SŁODKIE TRADYCJE

W dniu dzisiejszym, z okazji Tłustego Czwartku w grupie dzieci młodszych odbyły się zajęcia ,,Słodkie tradycje”. Brały w nich udział również dzieci z Ukrainy uczęszczające do naszego przedszkola, ich mamy i rodzeństwo. Tłusty Czwartek to w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się ,,zapusty”. Dawno temu ludzie wierzyli, że jeśli w Tłusty Czwartek zjada się dużo smakołyków, to przez cały rok będzie się mieć szczęście i dobrobyt. Od zapoznania z Tradycją związaną z Tłustym Czwartkiem rozpoczęło się wspólne spotkanie. Poznawaliśmy podobieństwa i różnice pomiędzy słodkościami spożywanymi w tym dniu: pączki, donaty, chrusty, albo faworki. Dzieci dowiedziały się, jakie kolejno czynności należy wykonywać i z jakich produktów, aby były gotowe pączki i donaty.

Ciekawa okazała się zabawa dydaktyczna, w czasie której przedszkolaki układały na paterze słodkości według kodu – doskonaląc przeliczanie liczmanów i ćwicząc spostrzegawczość wzrokową. W czasie tej zabawy bardzo ładni współpracowały dzieci starsze z młodszymi pomagając odczytać zapisane cyfry, w szeregowaniu –  od najmniejszej liczby elementów – do największej. W następnym zadaniu dzieci komponowały z przygotowanych elementów ,,donatowe ludziki” i kolorowały je. Powstała barwna wystawa prac plastycznych. Zabawy ruchowe przy muzyce i z chusteczką haftowaną sprzyjały integracji dzieci i dorosłych. Dzieci z Ukrainy poznały tradycje związane z Tłustym Czwartkiem jakie kultywujemy w polskich domach, a jedna z mam opowiedziała nam o zwyczajach i tradycjach podtrzymywanych w rodzinach na Ukrainie np. smażenie naleśników i podawanie ich ze słodkimi dodatkami.

 Na zakończenie uczestnicząca w zajęciach dyrektor naszego przedszkola -pani Beata Romanek podziękowała uczestnikom: dzieciom, rodzicom i rodzeństwu za aktywny udział , gratulowała dzieciom wiedzy i umiejętności oraz bogatego słownika biernego i czynnego. Przedszkolakom wręczyła dyplomy ,,Pączkowego Mistrza”. Był też poczęstunek i smakowanie pysznych chrustów. Aktywność dzieci, radość na twarzach uczestników wspólnej pracy i zabawy były wyrazem dobrze spędzonego czasu.

                                                                                         Małgorzata Krupa