POLSKIE MIASTA W BAŚNI I LEGENDZIE

20 lutego 2024r. starsze dzieci z naszego przedszkola obejrzały w sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie    przedstawienie teatralne pt ,,Polskie Miasta W Baśni I Legendzie” w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego z Krakowa. Główni bohaterowie – chłopiec Bolek i jego dziadzio Kazimierz przenieśli się za sprawą czarodziejskiego lustra w dawne czasy baśni i legend o niektórych miastach Polski. Pierwszym przystankiem na trasie czarodziejskiej podróży był Poznań. Tam poznali sprytne koziołki, które uciekły Maciejowej na zegar ratuszowy. Następnie zawitali do Krakowa poznając historię hejnału z wieży Mariackiej, krakowskiego obwarzanka i Lajkonika.

Kolejnym etapem była Warszawa i legenda o Syrence Warszawskiej oraz historia o Bazyliszku. Następnie Toruń i opowieść o pysznych piernikach. Była też Kruszwica, gdzie okrutny król Popiel został zjedzony przez myszy. Dzieci poznały również historię naszego godła poprzez ,,Legendę o Lechu, Czechu i Rusie’’. Dzięki scenografii mali widzowie mogli przenieść się w legendarne czasy. Dialogi, piękne utwory muzyczne, kostiumy nawiązujące do poszczególnych historii, kolorowe światła dostarczyły dzieciom niesamowitych wrażeń. Dzieci uczyły się i dobrze bawiły.

Małgorzata Krupa