Króliczki

Wychowawcy grupy: mgr Marzena Karczmarz, mgr Małgorzata Misiak, mgr Iwona Suska
Pomoc nauczyciela: Magdalena Żelazna

28mar2024

Dnia 25 marca, sala Króliczków  zamieniła się w małe laboratorium chemiczne. Pod czujnym okiem – Pani Lidii – mamy Malwinki, dzieci mogły samodzielnie wykonywać doświadczenia chemiczne i obserwować zachodzące zmiany.  Ponadto, dzieci zapoznały się z podstawowym sprzętem wykorzystywanym w laboratorium oraz odpowiedzialną, a czasami nawet niebezpieczną pracą chemika. To było popołudnie ogromnych wrażeń, które na pewno rozwinie zainteresowania dzieci otaczającym je światem.

Marzena Karczmarz

[…]
24mar2024

Kilka dni temu zapachniało w całym przedszkolu. Pod czujnym okiem Pań z  Koła Gospodyń Wiejskich „Malina” z Nowodworu Króliczki i Kotki zaczęły  pieczenie ciasteczek. Przygotowania rozpoczęły się od poznania składników, które są potrzebne do zrobienia ciasta, po czym zabraliśmy się wszyscy ochoczo do pracy. Przedszkolaki dzielnie i z pełnym zaangażowaniem wałkowały ciasto oraz wycinały foremkami różne kształty. Powycinane ciasteczka zostały ułożone na blachach, zaniesione i upieczone w przedszkolnej kuchni. Spotkanie z Paniami było okazją do przekazania i przypomnienia dzieciom wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Po długim oczekiwaniu nadszedł czas degustacji – dzieci z apetytem i dumą jadły przygotowane przez siebie słodkości. 

Marzena Karczmarz
Wioletta Redmerska

[…]
17mar2024

14 marca przedszkolaki z grupy Króliczki po raz pierwszy udały się do Teatru Muzycznego w Lublinie. Przedszkolaki miały okazję  obejrzeć spektakl na podstawie baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi’’.  Była to ich pierwsza wizyta w operze, więc emocje związane z wyjazdem były duże. Króliczki wraz z aktorami przenieśli się do magicznego świata krasnoludków, spotkali królową Tatrę i mocno trzymali kciuki za bezpieczny powrót gąsek porwanych przez lisa Sadełko. Nie tylko samo widowisko wywołało zachwyt naszych przedszkolaków. Atmosfera teatru, scena i wszystkie jej elementy oraz grająca na żywo orkiestra spowodowały, że dzieci zachwytem wspominają wyjazd. Najważniejszą naukę jaką zabiorą ze sobą na dłużej to ta, że dobrem trzeba się dzielić, a wtedy świat wokół nas staje się lepszy i piękniejszy.

Marzena Karczmarz , Małgorzata Misiak

[…]

17mar2024

Dnia 15 marca Króliczki wybrały się  do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Mickiewicza w Lubartowie. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w wiosennej lekcji bibliotecznej, zakończonej wykonaniem pracy plastycznej, pt. „Zajączek wiosną”. Przedszkolaki miały również możliwość obejrzenia przepięknych ozdób świątecznych (Rękodzieło z Hobby Klubu).

Marzena Karczmarz

[…]

18lut2024

Trudno wyobrazić sobie świat bez baśni Andersena. To między innymi dzięki nim już od najmłodszych lat możemy uczyć się odróżniać dobro od zła. Znają je dzieci, rodzice i dziadkowie. Dlatego też, 15 lutego podczas uroczystości, która odbyła się w naszej grupie okazji Dnia  Babci  i  Dziadka , Króliczki zaprezentowały widowisko pt. „Królowa Śniegu” . Dzieci przeniosły wszystkich przybyłych gości w barwną podróż do krainy Królowej Śniegu. Wraz z Gerdą szukającej Kaja, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw odwiedziliśmy nie tylko krainę Królowej Śniegu. Na scenie można było zobaczyć również m.in. czarownika i jego uczniów, Andersena, Królową Śniegu, babcię i dziadka,  renifera, gołębie, róże, motyle śnieżne, rozbójników, Laponkę oraz eskimosa, księżniczkę i księcia, wronę i kruka…

[…]

18lut2024

14 lutego obchodziliśmy w naszej grupie  – Walentynki. Był to dzień miłości, sympatii, przyjaźni, okazywania pozytywnych emocji i dzielenia się nimi z innymi. Dzieci wzięły również udział w różnych zabawach walentynkowych. Dzień ten z pewnością można zaliczyć do udanego. Był pełen miłych wrażeń i niespodzianek. Upłynął nam wszystkim w bardzo miłej atmosferze!

Marzena Karczmarz

[…]

28gru2023

Na Boże Narodzenie,
życzenia składamy.
Na święta do innych
kartki wysyłamy…

 Dnia 18.12.2023 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 4 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie X edycji konkursu plastycznego „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”. Nadesłano 23 prace plastyczne z 5 placówek oświatowych, znajdujących się na terenie miasta Lubartów. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, ponieważ wszystkie prace były wyjątkowe, przepiękne i bardzo pomysłowe. Jednak komisja konkursowa postanowiła w tym roku przyznać 3 wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy. Przebieg uroczystości uświetniły swoim świątecznym występem dzieci z grupy – „Króliczki” i „Sówki”. Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom konkursu za przepiękne kartki. Życzymy dalszych sukcesów i tradycyjnie zapraszamy za rok… Nagrody zostały zakupione ze środków Rady Rodziców naszego przedszkola, za co serdecznie dziękujemy.

Marzena Karczmarz
Nina Agnieszka Janeczek

[…]

17gru2023

Skacze aniołek, skacze po chmurkach,
niesie życzenia w anielskich piórkach.
Niesie w plecaku babki i świeczki,
a w walizkach, złote dzwoneczki.
Wesołych Świąt!

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Ozdoby świąteczne, zapach pomarańczy, piernika, śpiewanie kolęd – to buduje magiczny świąteczny klimat. I właśnie po to, aby i u Króliczków zagościła świąteczna atmosfera, 13 grudnia dzieci wraz ze swoimi Paniami zaprosiły Rodziców na warsztaty bożonarodzeniowe, celem których było wykonanie świątecznych stroików.   Przedszkolaki chcąc wprowadzić zgromadzonych gości w magię świąt Bożego Narodzenia przygotowały również krótki program artystyczny w czasie którego śpiewały, recytowały, tańczyły oraz składały życzenia świąteczne. Spotkanie było radosnym przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale również i dla ich Rodziców. Serdecznie dziękujemy wszystkim  za przybycie i wspólnie spędzony czas.

Marzena Karczmarz
Małgorzata Misiak
Iwona Suska

[…]

13gru2023

Dnia 12 grudnia 2023 r. dzieci z grup Motylki, Króliczki i Kotki odwiedziły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Śpiewem i opowieściami przybliżyły dzieciom tajemnicę narodzenia małego dzieciątka Jezus. Różnorodne aktywności zaaranżowane przez siostry dostarczyły dzieciom wielu doświadczeń i wrażeń. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach rekolekcyjnych.                                   

 Bystrzycka Elżbieta

[…]
6gru2023

Dnia 06.12.23r. dzieci z grup Sówki i Króliczki w Skansenie miały spotkanie z Mikołajem…Zanim Święty Biskup nadjechał na saniach, najmłodsi Goście obejrzeli przedstawienie „Na rozkaz Zimy” według scenariusza sprzed stu lat. Poznali Śnieżycę, Promień Słońca oraz Sopel Lodu – królewskiego błazna. Śnieżynki dzwoneczkami oznajmiły dzieciom, że sanie Mikołaja nadjechały…podczas rozmowy dowiedziały się kim był św. Mikołaj – czym zasłynął za życia i czy naprawdę chodził ubrany w czerwoną czapkę. Wysłuchały tego, kto kierował do niego swoje modlitwy i dlaczego to właśnie on stał się ulubieńcem wszystkich dzieci. Spotkanie zakończyło się oczywiście wręczeniem prezentów wszystkim grzecznym dzieciom.

N. A. Janeczek
M. Karczmarz

[…]
27lis2023

Dnia 24 XI przedszkolaki udały się do Biblioteki im. Adama Mickiewicz na kolejną lekcję biblioteczną. Podczas spotkania z paniami bibliotekarkami miały możliwość przypomnienia sobie informacji związanych z niedawno obchodzonym przez Polskę świętem – „11 listopad – Święto Niepodległości”, a także 22 listopad – „Imieniny Miasta Lubartów”. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie Króliczki wykonały pracę plastyczną będącą  symbolem narodowym Rzeczypospolitej Polskiej – godło – Orzeł Biały.

Marzena Karczmarz

[…]
24lis2023

Każdego roku o tej porze Pluszowy Miś obchodzi swoje święto, w tym roku Króliczki  również o nim nie zapomniały i chętnie się bawiły ze swoimi pluszakami. Dzień ten był dobrą okazją do;
– zapoznania z historią powstania pluszowego misia,
– kształtowania u dzieci  poszanowania zabawek,
– utrwalania przeliczania
– wprowadzenia wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych, dotykowych, smakowych,
– integracji grupy przez wytworzenie radosnej atmosfery. Nie obyło się bez „ małego, słodkiego co nieco”.

                                                                                         M. Misiak

[…]
23lis2023

Imieniny Miasta były wspaniała okazją do poszerzania wiedzy historycznej o naszym mieście Lubartowie. Króliczki wybrały się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego Ziemi Lubartowskiej, aby zobaczyć między innymi stroje ludowe z dawnych lat, ceramikę, kolekcję numizmatyczną, czy obejrzeć wiele ciekawych fotografii, które tylko tu można zobaczyć. Dodatkowo dzieci mogły obejrzeć twórczość lubartowskiego artysty (obrazy , rzeźby, płaskorzeźby)  zgromadzoną na wystawie czasowej Jerzego Knefla. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele estetycznych przeżyć.

                                                                                                M. Misiak

[…]
14lis2023

Dnia 14 XI Króliczki wzięły udział w imprezie sportowej zorganizowanej w ramach projektu popularyzującego zdrowy i aktywny styl życia pod nazwą „Przedszkoliada”, w Szkole Podstawowej nr 1. Drużynę stanowiło 6 dziewczynek i 4 chłopców, pozostali z grupy były kibicami. Dziękujemy LUBELSKIEMU ZWIĄZKOWI PIŁKI NOŻNEJ oraz  MOSiR LUBARTÓW za zaproszenie. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i już nie możemy doczekać się kolejnej edycji.

Marzena Karczmarz

[…]
26paź2023

W dniu 24 października, Króliczki  wybrały się na cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i  zapaliły znicze na grobach żołnierzy poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci. W czasie wycieczki, dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Marzena Karczmarz

[…]
21paź2023

Dnia 16 X, z myślą o  witaminach, grupa Króliczków  postanowiła zrobić wspólnie –  pyszną sałatkę warzywną. Każdy „Króliczek” ubrany w chustkę i fartuszek, zaopatrzony w  deskę do krojenia i nożyk, przystąpił  do krojenia wcześniej przygotowanych na parze warzyw. Dzieci samodzielnie kroiły, mieszały i doprawiały  sałatkę warzywną przestrzegając przede wszystkim zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przygotowywanie  sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji. Na koniec  przedszkolaki  urządziły w sali prawdziwą ucztę sałatkową!

Marzena Karczmarz

[…]
21paź2023

Dnia 20 października 2023r., dzieci z grupy Króliczki rozpoczęły  cykl spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej  im. A. Mickiewicza w Lubartowie. Celem wizyty było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz zapoznanie dzieci z biblioteką jako miejscem użyteczności publicznej. Króliczki podczas spotkania z paniami bibliotekarkami dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Poznały etapy powstawania książki,  zasady korzystania z biblioteki, . W trakcie pobytu w bibliotece, rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni, zwiedziły również pomieszczenia wypożyczalni i czytelni, dowiedziały się o ich przeznaczeniu. Miały możliwość oglądania różnorodnych książeczek z zakresy literatury dziecięcej. Czas minął bardzo szybko,  a na zakończenie pełnego wrażeń spotkania dzieci   zapowiedziały, że w  tym  roku szkolnym  będą częstymi gośćmi biblioteki.

Marzena Karczmarz

[…]
18paź2023

Dnia 16.10.2023 roku dzieci z grupy Króliczki i Motylki uczestniczyły  w wycieczce do Muzeum Wsi Lubelskiej. . Od przewodnika dowiedziały się, jak wyglądało życie na dawnej wsi, poznały jej architekturę, zwyczaje i tradycje. Przedszkolaki uczestniczyły również w zajęciach, które wprowadziły ich w świat dawnych zabaw i zabawek, jakie towarzyszyły dzieciństwu ich prababć i pradziadków. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy i choć zmęczeni, niezwykle zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Będziemy mieli co wspominać!

Marzena Karczmarz
Elżbieta Bystrzycka

[…]
16paź2023

Wszystkich Rodziców, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat rozwoju mowy dziecka, zrozumieć czynniki hamujące i stymulujące jej rozwój, poznać sposoby radzenia sobie z obserwowanymi u dziecka trudnościami zapraszamy na rozpoczynające się w naszej placówce Spotkania Edukacyjne dla Rodziców. Logopeda przedszkolny Magdalena Cieślik poprowadzi cykl wykładów „Pomówmy o…”, których celem jest:
– podniesienie świadomości logopedycznej Rodziców,
– wspieranie Rodziców w poznawaniu i rozumieniu mechanizmów wpływających na rozwój mowy dziecka,
– wyposażenie w wiadomości i umiejętności potrzebne do stymulowania i wspomagania rozwoju mowy dziecka,
– włączenie w efektywną współpracę.
Pierwszy wykład z cyklu „Pomówmy o…”, dotyczący rozwoju mowy dziecka odbędzie się 23 października 2023r. (poniedziałek) o godzinie 15.30 w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Lubartowie (w sali grupy Motylki).
Zainteresowanych Rodziców proszę o zgłoszenie chęci udziału i zapisanie się na spotkanie u wychowawców grup, do czwartku 19.10.2023r.
Spotkanie jest bezpłatne i będzie trwało ok. 1godziny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Serdecznie zapraszam

                                       Magdalena Cieślik

6paź2023

Dnia 04.10.2023r w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie odbył się spektakl pod tytułem : „ Doktor i jego zwierzęta”. W tym wydarzeniu wzięły udział dzieci z grupy : wiewiórki, sówki, wróbelki, króliczki, motylki i kotki

Spektakl opowiada o przygodach szalonego doktora, który pewnego dnia przewrócił swoje życie do góry nogami. Doktor zamiast ludzi leczy zwierzęta, ponieważ zna ich język i potrzeby. Jako wybitny weterynarz znany na całym świecie, wyrusza do odległej Afryki, ogarniętej małpią zarazą. W tej międzynarodowej misji towarzyszą mu jego zwierzęta: pies Jip,  świnia Geb-Geb , małpa Czi-Czi i papuga Polinezja, a to wszystko przy specjalnie skomponowanych do spektaklu piosenkach, przybliżających młodemu widzowi cechy naszych bohaterów.

[…]
3paź2023

3 października  dzieci z grupy „Króliczki”  wyruszyły  do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem nowej pory roku – Jesieni. Park ten jest ozdobą naszego miasta, gdzie można odpocząć, dotlenić się i na pewno miło spędzić czas. W tym dniu pogoda była wyjątkowo piękna. Nie brakowało promieni słońca i ciepłych podmuchów wiatru. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierały jesienne skarby. Był też czas na wesołe zabawy z chustą, wśród kolorowych liści.

Marzena Karczmarz

[…]
2paź2023

Dnia 26.09.2023r w naszym przedszkolu w ramach realizacji  „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” gościliśmy autorkę tomiku poezji „Melodia życia” panią Ewę Miduch. Przedszkolaki z grupy: Kotki, Motylki i Króliczki miały okazję posłuchać wierszy czytanych przez naszego gościa, a także posłuchać piosenek śpiewanych przy akompaniamencie gitary. Działanie te miało na celu promować i wspierać rozwój czytelnictwa. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało wiersz napisany przez naszego gościa. Dzieci podziękowały za spotkanie pani Ewie Miduch piosenką oraz  gromkimi brawami . Pani Dyrektor natomiast złożyła na ręce gościa podziękowania za poświęcony dzieciom czas. Spotkanie to upłynęło w ciepłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy pani Ewie Miduch za przyjęcie zaproszenia.

[…]
2paź2023

„Międzynarodowy Dzień Kropki” obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Króliczki tego dnia wysłuchały   historii kropki , a także obejrzały krótki filmik o tytułowej „Kropce”. Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką – przedszkolaki rysowały także swoje „kropkowe dzieła”, ozdabiały kropkę, układały „kropkowe” wzory. Króliczki bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

Marzena Karczmarz

[…]
29wrz2023

Z okazji tego dnia niezwykłego,
życzymy chłopcom wszystkiego najlepszego,
humoru radosnego
i aby codziennie spotykało Was coś magicznego.

Dnia  września w przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Chłopaka”. Już od samego rana dało się wyczuć odświętną atmosferę! Z tej okazji dziewczynki  wręczyły chłopcom upominki, dyplomy oraz złożyły życzenia. Nie zabrakło też poczęstunku dla wszystkich dzieci.  Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości.

[…]