DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa- Dzień kolorowej Skarpetki. Zespół Downa jest zaburzeniem genetycznym, które spowodowane jest obecnością dodatkowego chromosomu w materiale genetycznym. Data tego dnia nie jest przypadkowa. Dzień i miesiąc zostały wybrane tak, aby odpowiadały 3 dodatkowemu chromosomowi w 21 parze łańcucha genetycznego. Obchody tego dnia stanowią istotny element solidaryzowania się z osobami zmagającymi się z tym zaburzeniem, uwrażliwiają nas na akceptację tych osób z całą ich wyjątkowością.  W związku z tym najmłodsze grupy w naszym przedszkolu- Pandy, Myszki, Pingwinki, Tygryski i Wiewiórki dnia 15.03.2024r. uczestniczyły w zajęciach, których bohaterką była Fredzia- fioletowa skarpetka. Fredzia urodziła się wyjątkowa, wyglądała inaczej niż inne skarpetki i jej wygląd wzbudzał duże zainteresowanie. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z tematyką odmienności i wyjątkowości osób z Zespołem Downa. Dzieci uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem kolorowych skarpetek, będących symbolem niedopasowanych chromosomów.  Zajęcia poprowadziły pedagog specjalny oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie- pracujące w przedszkolu.

Aleksandra Lisek
Karolina Trojanowska