ADAPTACJA W GRUPIE MISIE

Przygotowując się do nowego roku przedszkolnego starałyśmy się stworzyć dla naszych przedszkolaków doskonałe warunki do ich rozwoju : samodzielności, sprawności manualnych i technicznych, umiejętności poznawania otoczenia i kształtowania systemu wartości. Okres adaptacji w grupie MISIE przebiega pomyślnie. Większość dzieci krótko żegna się z rodzicem w szatni i wchodzi do sali. Samodzielnie podejmują zabawy na dywanie. Niektórzy proszą o kredki i rysują lub kolorują. Inne budują z klocków, układają puzzle, oglądają książeczki, proszą o czytanie im. Są to aktywności podejmowane przez dzieci przy niewielkim wsparciu ze strony nauczyciela i pań pracujących w grupie. Jest grupa dzieci, które potrzebują większego wsparcia osób dorosłych. Trzeba je zachęcić, aby weszły do sali, pobawiły się same lub z rówieśnikami, czasami aktywnie uczestniczyć w ich zabawach, odgrywać scenki, wymyślać rymowanki. Staramy się wspierać dzieci i rodziców.

Dzień przedszkolaka jest pełen przygód i atrakcji. Dzieci poznały już salę. Pamiętają wygląd znaczka w szatni, na półce indywidualnej, przy wieszaku, w łazience i na krzesełku przy leżaku do odpoczynku. Coraz lepiej radzą sobie z czynnościami samoobsługowymi w łazience, w szatni i w czasie spożywania posiłków. Bardzo lubią wykonywać prace plastyczne : lepić z plasteliny, malować farbami, tworzyć kompozycji z kolorowego papieru – wydzieranki. Chętnie uczestniczą w zabawach ruchowych, a w szczególności przy muzyce (np. przy piosence ,, Mały Miś”). Uczymy się piosenki na uroczystość przedszkolną ,,Powitanie Jesieni”, chodzimy na spacery. Bawimy się w ogrodzie przedszkolnym i na tarasie. W każdej aktywności są wspierane i chwalone za sukcesy, przez co budują wiarę w swoje możliwości. Wspólnie świętujemy urodziny kolegów w grupie. Braliśmy udział w Dniu Kropki, Sprzątaniu Świata i Dniu Przedszkolaka. Każdy dzień w przedszkolu jest inny, barwny, ciekawy.

Super Misie – to my.

Małgorzata Krupa