ŚWIĄTECZNE ANIOŁKI – SPOTKANIE W GRUPIE ZAJĄCZKI

Współpraca z rodzicami stanowi ważny element pracy nauczyciela. Dla dobrych efektów wychowawczych i dydaktycznych konieczna jest pozytywna aktywność dziecka, wychowawcy i rodziców. Zajęcia otwarte dla w przedszkolu są okazją wzajemnej integracji. Pozwalają zaobserwować osiągnięcia grupy oraz spojrzeć na własne dziecko na tle różnych sytuacji. Zajęcia tworzą również przestrzeń dla wspólnego działania. Dostrzegając wartość zajęć otwartych na różnych płaszczyznach zaprosiliśmy Rodziców dzieci z grupy ZAJĄCZKI na zajęcia pt. ,,ŚWIĄTECZNE ANIOŁKI”.

Przedszkolaki powitały zebranych śpiewem i tańcem oraz pozdrowieniami. Następnie dzieci opowiadały o znanych im tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia (choinka, Wigilia i 12 potraw, pasterka, szopka, prezenty, opłatek). Identyfikowały, rozpoznawały i nazywały litery i sylaby, rozwiązywały zagadki fonetyczne określając miejsce głoski w podanym wyrazie. Rozwiązaniem były prezenty pod choinką, które dzieci rozmieszczały doskonaląc umiejętność określania kierunków w przestrzeni: po, pod, po prawej i lewej stronie- w odniesieniu do choinki.

Wśród dzieci z naszej grupy są przedszkolaki które przyjechały do Polski z innych krajów lub jedno z rodziców nie jest Polakiem. Tato Natalki jest Słowakiem. O zwyczajach zwiazanych z zimowymi świętami na Słowacji opowiedziała mama Natalki. Niektóre są podobne do obchodzonych w naszym kraju, inne się różnią. Np. wieniec adwentowy z czterema świeczkami, opłatek wypiekany samodzielnie w domach ale spożywany z czosnkiem i miodem. Przygotowuje się ,,kapustnicę”-zupę z kapusty i grzybów, ze śmietaną i masłem oraz rybę, sałatkę warzywną. Ciekawym zwyczajem jest rozbijanie orzechów przez osobę najmłodszą w rodzinie i rzucanie ich w 4 kąty pokoju mówiąc: ,,Kącik, kącik, nie mam czym Cię obdarzyć, tylko tym orzeszkiem”. Podobieństw i różnić jest dużo. Dzieci i Rodzice słuchali z zaciekawieniem, ale i smakowali. Kosztowanie opłatka i waflowych rurek sprawiło zebranym wiele przyjemności. Poczęstunek smakował tym bardziej, że był samodzielnie przygotowany przez rodzinę Natalki. Wypieki prócz walorów smakowych miały wytłoczone obrazki szopki, postaci, roślin …

Po dużej dawce ciekawostek -podjeliśmy kolejne działanie-wykonanie świątecznego aniołka. I rozpoczeły się wspólne działania dzieci i rodziców: wycinanie, przyklejanie, ozdabianie, komponowanie z różnych materiałów. Wynikiem pracy były przepiękne anioły z kręconymi lokami, każdy inny, ciekawy, wspaniały. Na zakończenie składaliśmy sobie życzenia Wesołych Świąt i śpiewaliśmy piosenkę ,,Świąteczne aniołki”

Panie pracujące w grupie Zajączki