CYFROWA PODRÓŻ Z AWATAREM ORAZ NECIEM W GRUPIE JEŻYKI

W dniach 20-24 września 2021 r. przedszkolaki z grupy Jeżyki wraz z wychowawcami włączyły się w organizację zajęć, które poświęcone były rozwijaniu i kształtowaniu kompetencji cyfrowych dzieci. Tym samym rozpoczęły realizację projektu pt. „Cyfrowa podróż z Awatarem w przedszkolu” oraz „Necio.pl”. Powyższe działania mają na celu wdrażanie dzieci do umiejętnego korzystania z nowoczesnej technologii, uświadomienie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu jak też wynikających z nadmiernego spędzania czasu przy komputerze.

W czasie pierwszych zajęć Jeżyki poznały bohatera projektu – małego, przyjaznego robocika Necia – który zaprasza przedszkolaki do wspólnej zabawy na portalu www.necio.pl
Wykorzystując multimedialne bajki, piosenki dostępne na stronie oraz poprzez ciekawe zabawy, przedszkolaki dowiedziały się, że Internet to interesujące, przyjazne i ciekawe miejsce gdzie przy wsparciu i opiece rodziców można bawić się, uczyć. Poznały również Sieciuchy, które w bardzo przystępny dziecku sposób, symbolizowały internetowe zagrożenia. Jeżyki stworzyły „Kodeks” bezpiecznego użytkowania Internetu, w którym zawarły bardzo ważne informacje m.in o tym, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, nie można podawać informacji o sobie.

Przez kolejne miesiące, w których realizowany będzie projekt, przedszkolaki poznają zasady obsługiwania prostych aplikacji i programów komputerowych m.in. Tux Paint, AutoDraw, Pizap, Freeplane, WordWall i wiele innych.

S. Wojnowska