SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

4 grudnia to szczególna data w kalendarzu. Tego dnia obchodzą swoje święto wszyscy górnicy. Chcąc przybliżyć naszym przedszkolakom odpowiedzialną i bardzo trudną pracę w kopalni, 8 grudnia zaprosiliśmy do naszej placówki górników – Pana Roberta Rodzika oraz Pana Patryka Krasuckiego z kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” która ma już 40 lat.

Pan Robert Rodzik ubrany był w galowy mundur, na jego czapce – która nazywa się czako – lśnił czarny pióropusz z piór kogucich. Przedszkolaki dowiedziały się, że są cztery kolory pióropuszy: czarny, czerwony, biały i zielony a jego barwa uzależniona jest od rangi górnika. Z przodu czako posiada godło, na które składa się młot i kilof.  Mundur galowy górnika posiada 29 guzików. Ta liczba upamiętnia św. Barbarę (patronkę górników), która umarła śmiercią męczeńską w wieku 29 lat. Jednak w kopalni pod ziemią, górnik ubrany jest w strój roboczy który prezentował Pan Patryk Krasucki. Oprócz górników pod ziemią pracują również mechanicy w kaskach niebieskich, elektrycy – zielone nakrycie głowy, żółty kask mają pracownicy pracujący w transporcie a biały osoba z nadzoru czyli „sztygard”.

Dzieci miały możliwość  założenia czapki górniczej. Górnik opowiedział jak wygląda Jego codzienna praca pod ziemią, jakimi narzędziami posługuje się w kopalni, przybliżył etapy powstawania i wydobywania węgla. Przedszkolaki były bardzo ciekawe pracy górnika i zadawały bardzo dużo pytań np. czy praca jest trudna, czy daje im satysfakcję, czy jest bezpieczna,

Dzieci podziękowały gościom za przybycie wręczając pamiątkowe dyplomy a górnicy obdarowali przedszkolaki słodką niespodzianką i kalendarzami dla każdej grupy. Na zakończenie odbyły się pamiątkowe zdjęcia.

Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Rodzikowi oraz Panu Patrykowi Krasuckiemu z kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” za poświęcony czas i interesującą prelekcję na temat pracy górnika.

S. Wojnowska, M. Szczygieł