,,WIOSNA TUŻ, TUŻ … ”

Przedszkolaki z grupy ZAJĄCZKI przygotowując się do powitania PANI WIOSNY postanowiły zrobić MARZANNE. Przed przystąpieniem do pracy, dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania o ludowym zwyczaju Topienia Marzanny.
Marzanna jest kukłą wykonaną głównie ze słomy i bibuły.
Sama kukła jest symbolem zimy, a ceremonia jej spalenia i wrzucenia do wody według zwyczaju miała spowodować odejście Zimy i przebudzenie przyrody do życia – nadejście Wiosny.

Tworząc kolorową kukłę dzieci wykazały się bogatą wyobraźnią i kreatywnością. Pomagały wiązać słomę, robić ręce i nogi z gazet. Tworzyły suknię z zielonego materiału i ozdabiały powstałą postać kolorowymi kwiatami. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
Mając na uwadze poszanowanie naszego środowiska, będziemy żegnać Zimę i witać Wiosnę w czasie radosnych zabaw w przedszkolu. Marzanna ,,odejdzie” żegnana piosenką i pozdrowieniami
,,Żegnaj Zimo. Do zobaczenia za rok”.

Małgorzata Krupa, Emilia Truszkowska