LEKCJA PRZYRODY Z OKAZJI DNIA ZIEMI

„Ziemia więcej mówi nam o nas niż wszystkie książki”

– Antoine de Saint – Exupéry

W dniach 27 i 28 kwietnia 2022 r. nasze przedszkole odwiedzili leśnicy pracujący w Nadleśnictwie Lubartów. Spotkania zorganizowane były z okazji obchodzonego kilka dni temu Dnia Ziemi. Celem spotkań było kształtowanie wśród dzieci podstawowych zasad ochrony przyrody, poznanie wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących lasy oraz uświadomienie dzieciom jakie zagrożenia może stwarzać człowiek dla środowiska. Treści przyrodnicze mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju intelektualnego dzieci w wieku przedszkolnym. Informacje dotyczące natury oraz jej ochrony uczą odpowiedzialności za swoje zachowania.

Nasi goście przypomnieli dzieciom w jaki sposób należy zachowywać się w lesie. Zwracali szczególną uwagę na to, że las jest domem zwierząt, a my jesteśmy tam gośćmi, musimy więc szanować roślinność oraz zamieszkujące tam zwierzęta. Dzieci poznały mieszkanców lasów, zaznajomiły się z ich śladami, odgłosami oraz poznały zwyczaje niektórych z nich. Było również sporo zagadek, z którymi przedszkolaki świetnie sobie poradziły. Dzieci z grup 3-letnich poznały natomiast budowę warstwową lasu oraz miały okazję własnoręcznie wykonać taki mini-las zamknięty w słoiku, który poźniej mogły zabrać ze sobą do domu.

Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Lubartów za poświęcony czas i za ciekawą lekcję przyrody.

M. Szczygieł, N. Janeczek

Zapraszamy do galerii: