DZIEŃ BABCI I DZIADKA NA LUDOWĄ NUTKĘ (film)

Są takie dwa dni
          Jedyne dni w roku
          To święto Babci i Dziadka
          Łza się kręci w oku
          O tym ważnym święcie
          Jeże pamiętają  i dla naszych gości
         Wiersz  i życzenia dziś mają

Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się dnia 25 stycznia 2022 r, zorganizowana przez dzieci z grupy Jeżyki wraz z ich wychowawcami, obfitowała we wzruszające momenty, którym towarzyszyła ludowa oprawa. Jednak kolejny już raz, ze względu na obostrzenia sanitarne nie mogła się odbyć z osobistym udziałem naszych drogich „dziadków”. Mimo to, każde krzesełko na jeżykowej sali było zajęte. Oryginalna galeria jaką utworzyły zdjęcia Babć i Dziadków przypięte na krzesełkach, wywołała uśmiech na twarzach przedszkolaków podczas przedstawienia. Występ z okazji tego dnia został przeniesiony w sferę wirtualną.

Niezmiernie nam miło, że swoją obecnością zaszczycili nas goście: pani Iwona  Kożuchowska – Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 4, oraz pani Beata Guz – Wicedyrektor.

Występ przedszkolaków rozpoczął się układem tanecznym w bardzo „nowoczesnej” oprawie do utworu „W moim ogródeczku”. Następnie wierszem „mali aktorzy” przywitali swoich kochanych Dziadków i drogie Babcie:

„Wszystkich dziś witamy, pięknie się kłaniamy,
Na ludowa nutę razem zaśpiewamy.
Razem zaśpiewamy, pięknie zanucimy,
Bo święto babci i dziadka dzisiaj obchodzimy”.

Na ludową nutkę Jeżyki zaśpiewały przyśpiewki: „Miała baba koguta”, „Maryna, gotuj pierogi” oraz piosenki „Małe serduszko”, „W krainie babci i dziadka”. Utwory muzyczne przeplecione były scenkami ludowymi oraz wierszykami o babci i dziadku. Odegrane scenki, pozwolą oglądającym film  dziadkom, wrócić do lat młodości i dzieciństwa.

Przedszkolaki z wielką starannością wykonały również tańce ludowe: „Krakowiaka” i „Polkę Lubelską” oraz układ taneczny do piosenki „Moja Maryneczka” oraz „Czerwone korale”. Występy dzieci wzbogacono o piękne, tradycyjne stroje ludowe, które dopełniły całości prezentacji.

To , pełne wzruszeń, międzypokoleniowe spotkanie „online” było wspaniałą okazją do pielęgnowania tradycji ludowych, wzmacniania więzi rodzinnych oraz uczenia dzieci szacunku do osób starszych.

Nasza cała przedszkolna „jeżykowa grupa” raz jeszcze życzy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, bo wszyscy wiemy, jakie jest ono ważne, dużo radości każdego dnia, bo przecież to uśmiech jest najcieplejszym promieniem słońca, nawet gdy za oknem szaruga,  dużo miłości, bo każdy potrzebuje jej do życia, i spełnienia wszystkich marzeń – pamiętajcie, drodzy Dziadkowie, że na marzenia zawsze jest dobry czas!

S. Wojnowska, G. Szewczyk

Dla Babci i Dziadka – JEŻYKI