ZAJĄCZKI I BIEDRONKI NA WYCIECZCE W LESIE

Dnia 11 października dzieci z grupy Zajączki i Biedronki były na wycieczce w Lasach Kozłowieckich. Na leśnym parkingu dzieci powitali pracownicy Nadleśnictwa Lubartów. Zaprosili przedszkolaków na szlak ścieżki dydaktycznej ,,Kopanina” w celu poznania lasu i rządzących w nim praw. Spacerując, dzieci poznawały leśnych mieszkańców, warstwową budowę lasu i znaczenie poszczególnych warstw: ściółki, runa leśnego, podszycia i korony drzew. Dowiedziały się o roli drzew: zacieniają one niższe miejsca, zmniejszają parowanie wody, zwiększają wilgotność powietrza, dostarczają tlen.

Bardzo interesowały dzieci pełzające owady, rosnące grzyby, mchy oraz zrzucona skóra – gada. Dowiedziały się, że można zbierać tylko grzyby znane- jadalne. Las jest ,,domem” zwierząt i roślin, a ludzie są tylko gośćmi – należy zachować się cicho i szanować przyrodę. Obiekty przyrodnicze, zwierzęta- niedostępne bezpośredniej obserwacji były prezentowane na mijanych tablicach. Dzieci słuchały opowieści pracowników Nadleśnictwa, obserwowały ciekawe rośliny i zwierzęta. A wszystko to przy śpiewie ptaków, szumiących koronach drzew, wśród przyjemnych zapachów np. żywicy.

Podróż autokarem i długa piesza wycieczka po lesie dostarczyły przedszkolakom nowych wiadomości i doświadczeń oraz wspaniałych wrażeń. Dzieci wróciły do przedszkola z kolorowymi bukietami z liści, skarbami w postaci szyszek, żołędzi, kasztanów. Posłużą one jako tworzywo przyrodnicze w kąciku przyrodniczym i materiał na prace plastyczne. 

                                                     M. Krupa, K. Krasa-Chudek i E. Truszkowska