MALI PATRIOCI

W roku szkolnym 2020/2021 Grupa Zajączki realizowała Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „ Piękna Nasza Polska Cała” . W ramach projektu dzieci brały udział w wielu działaniach , które miały na celu:
– kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
– rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi,
– poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu (dostrzeganie piękna ojczystego miejsca)
– budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem – rodzina, przedszkole, miejscowość.

Zadania , które zrealizowały Zajączki w ramach projektu :
1) „Zapoznanie, nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego”.
2) „Piękna Nasza Polska Cała” – zorganizowanie kącika o tematyce folkowej, regionalnej lub patriotycznej w grupie lub w placówce
3)” Inscenizacja z okazji 11 listopada „– Narodowe Śpiewanie Hymnu o godzinie 11:11 – przygotowanie, pomoc, współudział .
4) „Piękna Niepodległa” – zasadzenie drzewa na terenie przedszkola.
5) „Poranki patriotyczne” – zainicjowanie działań przez cały tydzień o charakterze patriotycznym, regionalnym, folkowym .
6) „Jesteśmy Polką i Polakiem” – fotobudka ze strojem ludowym .
7) „Herb naszego miasta” – praca plastyczna indywidualna i grupowa .
8) „Mam chusteczkę haftowaną” – zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową.
9) „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja. ( cebularze )
10) „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie Dnia Mody Patriotycznej.
11) Zorganizowanie Tygodnia Legend i Baśni Polskich – czytanie, inscenizacje legend, wystawa prac plastycznych,
12) „W starym kinie” – projekcja dawnych dobranocek.
13) „Chodź, pomaluj mój świat” – plener malarski – malowanie przyrody, pejzaży polskich krajobrazów w plenerze na folii strechowej.
14) „Jak dobrze mieć sąsiada” – zapoznanie się z historią, tradycjami, folklorem wybranego kraju sąsiadującego z Polską – Rosja .
15) „Zabawy i zabawki dzieci świata” – zapoznanie z wyglądem i historią „ Matrioszki” rosyjskiej laleczki, wykonanie własnej Matrioszki z masy solnej.
16) „Czerwone korale” – warsztaty biżuterii regionalno-folkowej – zorganizowanie wystawy własnoręcznych wyrobów
17)”Założenie Słownika Gwary Regionalnej „- ilustrowany słownik gwary lubelskiej.
18) „A ja kocham moje miasto” – narysowanie największej laurki dla miasta – kredą na tarasie przedszkolnym.
19) „Gramy w biało – czerwone” – wykonanie gry planszowej
20) „Dzień Języka Ojczystego” w grupie Zajączki.,
21) „Kącik Książki Patriotycznej”
Przedszkolaki otrzymały certyfikat dla naszej placówki i dyplomy dla Młodych Patriotów. Był to czas obfitej kreatywności i świetnej zabawy , ale przede wszystkim możliwość szerzenia postawy patriotyzmu w Naszej „ Małej Społeczności „.

Nauczycielki pracujące w gr. ZAJĄCZKI