ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Ważnym dniem, które już na stałe wpisało się w przedszkolny kalendarz, jest 10 października. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. W grupach Żabki, Jeżyki, Króliczki i Kotki odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew a następnie przedszkolaki w ogrodzie przedszkolnym zasadziły kolejne już zielone drzewko. Dzieci miały też możliwość doświadczyć swoimi zmysłami zapachu, struktury kory drzew, koloru. Największą frajdą okazała się wesoła zabawa w kolorowych, jesiennych liściach. Powyższe działanie było jednocześnie zadaniem w ramach realizowanego w grupach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Z kulturą mi do twarzy”.

Warto wiedzieć, że Dzień Drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Do Europy idea trafiła w 1951 roku.  Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

S. Wojnowska

GRUPA ŻABKI