PRZYGODY W LESIE – GRZYBOBRANIE – PREZENTACJA

W dniu dzisiejszym (30.10.2023r.) dzieci młodsze i starsze naszego przedszkola uczestniczyły w prezentacji na temat lasu, jego mieszkańców i roślin tam występujących prowadzonej przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lubartowie -Pana Kamila Wolińskiego. Pan Kamil w obrazowy sposób zapoznał dzieci jak bezpiecznie przygotować się na grzybobranie. Należy ubrać kurtkę z kapturem i długimi rękawami, długie spodnie, buty z dłuższą cholewką, czapkę. Wskazane jest zabrać ze sobą wiklinowy koszyk i środek przeciw owadom. Przedszkolaki dowiedziały się jak wyglądają kleszcze, gdzie występują oraz że przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt wirusy i zarazki.

Następnie dzieci poznały zasady prawidłowego zachowania się w lesie:

•    nie hałasujemy
  •    nie śmiecimy
  •    nie rozpalamy ognisk
  •    nie zbliżamy się do dzikich zwierząt i nie płoszymy ich
  •    szanujemy rośliny i zwierzęta

Dobrym rozwiązaniem jest zabranie przez dziecko gwizdka i użycie go w chwili zagrożenia. W dalszej części spotkania dzieci poznały budowę grzyba oraz podział na jadalne i trujące. Prowadzący wskazał na konieczność zbierania tylko grzybów jadalnych i organizowanie wycieczek do lasu dzieci z osobą dorosłą. W przypadku podejrzenia zatrucia grzybami należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Podsumowaniem i utrwaleniem wiadomości na temat bezpiecznych wycieczek do lasu w celu zbierania grzybów był wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Grzyby” oraz zagadki o mieszkańcach lasu i roślinach tam występujących.

Małgorzata Krupa