LEKCJA FOLKLORU W ZESPOLE PIEŚNI I TAŃCA „LUBLIN” IM. W. KANIOROWEJ

Dnia 04.04.2023 r. dzieci z grup Motylki, Zajączki, Kotki i Króliczki gościły w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej w Lublinie. Celem wizyty był udział przedszkolaków  w lekcji folkloru przygotowanej przez panią Monikę Pacek z Grupą „Mały Lublin”. Tematem zajęć były tradycje Świąt Wielkanocnych. Na wstępie tańcerze przywitali swoich gości „Suitą tańców lubelskich”. Następnie przedstawili ludowe zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i topieniem Marzanny oraz powitaniem wiosny i chodzenie z gaikiem. Towarzyszyły tym obrzędom ludowe przyśpiewki i tańce. Kolejną atrakcją był pokaz wiązanki tańców rzeszowskich w wykonaniu młodych tańcerzy, m.in. Lasowiak i Cebulka. Następny etap występu poświęcony był tradycjom Świąt Wielkanocnych. Artyści dali popis swoich umiejętności tanecznych i wokalnych. Ogromny zachwyt przedszkolaków wzbudził wielkanocny kogucik.
Udział w zajęciach dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń. Wzbogacił ich wiedzę, pobudził wyobraźnię i zmotywował do rozwijania umiejętności tanecznych.

Bystrzycka Elżbieta