ZAJĄCZKI W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

Dnia 2.06.2022 dzieci z grupy Zajączki były na wycieczce w Muzeum Wsi Lubelskiej. Po dojechaniu autokarem na miejsce powitała nas deszczowa pogoda, ale i uśmiechnięta pani przewodnik. Zapoznała ona dzieci z planem lekcji muzealnej i jej tematem: ,,Ginące zawody lubelszczyzny”. Pierwszym z prezentowanych zawodów był garncarz. Pani zaprosiła dzieci do wiejskiej chałupy przeniesionej do Skansenu z Urzędowa. Znajdowały się w niej narzędzia pracy garncarza: ceber, koło garncarskie, nożyk do odcinania gliny, naczynia wytwarzane z gliny : dzbanki, miski, kubki, cedzak, rynka, naczynia do przenoszenia posiłku dla gospodarzy pracujących w polu. Drugim z poznanaych zawodów, ważnych dawniej dla społeczności wiejskiej był kowal i miejsce jego pracy – kuźnia. Dzieci oglądały palenisko, miech do dmuchania powietrza (ważny przy rozpalaniu ognia). Szczególnie chłopców zainteresowały narzędzia wykonywane przez kowala: narzędzia rolnicze, okucia do drzwi, podkowy. Trzecim zawodem prezentowanym dzieciom był młynarz i miejsce jego pracy- młyn. Pani opowiadała i prezentowała na modelu młyna -proces wytwarzania mąki, zasady działania wszystkich narzędzi i ich zależność od siły wiatru. Prezentacje były opisowe i bardzo zajmujące dla dzieci. Zadawały wiele pytań, chętnie odpowiadały na pytania pani przewodnik. Padający na początku zajęć deszcz szybko ucichł – pozostawiając po sobie mokre i błotniste ścieżki i dróżki przy wiejskich zagrodach. Wieś po deszczu prezentowała się przedszkolakom barwną paletą kolorów, różnorodnością kształtów, zapachów, odgłosów. Było przepięknie i ciekawie.

Panie pracujące w grupie Zajączki