliśmy sprzyjającą aurę oraz śnieg.  Pani Zima w tym roku odwiedziła nas i przywiozła dużo śniegu, z czego najbardziej ucieszyły się dzieci. Biały puch pozwolił na kreatywne zabawy w naszym przedszkolnym ogrodzie. Wybraliśmy się więc tam i urządziliśmy wesołe zabawy na śniegu. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością podczas lepienia bałwanów oraz budowania śniegowych figur. Liski były zadowolone i dumne ze swoich bałwanków.

Agnieszka Woźniak

[…]
5lut2021

Tematy cotygodniowych zadań:
Luty:
– Kuchcikowo…algorytmy w codziennym życiu,
– Dawno, dawno temu…aktywności około programistyczne,
– Zimowe zabawy, zimowe doświadczenia,
– Dbamy o naszą odporność.
Marzec:
– W marcu jak w garncu…na tropie przysłów,
– Coraz bliżej wiosna – poznajemy konstrukcje warunkowe,
– Woda…mała kropelka o wielkiej mocy,
– Pisanki, kraszanki, jajka malowane…
Kwiecień:
– Zakodowany savoir vivre,
– Pracowita wiosna w polu i w ogrodzie,
– Dbamy o przyrodę, dbamy o siebie – tworzymy algorytm naszego dobrostanu,
– Poznajemy Polskę.
Maj:
– Zakodowane zawody,
– Wiosenna łąka kolorami zakodowana,
– Moja kochana mama,
– Bujamy w obłokach – zaprogramowane marzenia.
Czerwiec:
– Dzieckiem być…
– Moja rodzina
– Coraz bliżej lato…wakacje bezpiecznie zaprogramowane.

S. Wojnowska

Zapraszamy do galerii z zrealizowanych scenariuszy zajęć poniżej:

[…]
4lut2021

Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno: miłość babci i dziadka. Nic nie jest w stanie zastąpić ciepła i serdeczności, jaką dziadkowie potrafią okazywać swoim wnukom. Są oni dla nich najlepszymi przyjaciółmi. Zawsze mają czas, by ich wysłuchać, a gdy potrzeba służyć pomocą i radą. Dzisiaj, 4-go lutego to wnuki chciały umilić czas wszystkim babciom i dziadkom piosenką i wierszem, chociaż nie mogły ich zaprosić do przedszkola, to występ został nagrany.

[…]
4lut2021

Dzień Babci i Dziadka to jedna z tych uroczystości, które są dniem wyjątkowym. Obecny czas niestety uniemożliwia nam spotkanie na żywo tu w przedszkolu. Dlatego , aby podtrzymać tradycję postanowiliśmy z pomocą rodziców , nagrać to jakże ważne wydarzenie.
Zajączki bardzo się postarały , aby pokazać Babciom i Dziadkom jak bardzo ich kochają. Nie zabrakło pięknych wierszy i piosenek. Zaprezentowały również swoje umiejętności taneczne poprzez ”słodki,, taniec Chocolate oraz ”Taniec Śnieżynek,, . Na Babcie i Dziadków czekały również piękne kwiaty samodzielnie wykonane przez dzieci.
Mamy nadzieję , że przyszły rok pozwoli nam wspólnie świętować , a Babciom i Dziadkom życzymy dobrego zdrowia i pociechy z wnucząt.

[…]